Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen függvény írja le a...

Milyen függvény írja le a Keleti pályaudvar kupoláját?

Figyelt kérdés
Vidéki vagyok, de évente többször járok Budapesten, és ezen mindig megakad a szemem. Parabola, szinuszfüggvény vagy láncgörbe? Valaki segítsen...
2009. ápr. 13. 19:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
99%, hogy kör.
2009. ápr. 13. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Félreértettük egymást.

Én a "külső" ívre gondoltam: [link]

2009. ápr. 13. 21:08
 3/12 anonim ***** válasza:
mondjuk vehetjük egy kicsit "lapított" parabolának, vagy egy negyed sin/cos fv-nek. Bár szerintem építéskor nem ez volt a cél, hanem a szilárdsági méretezés és a látvány
2009. ápr. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
az a negyed igazából fél
2009. ápr. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

szerintem parabola


szögfüggvény biztosan nem.


[link]

2009. ápr. 14. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Szeritem azért hasonlít a sin/cos fv-re is! [link]
2009. ápr. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Szerintem pedig épp szögfüggvény, és nem parabola.

A következő a helyzet: a végei a vízszintessel 45 fokot (vagy ahhoz nagyon közeli) szöget zárnak be.

A normálparabola x=1/2 helyen éri el a tg45° meredekséget ( és -1/2 helyen a -tg45°-ot), értéke itt 1/4. Ha tehát ez egy torzításmentes parabola, akkor szélessége 1, magassága 1/4 kell hogy legyen; ergó négyszer szélesebb mint magasabb. A képeken nem ez az arány látszik.


Egy szinuszfüggvény [0;Pi/2] intervallumon már értelmesebb; de a koszinuszhiperbolikusz sem kizárható - szerintem.

2009. ápr. 14. 10:13
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem lehet akár hiperbola is aminek az aszimptótái 45 fokos egyenesek.
2009. ápr. 15. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

a szögfüggvényeknek nincs mechanikai/statikai tartalma.

a fickó aki tervezte a vasszerkezetet (többek között) hidakat tertvezett. biztos lehetsz benne, hogy a tervezés elsődleges szempontja a minél kisebb anyagfelhasználás mellett, minél erősebb szerkezet, minnél nagyobb áthidalás volt.

ebből következik az, hogy nagy valószínűséggel parabola.

hogy miért, ahhoz kellene pár félév statika/mechanika tanulás a részedről.

2009. ápr. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Jajj, ezt mondták egyetemen. Ott láncgörbének nevezték. De látom, tod mi ez, mert te is leírtad a felsorolásban. A tudományos neve vmi hiperbolicus függvény, már nemtom melyik.
2009. aug. 9. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!