Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az hogy lehet, hogy 2 db...

Az hogy lehet, hogy 2 db ugyanolyan széles, ugyanolyan hosszú alumínium szalag ellenállása ugyanakkora, habár az egyik hatszor vastagabb?

Figyelt kérdés
Nincs semmi trükk, ugyanaz a hőmérséklet, ugyanaz az anyag.
2012. febr. 12. 18:48
 1/9 anonim ***** válasza:
Talán mérési hiba, a két mérés nem egyenlő hőmérsékleten lett végezve, vagy az aluminiumok fajlagos ellenállása különbözött, ez sok mindentől függhet.
2012. febr. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem tudsz olyan kicsi eltérést mérni. Persze lehet, hogy nem ez az igazság.
2012. febr. 12. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dellfil ***** válasza:
100%

Kénytelen vagyok visszakérdezni.

Tehát: Van két alumíniumból készült "szalagunk". (Az idézőjel azért kell, mert: mi az, hogy szalag? Ugye az a "téglalap" keresztmetszetű forma, ahol "elhanyagolható" a "téglalap" magassága a hosszabbik oldalához képest?)

Az egyiknek a "keresztmetszete" hatod része a másikénak.

Ugyan miért volna ugyanakkora az ohmos reaktanciája a vastagabbnak, mint a másik vékonyabbénak? Marhaság.

Na jó, ha nem egyenfeszültségről van szó, egészen más a leányzó fekvése. Persze, azért illő lett volna a kérdésbe bele applikálni, hogy nagyfrekvenciás-é az a nyomorult rendszer, amelyben azt a mérést lefolytattuk.

De: igaz, hogy bizonyos - egyre növekvő - rezgésszámnál az áram egyre inkább a vezető külsőbb és külsőbb rétegeiben folyik, tehát akár igaz is lehetne a kérdés. De miért pont alumínium? Miért nem réz? Vagy ezüst? (Ráadásul nem véletlen, hogy a mikrohullámú technikában a tápvonalak és az üregrezonátorok belső felülete ezüsttel van bevonva.)

Viszont egyenáramban gondolkodva a kérdésben szereplő kijelentés nonszensz. Egyszerűen nem igaz. (Miért pont alumínium? :DDDD)

Ugyanabból a nagyobb keresztmetszet - tök mindegy milyen vezetőanyag!! - kisebb ellenállás. Sajnálom, de ez van.


dellfil

2012. febr. 12. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igazából nem vagyok annyira profi mint amennyire tűnik: hobbiból elektronikával foglalkozom nagyon alap szinten. Igazából annyira alap szinten, hogy alufóliából hajtogatok egy (meglepően jó minőségű) vezetéket, azt szétvagdosom, bekötöm az áramkörbe, nem használok mást, mint egy 3V-os elemet, alumínium vezetéket, LED-et és szigetelőszalagot. ezekből különféle céltalan, de érdekes dolgokat csinálok. Úgy gondoltam, hogy ugyanezzel a hajtogatós eljárással csinálok egy ellenállást is, szóval ugyanolyan széles, de nem hajtogatott csíkot vágtam le, mint egy általam használt "rendes" vezető. Műszerrel megmértem, és ellenállásra ugyanannyi ohmot mutatott az egyik, mint a másik. Igyhát kitettem a kérdést, hátha valakinek van ötlete, de szerintem inkább elmegyek boltba ellenállásért.

Ui: ne nézzetek hülyének a technikám miatt, szerintem ez a leggazdaságosabb és legrendezettebb megoldás. :D

2012. febr. 12. 20:48
 5/9 fúróferkó ***** válasza:

"Műszerrel megmértem, és ellenállásra ugyanannyi ohmot mutatott az egyik, mint a másik"

A kérdés az mekkora méretű aluminium anyagot mértél, és még fontosabb ,hogy ezt milyen műszerrel tudtad megmérni "egyformára"?

Netán digitális multiméterrel?Így lehet "egyformát" mérni mondjuk egyformán 0,1 -et látsz.

Ilyen kis ellenállásokat talán weatson ,de leginkább thomson hiddal lehet mérni.

Az is van?

2012. febr. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Én sejtem ,mi lehet a probléma. A mérőeszközök felületi nyomásából adódó hiba.

tehát ha pl. multiméter éles csucsát nyomtad a fóliára, akkor azon a helyen lecsökkent a keresztmetszet, mégpedig a két mérés esetében egyenlőre, így kézenfekvő, hogy a mért ellenállások egyeznek.

Próbáld meg nem éles csúccsal, hanem tompa felülettel megvalósitani a vezetést.

2012. febr. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az alumínium felületét általában mindig bevonja egy igen vékony oxidréteg. Ez is benne van a pakliban. Aztán hogy ez konkrétan mennyire befolyásolhatja a mérést, az már más kérdés.
2012. febr. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ezt úgy értem, hogy a mérőeszközzel nem biztos hogy tökéletes ellenállás nélküli kapcsolatot tudsz létrehozni az alumínium felületével.
2012. febr. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Mégis, mennyi a mérési hibája annak a műszernek? És mennyi a mérni kívánt ellenállások (nagyságrendi) értéke?


Ezek adják a megoldást. Te olyan tartományban szeretnél mérni, ahol a műszered mérési hibája nagyobb a mérni kívánt értéknél. (Értsd: Te pl 0,01-0,1 Ohmot szeretnél mérni egy olyan műszerrel, aminek a legkisebb mérési tartománya ohmos nagyságrendű)

2012. febr. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!