Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan állíthatok elő egyszerű...

Hogyan állíthatok elő egyszerűen nátrium-acetátot (CH3COONa)?

Figyelt kérdés

Ecet+szódabikarbóna, de pontos menete, segítségek...stb :)

Próbáltam ecetbe szórtam, felforraltam, lehűtöttem semmi.

Mit lehet elrontani benne?


2012. jan. 29. 21:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ecet 10, max 20%-os amit lehet kapni a boltokban. Na most, hogy ha ebbe raksz szódát, akkor kb. 10%-os NaAc oldatod lesz aminél oldatban, OLDVA marad az acetát.


Le kell párolni a vizet fölüle, hogy kikristályosodjon.

2012. jan. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A 20%-os ecet jobb hozzá, és lehetőleg olyan szódabikarbónát vegyél, aminek a hátulján oda van írva a tisztasága (a Horvát Rozi nevű márka asszem 99,5%-os, az bőven jó). Aztán célszerű némi számítást végezni. Mondjuk ha 50g NaAc-ot szeretnél készíteni, az 0,61 mol, ennyi kell mind az ecetből, mind a szódabikarbónából. A szódabikarbónából ennyi mol 51 grammban van, az ecet esetén, mivel az 20g/100ml-ben van megadva, az kb. 180 ml ecetben van. Ha ezt a kettőt összeöntöd elvileg kész a tiszta NaAc oldatod. Gyakorlatilag ez sosem lesz teljesen tiszta, mivel pontatlanok a számítások is, és a kijött mennyiségeket sem fogod tudni pontosan bemérni otthoni körülmények között. Ezért azt tanácsolom, ne az egész ecetet add hozzá, maradjon kb 20 ml a végén, és azt kis részletekben, a legvégén cseppenként adagold addig, amíg szén-dioxid fejlődése észlelhető. Amikor már nem buborékol, az már egy 95-98%-os tisztaságot jelent, neked az bőven jó. Utána tedd kicsi, hőálló edénybe, párold le a víz nagy részét (kb annyit hogy pár kristály már megjelenjen de még nedves legyen), utána tedd félre. Ezután pár óra, max 1-2 nap alatt kiszárad a maradék víztartalom is attól függően, mennyi vizet hagytál rajta. Légy türelemmel, lassan fog elpárologni, főleg ha még lötyög a víz benne. Ha már csak simán nedves onnan pár óra. Ha türelmetlen vagy tedd a leforralt oldatot hűtőbe, ettől megindul a kristálykiválás. Ennek az a hátránya hogy a maradék oldat kiöntésével elég sok anyagot elvesztesz + nehézkes a kristályok kinyerése a telített oldatból (szűrőpapír kell hozzá). Ha az instant jeges kísérlet miatt kell akkor viszont jobb a 2. módszer, mert nem kell kinyerni a kristályokat, hanem egyből a lehűtött oldatot taperolhatod xD Ebben az esetben viszont hagyj rajta egy minimális mennyiségű vizet.
2012. jan. 29. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
igen a forró jeges kísérlethez kell köszi szépen a válaszokat :), remélem összejön :)
2012. jan. 30. 14:02
 4/4 A kérdező kommentje:
nem sikerült sajnos, pedig megcsináltam mindent úgy ahogy (elvileg kéne) :(
2012. febr. 13. 00:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!