Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valóban csak néhány évtizedre...

Valóban csak néhány évtizedre elegendő a Föld hélium készlete? Valami angol nyelvű weblapon olvastam, de már nem emlékszem hol. Jól értettem?

Figyelt kérdés
2011. nov. 15. 16:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Föld? Hélium? Tuti?

Akkor lőttek a szülinapi lufiknak? :D

2011. nov. 15. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
33%

A Hélium nem létfontosságú az emberiség számára,így nem lenne tragédia. A másik ..a levegőben lévő hélium nem elfogy,hanem egyre drágábban lehet kitermelni..ez így hangzana elvileg.

Amit viszont felhasználunk,az vissza is kerül a légkörbe azaz itt marad a földi légkörben,ergo sosem fogy el.

2011. nov. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Sajnos a hírnek nagyon reális alapja van.

Néhány évtited alatt felélhetjük a Föld készleteit. Bár az univerzum második leggyakoribb eleme, a Földön kevés található belőle.

Én is olvastam a The Washington Post-ban megjelent cikket.

[link]

A hélium felhasználása nagyon sokrétű. Nemcsak a lufik töltőgáza, de ipari felhasználása is jelentős. A szupravezető mágnesek hűtése NMR (kémiai) és MRI (orvosi, képalkotó diagnosztikai) készülékekben, atomreaktoroknál, vagy a Nagy Hadronütköztetőben. De használják a fénycsövek töltőgázaként, lézerekben, szilícium kristályok növesztésekor, LCD képernyők gyártásakor.

A héliumot levegőből piszok drága lenne előállítani, mert a levegőt alkotó részecskék közül csak minden kétszázhúszezredik hélium. Alacsony atomtömege miatt amúgy is a felső légkörben dúsulna, ha a földi gravitáció meg bírná tartani. De a Földnek kicsi a tömege ehhez, így a hidrogénnel együtt a felső légkörből folyamatosan szökik az űrbe a hélium.

Jelenleg a héliumot földgázból nyerjük ki, egyes helyeken (Oklahoma, Kansas, Észak-Afrika, Oroszország) a fölgáz hélium tartalma eléri a 7-8 %-ot is. Az USA-ban található a Föld hélium készletének 80 %-a, ez a hélium a rádioaktív elemek bomlásának egyik terméke, mely évmilliárdok alatt halmozódott fel, és valamivel több mint 100 év alatt el fogjuk fogyasztani...

De az általam leírtak a fizikusok által jól ismert tények. És többen azért nem aggódnak annyira, mert nagyon valószínűnek tartják, hogy a fúziós erőművet mégiscsak sikerül néhány évtizeden belül létrehozni - ez nemcsak energetikai szempontból lenne jelentős áttörés, hanem hélium is keletkezne melléktermékként...

2011. nov. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ!
2011. nov. 17. 12:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!