Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a komplex szám?

Mi a komplex szám?

Figyelt kérdés
2011. szept. 17. 23:16
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Tudom kissé triviális a kérdés, de röviden máshogy nem tudtam megfogalmazni.

Az teljesen világos hogy mi az hogy komplex szám. Tudom azt is hogyan kell különböző műveleteket végezni vele. Szakmámból kifolyólag használom is ezeket a számokat tervezéseknél. Mégis érthetetlen számomra hogy hogyan kell felfogni a komplex szám fogalmát. Mert én csak egy koordináta rendszert látok, benne egy vektorral. Ha egy szám egy dimenziós az ok az felfogható érthető. De ha két dimenziós? Vagy a komplex szám ugyanúgy nem köthető össze a mi valóságunkkal mint mondjuk egy többdimenziós hipertest? Bízom benne hogy valaki érti mire vagyok kíváncsi... :D

2011. szept. 17. 23:16
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A komplex számok pont ugyanannyira érthetetlenek, mint a negatív számok. Nem lehet kivonni az 5-öt a 3-ból, ezért >bevezetünk< "nemlétező" számokat. "-" jelet írunk a megszokott számaink elé és készen is vagyunk.


Ha tovább számolgatunk rájövünk, hogy az osztással is baj van. Ilyenkor bevezetjük a törtszámokat.


A komplex számok azért kellettek, mert a gyökvonással is gondok adódtak. Így hát a -1 gyökét elnevezték i-nek és elkezdek számolni vele, amiből persze egy csomó érdekes dolog következett.


Szóval ezek is csak olyan "kitalált" dolgok, mint a negatív számok.

2011. szept. 17. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
71%
Miért, egy valós számot hogyan fogsz fel? Egy transzcendens valós szám szerintem ugyanilyen elképzelhetetlen.
2011. szept. 17. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha használod őket, gondolom tisztában vagy a komplex számok algebrai, trigonometrikus és exponenciális alakjaival. Ha ez nem elég szemléletes számodra, két lehetőséged van. Úgy fogod fel mint egy logikai játékot, ahol adottak a játékszabályok. Vagy mélyen elmerülsz az algebrában és a halmazelméletben, ahol elvonatkoztatva tanulmányozhatod általában a számhalmazokat.
2011. szept. 17. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Jó kérdés. Ezen már én is gondolkoztam, mert pl. kvantummechanikában nélkülözhetetlenek, úgy néz ki, hogy többről van szó, mint amit úgy általában a matekórákon tanítanak róluk. Ennek a dolognak én is szeretnék a végére járni. Látom, másnak is már szöget ütött a fejébe ez a kérdés.
2011. szept. 18. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Legegyszerűbben így képzeld el:


Van a natúr számegyenes. Vízszintesen halad negatív végtelenből pozitív végtelenbe.


Na, most akkor fogj egy másik szám egyeneset, és merőlegesen rakd rá az "alap" egyenesünkre. Ez a merőleges tengely lesz a komplex számok tengelye.

2011. szept. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Imaginárius számok tengelye. A komplex ezek rendezett párjai. De mivel a kérdező rendszeresen használja őket, valószínűleg ezzel tisztában van.
2011. szept. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Tovább gondoltam ezt a számegyenest és rá egy merőleges másik számegyenest. Ez ugye így lett 2 dimenziós. De mi történik, ha ezt 3 dimenziósra vagy akár "n" dimenziósra bővítjük? ezt tudja valaki, vagy ez van már értelmezve? vagy hogy nevezik ezeket már? Ergó vannak a valós számok (1 dim), komplex számok (2 dim)...
2011. szept. 18. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

@P.N.


Jól ráéreztél, valóban a komplex számok fogalmát is ki lehet terjeszteni, ezek a kvaterniók, vagyis a hiperkomplex számok:


[link]

2011. szept. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Utolsónak ajánlott irodalom:

[link]

2011. szept. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!