Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a függvény értelmezési...

Mi a függvény értelmezési tartománya?

Figyelt kérdés
adott aegy fgv: log3(|x-5|) ennek h mondom meg mi az ért tartománya? igazából az abszolút értékkel lenne problémám, ha arra írnátok 1-2 egyszerűbb feladatot megoldással biztos gyorsan megérteném köszi
2011. aug. 23. 13:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha jol emlekszem, akkor az ertelmezesi tartomany az, amikor a felrajzolt fuggvenyt "rákened" ra veetited az X tengelyre.


Ebben a konkret esetben:

a log mogott nem lehet 0.

Vagyis abs(x-5) != 0

tehat x != 5


Minden X ertek ok kivetel az X = 5 helyen a fuggvebny nem ertelmezheto.


Hangsulyozom, hogy 15-20 eve foglalkoztam vele utoljara...

2011. aug. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Mindjárt lesz itt relációs meg Descartes-szorzatos válasz is, én most megpróbálom egyszerűen.


Az értelmezési tartomány azon számok halmaz, ami magában foglalja a függvény lehetséges bemenő értékeit, vagyis amiket behelyettesítve a változó (x) helyére, az értékkészletben lévő eredményt kapunk. Ha felrajzolod a függvényt, akkor az x tengelyen lévő lehetséges értekek adják az értelmezési tartományt (ott van értelmezve a függvény), az y tengelyen lévő megfelelőik pedig az értékkészletet (ilyen értekeket vehet fel a függvény.


Tegyük fel, hogy az alaphalmaz a valós számok halmaza. A fenti példában a logaritmus függvénybe nem tudsz negatív számot behelyettesíteni, mert a 3-at bármilyen hatványra emeled, nem lesz soha negatív. Viszont mivel ott az az abszlút érték jel, bármit írsz x helyére, biztos egy nem-negatív számot kapsz. Tehát x-szel nyugodtan lehet garázdálkodni, a logaritmus függvény valós eredményt fog visszaadni. Vagyis a teljes függvény értelmezési tartomány az alaphalmaz, vagyis a valós számok halmaza.


Ha csak annyi lenne, hogy log3(x), akkor már x helyére csak nem-negatív számot írhatnál, vagyis a függvény értelmezési tartománya az x>0 lesz, máskülönben a logaritmus függvény nem ad valós eredményt, nem fogod tudni felrajzolni az 'y' valós tengelyen.

2011. aug. 23. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Második vagyok, elsőnek igaza van, bocsánat. Hiszen le is írtam, hogy "x>0" a második példánál. :D

Szóval az értelmezési tartomány a valós halmaz, minusz az 5.

(R/5)

2011. aug. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!