Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki magyarázza el nekem a...

Valaki magyarázza el nekem a "pénzteremtés mechanikáját"! Hogyan is van ez? (a hitelre vonatkozóan, de a valutaváltásból sem értem, hogy képződik) Egy fórumon valaki leírta, de még így sem értem (itt a példa) :

Figyelt kérdés
Ferinek van a folyószámláján 500Ft-ja ("A" banknál). Ezt kölcsönadja Józsinak, aki egy másik banknál vezet számlát ("B" bank). A pénzt átutalják, majd Józsi elkölti vmire (pl átutalással rendezi a közös költségét, s ez a folyószámla épp Feri bankjában van. ) Géza étteremben dolgozik, fizetését hetente kp-ban kapja. Hétfőn elhelyez Józsi számlavezető bankjában 625Ft-ot. Józsinak esedékessé válik a törlesztése Feri felé, így hitelt kér bankjától. A bank betétállománya Géza befizetése miatt 625Ft-tal emelkedett,20%-os k. tartalékráta esetén ebből 500Ft kölcsönözhető. Józsi megkapja ezt a kölcsönt és elutalja Ferinek. Feri számlavezető bankjának betétállomány így 500Ft-tal nőtt, hisz az általa adott kölcsön végül ismét az ő bankjába került, mivel Józsi társasháza ott vezet bankszámlát és a közös költséget Józsi ehhez a bankhoz utalta. Ez akkor is csak csere nem? Vagy úgy érti, hogy a z összeg a számlán megmarad úgy, hogy amikor "abból" hitelnyújtanak, akkor is megmarad az összeg és pluszban még egy másik összeg is képződik (ez a másik összeg a hitel)?
2012. márc. 3. 05:03
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
52%

Valutaváltás: A banknak van különféle valutája. Azt a mindenkor érvényes árfolyam alapján át váltja másik valutára. Pl. ha dollárt vált át forintra,akkor a dollár készlete nő,és a Forint készlete csökken. Ezt nevezhetjük cserének is.

Ami a hitelt illeti:

A Bankok NEM tudnak és nem is teremtenek pénzt. Akkor sem,ha néhány összeesküvés elmélet ezt állítja.

A náluk elhelyezett betétek után kamatot fizetnek,ami mindig kevesebb,mint a hitelkamat. A kettő közötti különbség a bank haszna. Ez még nem a nyereség. Ebből fedezik a számlavezetés,a bank működési költségeit,stb. A maradék a nyereség,amit a részvényesek között osztalékként szétosztanak.

A bank csak annyi hitelt nyújthat,amennyi betét nála van elhelyezve,attól többet nem.

Ha többet nyújt,vagy az adósok közül sokan nem törlesztik a hitelüket,a bank csődbe megy.

Ha a bank tudna pénzt teremteni,akkor elkerülhetné a csődöt ezzel.

Ez a valóságban elég bonyolult mechanizmus,de a lényege ez.

2012. márc. 3. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
60%
Nem olyan bonyolult ez. Beteszel a bankba 1000 Ft-ot. A bank valaki másnak ebből 950 Ft hitelt nyújt. A te számládon van 1000 Ft, a hitelfelvevő számláján pedig 950. Az 1000 Ft-ból tehát 1950 lett. Ennyi.
2012. márc. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 PótPápuaPuapó ***** válasza:
60%

Re első válaszadó:


A kereskedelmi bankoknak IS van pénzteremtő képessége.



Re kérdező:


Azért nem érted, mert csak a bankjegyeket gondolod pénznek. Holott létezik hitelpénz/számlapénz is.


Például, ha beviszel a bankba 1000Ft értékben bankjegyet (amit a köznyelv pénznek nevez), akkor a 1000 forinttal nő az egyenleged a számládon. TEHÁT hiába van kevesebb bankjegyed, a vagyonod nem csökkent.

Namármost a bank a befizetett 1000 forintból 900 forintot kölcsönad valakinek. Ez az ember kap 900 Ft értékben bankjegyet, és lesz a bankkal szemben adóssága.


Így lett az 1000 forintodból 1900 Ft. Természetesen ez folytatódhat, és a 900Ft-ot a hapsi beteheti egy másik bankba, ami majd továbbad egy másik fazonnak 810 Ft-ot.


