Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meg lehet határozni egy...

Meg lehet határozni egy függvény értékkészletét anélkül, h ábrázolnánk?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

a kérdésem adott, a feladat pedig a következő:

F(x)=4tgx+9ctgx Határozzuk meg az értékkészletét a függvénynek!


most nem konkrétan a megoldást szeretném kikuncsorogni tőletek, magam szeretném megoldani, de nem tudom, h álljak neki.

Mert ezt tuti nem tudom ábrázolni.


2011. szept. 7. 20:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Nem az értelmezési tartomány kell?

Tudjuk, hogy a tangens értékkészlete a valós számok halmaza. Azt is tudjuk még, hogya kotangens éppen a tangens reciproka. Helyettesítéssel ez a következő alakra hozható:

4y+9/y,

ahol y=tg x, és y befutja a valós számok halmazát.

2011. szept. 7. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Keressük ennek a függvénynek az értékkészletét:

4y+9/y, y valós szám.

Vagyis keressük azokat a t számokat, amik előállnak t=4y+9/y alakban. Tekintsük paraméteres egyenletnek, és oldjuk meg:

ty=4y^2+9

0=4y^2-ty+9

...és a másodfokú megoldóképlet...

Ha egy t paraméterértékre nincs megoldás, akkor az a t nem eleme az értékkészletnek.


Bár lehet, hogy azt kérik, hogy határozd meg a szélsőértékeket, és azokat a tartományokat, ahol a függvény folytonos. Ehhez jó tudni, hogy egy szakaszon folytonos függvény a köztes értékeket is felveszi.

2011. szept. 7. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

A elsőnek:

Kevered a két fogalmat.

Az Értéktartomány vagy Df az ahol a függvény értelmezve van, vagyis az xtengely-en felvett értékek.


Az Értékkészlet (ami nekem kell) vagy Rf az amilyen értékeket a függyvény felvesz, vagyis az ytengelyen felvett értékek.

2011. szept. 7. 21:28
 4/17 A kérdező kommentje:

A másodiknak:

Az értékkészletet intervallummal adjuk meg, vagyis például a sinusz függyvény értékkészlete [-1,1].


Ezzel a megoldással pontosan mit kapok, mert nem igazán értem át.

2011. szept. 7. 21:30
 5/17 anonim ***** válasza:
37%
21:28 Nem keverte. Te nem érted. Annak a kérdésnek nincs igazán értelme, hogy a tg függvénynek mi az értékkészlete, ugyanis az a valós számok halmaza. Elég könnyű meghatározni, akárhány*tg(x) mindig a valós számok halmazát fogja befutni. Ugyanígy a ctg-re. Az értelmezési tartomány viszont már egy érdekesebb kérdés, mert a tg és ctg függvényeknek van több (végtelen sok) luka is a valós számokban.
2011. szept. 7. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

kérdező

Az első és a második válasz írója feltehetően ugyanaz a személy. Adott egy rávezetést a megoldásra, aztán kidolgozta jobban a 2. válaszban.


22:30 Az első válaszoló valóban nem keverte, de nem azért, amiért te írod.


A kérdés az értékkészletre vonatkozott.

Ő az értékkészletre válaszolt (de előtte megkérdezte, hogy nem az értelmezési tartomány akart-e lenni a kérdés).


Amúgy az értelmezési tartomány nem különösebben érdekes kérdés: pí/4 (vagy 90 fok) többszöröseiben nem értelmezhető, máshol igen. Az értékkészlet viszont határozottan érdekes. Mint a 2. válaszoló (aki alighanem első is) írja: a 4y+9/y értékkészletét kell meghatározni, ahol y<>0 valós szám.

Nézzük csak az y>0 esetet! A negatívokra ugyanis pont ugyanígy megy. Ennek a szélsőértékét kell megkeresni, mint a 2. válaszoló is írta. Deriválás segítségével kijön, hogy

y=1,5

azaz 4y+9/y = 12 ebben a pontban.

A lépéseket nem részletezem, de az eredményt intervallummal úgy adjuk meg, hogy:

(-w; -12] U [12; w)

A végtelen helyett írtam jobbhíjján w-t

2011. szept. 8. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Gondolkodj el azon, hogy ha van egy f(x) és g(x) függvény, értékkészletük F illetve G halmaz, akkor mi lesz a

h(x)=f(x)+g(x) és a p(x)=f(x)*g(x)

függvény értékkészlete!

2011. szept. 8. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

02:17 vagyok. Bocs, késő volt. Természetesen pi/2 és nem pi/4 :)


08:20 (Dr. Nagy Ferenc). Ezen elgondolkodtam, de szerintem nem viszi közelebb a kérdezőt a megoldáshoz.


Például:

f(x) = 3x + 3

g(x) = 17-3x

Mindkettő értékkészlete a valós számok.

f(x) + g(x) értékkészlete meg egy 1 elemű halmaz: {20}


Szorzatra ugyanígy. Bármi lehet az értékkészlet

2011. szept. 8. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

22:30

Kérlek nézz mégegyszer utánna, tangens függvény esetén az értékkészlet a valós számok halmaza!!! azaz az x tengely, ahol pí/2 többszöröseit veszi fel.

Az értékkészlet pedig az ytengelyen felvett értékek.

Nem nagyképűségból, de ti értitek félre!! Emelt matekra járok, hagy tudjam már, h mit kérdezek!!

2011. szept. 9. 19:26
 10/17 A kérdező kommentje:

02:17

köszönöm válaszod, ez a megoldás [-vég. ; -12]U[12;vég.].

Nekem is sikerült, úgy oldottam meg, hogy vettem a számtani mértani közepek összefüggését, ugyanis a két tag szorzata állandó, hisz tgx=1/tgx.

Így a legyen 4tgx és b legyen 9ctgx. Erre értelmezve a közepeket, kijön a 12 és -12.

Köszönöm megoldásod, de mi még sejnos deriválást nem tanultunk, így megoldásodat, személy szerint nem tudom értelmezni :$.

2011. szept. 9. 19:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!