Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi ennek a egyensúlyra vezető...

Mi ennek a egyensúlyra vezető kémiai feladatnak a helyes megoldása?

Figyelt kérdés

Az ammónia magas hőmérsékleten termikusan disszociál:

2NH3<->N2+3H2

Az ammónia hány %-a alakul át,ha az egyensúlyi gázelegyben az ammóniatartalom 60 térfogat%.

Előre is köszönöm a válaszokat:)


2011. dec. 3. 10:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Wordben megírtam, mert szerintem így jobban átláthatóbb, mintha itt írnám. Itt a megoldásom: [link]

2011. dec. 3. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszodat,és amiért fáradtál hogy ilyen átlátható formába hozd:)

még egy kérdésem lenne;én azért nem tudtam megoldani,mert úgy tudtam hogy ebbe a táblázatba csakis koncentrációkat lehet beírni,viszont látom hogy te itt anyagmennyiségekkel oldottad meg.Hogy lehetséges ez,eltudnád nekem magyarázni?

U.i.:ment a zöldkéz:)

2011. dec. 3. 13:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha koncentrációkkal dolgozom, ugyanez jön ki (mivel a térfogat állandó). Az utolsó sorban ez fog szerepelni:

NH3: 1 – x mol/dm³

N2: 0,5x mol/dm³

H2: 1,5x mol/dm³

Ekkor mondhatom azt, hogy ez azt jelenti, hogy 1 dm³-ben van 1 - x mol NH3, 0,5x mol N2 és 1,5x mol H2. (Vagy a ha a gázkoncentrációra vagyok kíváncsi, akkor összeadogathatom magukat a koncentrációkat is.)

Így is ugyanaz az egyenlet fog kijönni, ami az előbb.


Egyébként ez egy igencsak leegyszerűsített megoldás, hiszen azt sem mondta senki, hogy 1 mol (avagy 1 mol/dm³) ammóniából indulunk ki. Ha nagyon általános megoldást szeretnél, akkor az ammóniát nem 1-nek, hanem y-nak kell venned, és ekkor az átalakulás arányát az x/y törtből lehet kiszámolni, ami ugyanúgy 25% lesz. :)

2011. dec. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

huh nagyon rendes tőled hogy ennyit segítesz:)

ha nem terhellek le nagyon,akkor még megkérdezném hogy állandó térfogat esetén az ilyen reakcióknál a koncentráció helyettesíthető az anyamennyiséggel,és ha igen akkor ez csak az egyensúlyi állapotban igaz,vagy a kiindulási helyzetben is?

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Pont ezzel kapcsolatban tettem fel egy kérdést a minap,ezekszerint az anyagmennyiség-változatlanság se feltétel?

hálás köszönetem az eddigiekért:)

2011. dec. 3. 15:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!