Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez miért van? (Fizika)

Ez miért van? (Fizika)

Figyelt kérdés

A munka az W=F*s.

Akkor miért van ez: Egy erőmérő rugósát 5 cm-el megnyújtottuk. Mekkora munkát végeztünk közben, ha a nyújtás végén az erőmérő 50 N nagyságú erőt jelzett?


A feladatot én úgy oldottam meg, hogy az 5 cm-t méterbe váltottam ami 0,05m lesz. Utána Egyszerűen a fenti képlettel kiszámoltam, 2,5 J jött ki. Az eredménynek viszont 1,25-nek kellene lennie. Miért kell elosztani 2-vel, vagy mit rontottam el? Kérlek segítsetek!


2011. aug. 19. 10:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert ahogy nyúlik a rugó, egyre nagyobb erő kell, elején nulla, a végén lesz csak 50N. (Ahogy a feladat szövege is utal rá, csak figyelni kell.) Vagyis ha felrajzolod az erő-elmozdulás grafikont, egy origóból kiindulóegyenes lesz, és a munka az alatta lévő terület. Ez az 50N és 5cm oldalú téglalap területének a fele. Rajzold le, látni fogod. :)
2011. aug. 19. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Valahogy így:

[link]

Ennek a háromszögnek a területe pont a fele a 2,5 J-nak.

2011. aug. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Mert a rúgón végzett munka a rúgó megnyúlásától is függ.

Először számold ki a rúgóállandót (D). Ez egy arányossági tényező, ami megmutatja, hogy mekkora erő kell a rúgó egy méteres megnyújtásához.


Ez D=F/x; mértékegysége N/m.

Úgy sejtem az integrálás és deriválás még nem megy, így ezek után csak leírnám a szükséges összefüggést:

W=F×s=1/2(D×x^2)

Ezzel számolj.


Ha gondolod levezethetem, de nem hiszem, hogy értenéd.

2011. aug. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
11:26, ez tök igaz, de hogy jön ide? Túlbonyolítod, ne vidd már be az erdőbe a kérdezőt!
2011. aug. 19. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Bocs. Csak elszoktam az egyszerűbb megoldásoktól. :D

Miután elolvastam a válaszod nekem is eszembe jutott, hogy tényleg, ezt így is lehetett volna, de gondoltam úgyis a kisebb ellenállás felé megy.

2011. aug. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"úgyis a kisebb ellenállás felé megy"

.. Ha már fizika. :)))

2011. aug. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azért, mert a W=F*s összefüggés a munka valódi definiciójának csak a középiskolai szintre leegyszerűsített változata.


A pontos definíció: Integrál (s1-től s2-ig)F*ds.

Ahol F vektor, a szorzat pedig skaláris szorzat.


Lefordítva középiskolai szintre - ahogy már az egyik válaszoló is irta, a munka számértéke megegyezik az erő(F) és az s grafikon alatti terület mértékszámával.


Mellesleg ha az F helyére beírjuk mint megnyúlás függvényeként, akkor F(x)=-D*x*dx.


Innen már pedig magátol értetődik, hogy a primitiv függvény, mint végeredmény:


W=-(D/2)*(s2^2-s1^2)+C=-(D/2)*(delta(s))^2+C


(Megjegyzés: C a kezdeti állapotra vonatkozó konstans)


Az integrandus pedig így D*x

2011. aug. 19. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Villanykörte, gondolod ezt értette? Vagy csak azt szeretted volna, hogy hasra boruljunk előtted, mekkora ász vagy? Amit írtál rendben van, de tanári véna az semmi nem szorult beléd.
2011. aug. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem baj, ha nem értette. Nem kell mindenkinek mindent értenie, ha az első mondat világos számára, az már elég. Pusztán arra akartam rávilágítani, hogy egy képlet nem használható beidomított módon, gondolkodás nélkül.
2011. aug. 20. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!