Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet egy akkora atomreaktort...

Lehet egy akkora atomreaktort csinálni mint egy autó akkumulátor?

Figyelt kérdés
Ha nem, miért?
2011. dec. 23. 23:53
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

Ha csináltak akkora működő benzinmotort, mint egy gyufásdoboz, akkor szerintem lehetséges...

Szerintem ennek inkább biztonsági oka van. Ha egy autóbaleset következtében nem halsz meg, akkor majd a sérült minireaktor végez veled.

(nem vagyok szakértő, ez csak tipp)

2011. dec. 24. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
szerintem lehetséges, valamikor láttam egy műsort ahol egy repülőgép anyahajóról volt szó, az egész hajót egy atomreaktor működtette ami nem volt nagyobb egy kisbusznál, de ez a méret is csak azért volt mert egy hatalmas anyahajó energiaellátását kellett biztosítani
2011. dec. 24. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:

Lehet, gond nélkül.

De akkor ennek nincs védőburka! Anélkül meg max. az űrben működhet, viszont ott is kell legalább egy pajzs, ami elszigeteli az űrhajótól.

2011. dec. 24. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
67%

Mivel vizet forralnak fel a nukleáris energiával,és annak a gőzével hajtják a generátort elég érdekes lenne 1 ilyen pindurka erőmű ami mindössze 2-3 L vizet használ fel a körforgási ciklusban.

Szóval lennének azért gondok a tervezéskor :D ezen méretekben.


A másik meg amit írtak a biztonság,minden balesetkor Mikró Csernobil lenne 1 kis sugárdózissal :D

2011. dec. 24. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
azért bonyi, mert ahhoz, hogy a sugárzás ne jöjjön ki, vastag ólom vagy vízréteg kell szigetelésnek. Azt nem tudom milyen vastag, de ez lehet a méretcsökkentés korlátja.
2011. dec. 24. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
93%

Nem csak, hogy lehet, hanem már meg is csinálták, nem is egyszer. Amcsik is és az oroszok is. Makra Zsigmond - Sugárözönben élünk c. könyvében olvasható:


"1965-ben egy Agena típusú rakétával Cape Canaveralból fellőttek a világűrbe egy miniatűr atomreaktort, ami az űrben 1 hónapig sikeresen működött.

Az első űr-reaktor 23 cm átmérőjű, 30 cm hosszú henger, anyaga urán-cirkóniumhidrid és az ezt burkoló berilliumréteg. A reaktor hőjét nátrium-kálium folyadék szállította a szilícium-germánium ötvözetű termoelemekhez. A reaktor 41 kW hőtermelés árán 500 W villamos energiát állított elő. ... Mivel a reaktor csak a világűrben helyezték üzembe, a sugárzása ott senki számára sem jelentett veszélyt, így a nehéz sugárvédő fal szinte teljesen elhagyható volt."


Az oroszok űratomerőművét Romaska-nak hívták. Arról pedig, ha jól emlékszem a "Tarkabarka fizika" c. könyvben van pár sor.

2011. dec. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
66%

A szokásos értelemben vett atomreaktort - ami maghasadásos elven termel hőt, nem lehet, mivel ahhoz kell egy kritikus tömeg.


DE


A radioaktív bomlás enegiáját használó energiaforrást lehet építeni kis méretben, ilyet használ a Mars Science Laboratory is egyébként. Ez a bomlás közben keletkező hőt alakítja elektromos energiává - de nem mondanám rá hogy "atomreaktor". Az atomreaktorokban hasadás esetleg fúzió zajlik.

2011. dec. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
A legkisebb atomreaktorok tengeralattjárók vagy anyahajók fedélzetén működnek és pár méter átmérőjűek.
2011. dec. 24. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 dellfil ***** válasza:
54%

Mit gondolsz mivel üzemelnek a azok az űrszondák, amelyek a Naprendszer külső övezeteit vizsgálják-vizsgálták?

Igen lehet csinálni, akár öklömnyi méretű - magenergián alapuló - áramforrást is. (Vagy hőenergia forrást.) Vagy még kisebbet.

Fizikai akadálya nincs. Szubjektív "akadályai" vannak.


dellfil

2011. dec. 24. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
És van olyan dolog aminek jobb a hatásfoka? Van olyan akármi ami kisebb és ugyan ennyi energiát termel?
2011. dec. 24. 19:13
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!