Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A feszültség egyenirányításáná...

A feszültség egyenirányításánál, hogy lesz egyre "simább" a feszültség?

Figyelt kérdés
Illetve tudom,hogy hogy lesz de valahogy mégsem értem. Pl. egy egyenirányító kapcsolásnál , jön a váltakozó feszültség , ezt mondjuk egy Graetz kapcsolással egyenirányítjuk , aztán a következő lépésben jöhet egy pufferkondenzátor, utána mondjuk egy RC szűrőutána meg még egy stabilizátor meg még ki tudja mi. A lényeg hogy a bemnő szinuszos jelből a végén szép sima egyenfesz. lesz. Elnézést ha hülye a kérdés , de mégis muszáj megkérdeznem , mert biztosan jól akarom tudni. Tehát , hogy mivel ezek ez elemek mint pl. a pufferkondenzátor és a szűrő egymással párhuzamosan vannak kapcsolva , így rajtuk ugyan az a feszültség lesz. Tehát a szűrön már a pufferkondenzátor által kisimított egyenletesebb feszültség van és továbbmenve , a szűrő utáni stabilizátoron már a még simább szűrő által kisimított feszültség és így lesz egyre jobb?! Igazából ott van egy kis képzavarom,hogy miért nem mindngyik pérhuzamos elemen a bementi váltakozó feszültség lesz,ha egyszer párhuzamosan vannak kapcsolva? Végezetül itt egy kép,hogy jobban el lehessen képzelni : : [link]
2012. jan. 6. 18:57
 1/10 anonim ***** válasza:

Ezek sorba vannak kapcsolva!

Illetve a kondenzátor nem pont sorba... de a hatás szerint igen. Nézd meg, merre megy az áram.

2012. jan. 6. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A stabilizátor nem simít semmit!Annak nem is az a funkciója! A kondenzátorok simítanak!Pld egy tápegységem nagyon brummos volt ez a lüktető egyenáram miatt van mivel egy 1000uF-os elkó volt csak benne. Kicseréltem 4700uF-ra és a brumm óriási mértékben csökkent.Én szoktam a Graetz sarkaira 100nF-os kerámiákat tenni az is sokat simít.

Hogy a fenében lenne az elemeken váltakozófeszültség az egyenirányító után? Már a puffer egyenáramot kap!

2012. jan. 6. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Mellesleg a rajzok nem jók az első különösen nem!Egy diódával nem lehet egy trafóról lejövő váltakozóáramot egyenirányítani!Kettővel akkor lehet ha a trafónak középleágazása van!A Graetz négy diódából áll!
2012. jan. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 ToXeN ***** válasza:

Már hogyne lehetne 1 diódával egyenirányítani...

[link]


A nagyon sima feszültséget a stabilizátor állítja elő ami gyakorlatilag nem csinál mást mint levágja a képeken látható lüktető feszültséget, azaz "levág" a tetejéből 1-2V-ot ami miatt a lüktetés eltűnik.

2012. jan. 6. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Akkor az áramköri elemek sorba vannak kapcsolva?
2012. jan. 6. 21:31
 6/10 anonim ***** válasza:

"1 diódával egyenirányítani."


És annak mi értelme? Csak a félperiódust engedi át, az mire jó? Szaggatott egyenáramot kapsz!És azt hogy simítod? Lehetetlen!Fogalmad nincs mi az a stabilizátor!Az egy feszültségértéket tart semmi köze a szűréshez! Azért készítettem pár száz stabilizált tápegységet!A jelalak nem változik a stabinál!

Kétutas egyenirányítónál lüktető egyenáramot kapsz!

2012. jan. 6. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
45%

"Akkor az áramköri elemek sorba vannak kapcsolva?"


Az áramköri elemek mindíg a funkciójuk szerint vannak bekötve! A Graetz csakis párhuzamosan lehet bekötve. Egy ellenállás lehet két módon is egy kondenzátor is.A termisztor sorosan van kötve mert áramot korlátoz, a varisztor párhuzamosan mert feszültséget ejt (disszipál).

Az egy diódás "egyenirányításnál"az áram ugyanannyi ideig megszakad mint amenyi ideig áramlik.

2012. jan. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 ToXeN ***** válasza:

Hogy simítom? Kondenzátorral, 2x akkorával mint kétutasnál, nem lehetetlen. Nincs mindenhol akkora terhelés, hogy Graetz kellene. Kérdező kérdezte mi az a stabilizátor, válaszoltam, szűrés után van az már, képein sem látható, nem állítottam, hogy köze van a szűréshez. (Amúgy van, mivel az IC-s stabilizátorok jelentősen szűrik a feszültséget.)


"Az egy diódás "egyenirányításnál"az áram ugyanannyi ideig megszakad mint amenyi ideig áramlik."


Áram csak akkor folyik hogyha a kondenzátor feszültsége alacsonyabban van mint az éppen aktuális szinuszjel értéke (mínusz a dióda nyitófeszültsége). Ez még véletlenül sem fele-fele.

[link]

2012. jan. 6. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Tehát akkor fokozatosan tevődik át az egyre jobb feszültség az egyik elemről a másikra , mivel párhuzamosan vannak kötve , ez történik igaz?
2012. jan. 7. 09:27
 10/10 anonim válasza:
Tök jó, hogy mindent kitárgyaltatok, de a kérdést nem értette senki. Engem is érdekelne a válasz.
2014. febr. 8. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!