Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet kivonni a virágbó...

Nano Dream kérdése:

Hogyan lehet kivonni a virágból a nektárt, és az illatanyagot?

Figyelt kérdés

Lepke csalit szeretnék készíteni, nyári orgonából, és még több fajta növényből, amiknek a nedveit a lepkék szeretik.

És olyan helyen kihelyezni megfigyelés céljából, ahol nincsenek ilyen, és hasonló növények. És ki szeretném vonni valahogy a nektárt és az illatanyagot a növényből.



2012. jan. 16. 04:29
 1/4 anonim ***** válasza:

A nektárt úgy, ahogy a méhek: óvatosan, injekciós tűvel kiszippanthatod, aztán összegyűjtöd. Persze ne válassz bonyolult virágot mélyen ülő nektáriummal, vagy megteheted, úgyis le kell tépni a virágot később.

Az illatanyag kivonása... erre legfeljebb azt tudom mondani, hogy vond ki az illóolajokat, mint ahogy a rózsaolajat is készítik: szirmok leszedése, lepárlás. Nem túl nagy a hatásfoka, de az orgona jól terem, és erős a szaga, talán nagyobb hozamot érsz el vele, mint rózsával szoktak, de ne számíts nagy eredményre, viszont amit kapsz, az tömény lesz, szóval csak óvatosan, a lepkéknek sok lesz egy csepp is. Erősen kell majd hígítanod. Ha ez macerás, lehet kapni mindenféle illóolajat kis barna üvegekben, találkoztam már orgonával is egy hobbiboltban.

Viszont szerintem egyszerűbb csak ezt az illóolajat megvenni, hígítani, és ez elég lesz nekik, kis híg cukros lét kiteszel mellé "nektárutánzatnak", bőven pótolja (a nektár amúgy sem más). Szerintem te sem vennéd észre a különbséget. Érdekes kísérlet lehet, hogy különféle hígításokat használsz (kellően nagy távolságra... kell hozzá kamera) mondjuk az illóolajból, vagy egy illóolaj-csapdában több különféle töménységű cukoroldat van, melyikre szállnak jobban.

(A lepkecsapdák pofonegyszerűen, főleg az éjszakai lepkéké. Kiteszel egy nagy, fehér lepedőt, meg egy százas izzót, aztán számolod a berepülő fajokat.)

2012. jan. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ az sajnos a nyári orgona nem ugyan azzal az illattal bír mint a sima orgona, így a lepárlás, érdekes, és tetszetős munka, esetleg erről kérhetnék több információt?:) Igen az éjszakai lepkéket szoktam figyelni lámpázás közbe, de én higanygőz izzot használok :) 250 w-os, és ugyan úgy cukros, vizes gyümölcsleves és alkoholos keveréket haqsználok amit az éjjeli lepkék kedvelnek. De a nappaliakra gondoltam kifejleszteni amit írttál te is, alepárlósat. :)
2012. jan. 17. 02:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, sejtem, hogy a nappaliakhoz kell ez, csak gondoltam, hátha nem ismered az éjjeli lepkék csapdáját.

Nos, nem tudom pontosan, mi a különbség az illatanyagok között (nem vagyok vegyész, az orrom meg ritka tökéletlen), de ha úgy érzed, fontos a lepárlás, akkor az nem egyszerű.

Igazából türelemjáték. :) (Vagy van egy remek lepárló-berendezésed, de ilyent megfizethető áron utoljára a bolgároknál láttam. És amúgy meg minek.) Ugyanolyan lepárlás, mint a pálinkafőzés, a vízgőz alapú desztilláció, ha a Wikit nézed. A rózsaolaj házi készítése szerintem megfelelő lesz neked orgonaolajra. Szóval fogsz egy mély tálat, ráfeszítesz fehér vásznat vagy sűrűbb szövésű gézt, majd erre rászóród a virágokat (a szirmokat, de orgonánál mehet a teljes virág), hogy befedjék. Van, aki picit bevizezi, de mivel a hajlani elsőként nyíló virágokat érdemes gyűjteni a lepárláshoz, úgyis harmatosak lesznek. Erre az egészre rápakolsz egy nagyobb tálat, ami teljesen lefedi az előzőt (lehet nagyobb is), és ebbe forró (lobogó) vizet tölts. Elméletben a virágokból kicsepeg az olaj az alsó tálba. Attól függően, mekkora tálakkal dolgozol, több, vagy kevesebb meló van vele. Ha a virágok már kiszáradtak, újakat raksz a helyükre, a tálban a forró vízre meg ügyelsz. Ez a rózsánál bejön, orgonánál is be fog. Erősen illatozik, és minél büdösebb, annál jobb. Fejfájdító munka lesz.

A másik a "rózsavíz" készítés, talán orgonánál is beválik, de nem tudom, mennyire viszi át a szagot: tűzálló (befőttes)üveg, bele annyi virágot, amennyit nem szégyellsz (kb. a feléig, negyedéig töltsd meg), majd rá hideg víz, és ezt az egészet forralni. Kiforralja az illatanyagot is, de lehet, hogy lebomlik, ebben nem vagyok biztos.

Jó szórakozást! (És ha nagyon belelendülsz, ezt kozmetikumként is el lehet adni, ha jó heyről gyűjtötted a virágokat - bármit -, akkor totál bio, és biztos lesz vevő rá.)

2012. jan. 17. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Nekem már talán le kellene szűrnöm a befőttes üvegből.

Kertünkből szedtem az orgonát, a kerítés mellöl. Autó ha naponta elmegy 3 akkor az már sok. Inkább hétvégén..

Én úgy csináltam lecsupáltam az orgona virágját, szirmokat. És öntöttem rá olajat. Melegre ablakpárkányra tettem ( persze ameddig az idén jó meleg volt, mert mostanába nincs az )

Néha megforgattam. Nem sajnáltam a szirmot, rendesen be volt töltve vele az üveg. Öntöttem rá sima olajat.

Kósza gondolat volt, mi lenn ha?!

Szerintem nagyon tömény. Én télen párologtatónak szeretném..

Ecettel is csináltam ezt. Érdekes illata lett. Arra gondoltam, utsó öblítővízbe teszek ecetet úgyis, mi lenne ha..

Megpróbálom, talán nem késtem el, a pünkösdi rózsával is. Tegnap rendesen lógott a virágja....

Sőt vannak rózsáink, ha kezd nagyon elnyílni, azzal is.

2013. máj. 30. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!