Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy függ össze az integrálás...

Hogy függ össze az integrálás és a fizika? (nem értem a feladatot)

Figyelt kérdés

A feladat így szól: Egy pont egyenes pályán állandó 8 m/s² gyorsulással mozog, kezdősebessége v0 = 100 m/s.

a) Írjuk fel a sebességfüggvényét.

b) Írjuk fel a mozgás út-idő függvényét, ha tudjuk, hogy a pont a t = 10 s pillanatban a kezdőponttól s = 800 m távolságra van.

c) Határozzuk meg t-nek azokat az értékeit, amelyekre s(t) = 0.


Fizikából annyira emlékszem, hogy a = (v1 – v0) / t, innen a * t = v1 – v0. Ebből valahogy kilogikáztam, hogy a v(t) = 100 + 8t lehet (de már ebben sem vagyok biztos).

Fizikából még emlékszem a négyzetes út törvényre, ami szerintem ez:

s = v0 * t + a / 2 * t², de nem tudom, hogy ez hogy segít rajtam. És mi köze az egésznek az integráláshoz? A segítséget előre is köszönöm!


2011. dec. 16. 14:05
 1/4 anonim ***** válasza:
68%

Amikre fizikából emlékszel, azokat mind úgy kapod, hogy integrálsz egy függvényt.


Például a négyzetes úttörvényhez egy sebességfüggvényt kell az idő szerint integrálni.

[link]


Szerintem ennyi már elég lesz, hogy elindulj.

2011. dec. 16. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Kis segítség még:

A konstans sebesség az út idő szerinti első deriváltja.

A az egyenletes gyorsulás az út idő szerint második (a sebesség idő szerinti első) deriváltja.

Ezeket természetesen visszafelé integrálással kapod meg.

2011. dec. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
53%
talán az hogy nincs olyan egyenlet amiben ne lenne integrálás? ugy vélem ez elég nyomós indok ahoz hogy azt mondjam, hogy van köze hozzá. több100 fajta integrálás van a fizikában, attól függően hogy mi kell neked épp. Mondjuk plazmafizikában amikor egy időben változó testre felületére kell leintegrálnod egy vektormezőt, akkor az integrálást nem tudod kiekrülni. vagy mondjuk amikor a rakétahajtómű fúvókájának a formájának meghatározásánál, az összes kontinumegyenletben, de csak hogy ne menjünk túl messze, az impulzusnál is igencsak szükséges.....
2011. dec. 16. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Kinga néni ***** válasza:
3%

az ismert számodra, hogy a sebesség az út (ill. helykoordináta) idő szerinti deriváltja, a gyorsulás pedig a sebességé? ha ezt tudod, akkor triviális, hiszen az integrálás és a deriválás egymás "inverzei".


v = (x2-x1)/(t2-t1)


na most ha a sebesség nem állandó, vagyis nem egyenletes a mozgás, akkor pill. sebességről van értelme beszélni, ami azt jelenti, h a fenti t2-t1 -et minél kisebbre választjuk. ha "végtelenül" kicsire, akkor az már lényegében a helyfüggvény deriváltja egy adott pontban.


az integrálás pedig ennek a visszafeléje. ha nem állandó a sebesség, akkor ugye nem lehet az utat úgy megadni, ohgy: s=v*t, hiszen milyen v-vel számoljunk? hanem rengeteg pici időintervellumban meg kell nézni, hogy azalatt mennyit tett meg a test ( ezt már s=v*t -vel azzal a pillanatnyi sebességel), és ezeket összeadni. ez meg maga az integrálás.


indez tök jól látszik grfikusan is, de azt most nagy ne magyarázzam el.


a seb. és a gyors. között ugyanilyen kapcsolat van. csak 1 mondat, ami tuti vt fizikaórán:

a gyorsulás a sebesség változásának gyorsasága. vagyis a sebesség deriváltja.

2011. dec. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!