Gondolom észrevetted, hogy mindig egyre kevesebb pénzt ad kölcsön a bank. Ez azért van így, mert kötelező neki likviditási tartalékot, jegybanki letétet képezni. Ez a példámban 10% volt.

Mivel egyre kevesebb pénzt adhat ki a bank, ezért látható, hogy a pénzteremtési képesség nem végtelen, hanem egy 0,9 kvóciensű mértani sor összegével egyenlő:

1000+900+810+...


Azt viszont sohasem szabad elfelejteni, hogy pénz =/= jólét. Ez a pénzteremtés nem hoz létre értéket. Ettől még nem lakunk jól, nem lesz autó,ház...


Ez az egész csak annyit jelent, hogy ha a gazdaságnak kell mondjuk 9999999999999999 Forintnyi bankjegy (ahhoz, hogy lehessen a boltokban pénzért vásárolni, és ne közvetlenül cserekereskedelem legyen), akkor a JEGYBANKNAK nem kell mind a 9999999999999999 Forintot kinyomtatnia, elég ha kb a felét nyomtatja ki.

2012. márc. 4. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
40%

Nem lett az 1.000.- Ft-ból 1.900.- Ft. Csak látszatra.

Te beteszed a számládra az 1.000.- Ft-ot. A bank ebből 900.- ft-ot oda ad a szomszédodnak hitelbe. Nála a te pénzedből marad 100.- Ft.

Ha te kiveszed a pénzedet hamarabb,mint ahogy a szomszédod visszafizeti a hitelt, a bank nem tudja visszaadni az 1.000.- Ft-ot,mert csak 100,. Ft-ja van.

Csak akkor tud téged kifizetni,ha 900.- Ft-tal csökkenti az alaptőkéjét.

A számlapénz NEM a bank által csinált pénz,hanem az az összeg,ami a te bankszámládon van. Ezt bármikor készpénzre válthatod.

Ami az előttem író írt,csak egy divatos összeesküvés elmélet,ami szakmailag nem állja meg a helyét.

2012. márc. 4. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 PótPápuaPuapó ***** válasza:
50%

re: A válaszíró 64%-ban hasznos válaszokat ad.


1 Nekem EGYETEMI végzettségem van közgazdaságtanból (is).


2 Hallottál már életedben a pénz(teremtési)multiplikátorról?


3 Amit leírtam, az tananyag. Nem összeesküvés-elmélet.


4 Bővítened kellene a pénz fogalmadat. Ugyanis pénz nagyobb halmaz a bankjegynél.


5 Amit az előző hozzászólásodban írtál, néha csakugyan előfordul. Ezt hívják csődnek. Szerencsére viszonylag ritka.


6 Egy valamiben viszont tényleg igazad van. Baromi sok idióta összeesküvés-elmélet terjed az interneten. Ezért is írtam az előző hozzászólásomban, hogy a pénzteremtés nem értékteremtés. Nincs sok köze a reálnagyságokhoz.

2012. márc. 5. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 PótPápuaPuapó ***** válasza:
50%

re: A válaszíró 64%-ban hasznos válaszokat ad.


Remélem a Budapesti Műszaki Egyetem pénzügyes jegyzete meggyőz téged is arról, hogy a kereskedelmi bankrendszer pénzteremtő képessége nem áltudomány.


8. diától a 17. diáig érdemes elolvasni.


www.uti.bme.hu/data/segedanyag/100/mmpenzugytanti_102724.ppt



Kedves Kérdező,


a kérdésedben megemlítetted a valutaváltást is. Ez nem része a pénzteremtésnek. Ha egy magyarországi személy/vállalkozás/akármi elmegy a bankba, és valutát vesz, vagy ad el, az nem változtatja a pénzkészletet (szokták pénzkínálatnak is nevezni).


(Nem lehet, hogy te a valutaarbitrázsra gondoltál? De az sem növeli a pénzkészletet.)

2012. márc. 5. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
52%

Nem tudom,hogy az egyetemen mit oktatnak,de ez akkor is ostobaság!

Nekem is közgazdász végzettségem van,és 30 éves banki gyakorlatom.

Nem lesz kettőtöknek l900..- Ft-ja.

Ha a te betéted terhére nyújt hitelt a bank,akkor a te számlapénzed kevesebb lesz,a hitelszámlája az illetőnek több.

Gyakorlatban ezt nem könyvelik a bankok számlánként,csak az összes betét és hitel vonatkozásában.

Hogy megértsd:

Van 1000.- Ft készpénzed,amit ha beteszel a számládra,kp helyett számlapénzed lesz.Ennyi a követelésed a Bankkal szemben.

Ha a Bank a te pénzedből nyit egy 900.- Ft-os hitelszámlát,azt a kérelmező kp-ben felveszi,neki lesz 900.- Ft készpénze,és ugyanennyi tartozása a bank felé.

Ha ezt a hitelt a te betétszámládból adta a Bank,és te felakarod venni az 1.000.- Ft-odat, a Bank neked csak 100.- Ft-ot tud kifizetni,mert a többit odaadta a hitelt kérőnek!

Ez teljesen logikus és így működik! Akkor is,ha te mást tanultál.

Mondok egy hétköznapi példát:

Egy fiú segít a szomszéd bácsinak fát behordani és kap érte 1.000.- Ft-ot. Odaadja az anyjának,hogy őrizze meg a részére. Az anyuka egy borítékba teszi a pénz. Másnap a lánya kér 900.-Ft-ot,amíg megkapja az ösztöndíját. Az anya a borítékból odaad neki 900.- Ft-ot, a borítékban marad 100.- Ft.

Azaz a fiú és a lány pénze együttesen 1.000.- Ft,és nem l.900.-

Ha a fiú előbb kéri a pénzét,mint ahogy a lány megadja az adósságát,csak 100.- Ft-ot tud az anya odaadni.

Hacsak a hiányzó pénzt nem a saját pénzéből pótolja ki.

A Bank technika is így működik.

Semmiből NEM lehet pénzt teremteni.

Szívesen vitatkoznék az oktatóddal,hogy miért oktat ilyen képtelenségeket.

2012. márc. 6. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 PótPápuaPuapó ***** válasza:
50%

Re: A válaszíró 64%-ban hasznos válaszokat ad.


A hozzászólásodat csak eddig olvastam el:


"Ha a te betéted terhére nyújt hitelt a bank,akkor a te számlapénzed kevesebb lesz,a hitelszámlája az illetőnek több."


TE EZT KOMOLYAN GONDOLTAD??? Ezek szerint, ha a bank kölcsönadja azt a pénzt, amit én megtakarításként befektettem, akkor azzal kevesebb lesz a számlapénzem??? Magyarul csökken a bank kötelezettsége velem szemben?


Azért ez eléggé vicces nem?


1 A kérdező is tanulta a kereskedelmi bankrendszer pénzteremtését.


2 A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán is tanítják, és a Budapesti Gazdasági Főiskolán is ugyan abból a könyvből tanultak pénzügyet.


3 A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is ezt tanítják


4 A Corvinuson is ezt tanítják


5 Még a wikipedia is nekem ad igazat


6 ...


DE SZERINTED ez csak egy hoax!


Áruld már el, te hol tanultál közgazdaságtant?

2012. márc. 6. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 PótPápuaPuapó ***** válasza:
54%

re 64%


Végigolvastam a hozzászólásodat. A gondolatmeneted a következő mondatodnál hibás:


"Ha ezt a hitelt a te betétszámládból adta a Bank,és te felakarod venni az 1.000.- Ft-odat, a Bank neked csak 100.- Ft-ot tud kifizetni,mert a többit odaadta a hitelt kérőnek!"


Ezt azért baromság, mert NEM CSAK ÉN vagyok az egyetlen ember, aki pénzt rak a bankba. Rajtam kívül van még kb egymillió másik is. Mivel ezeknek csak egy kis része (legyen pl 1/1000) fogja a bankból idő előtt kivenni a pénzét, így a bank simán kifizeti a likviditási tartalékból a pénzt.


Számoljunk (legyen 10% a kötelező tartalék):

1. lépés: 1 millió ember betesz a bankba 1000 Ft-ot fejenként (egy évre)---> 1 milliárd lesz a banknál


2. lépés: A bank kölcsön ad belőle 900 milliót, 100 milliót pedig megtart likviditási célból


3. lépés: A megtakarítással rendelkezők 1/1000-de (1000 ember) úgy dönt, hogy nem várja meg a betét lejártát, és idő előtt kiveszi a bankból a pénzét.

Tehát 1000*1000= 1 millió Forint. Mivel a likviditási tartalék 100 millió Ft volt, ezért ezt a bank simán kifizeti. MIND AZ 1000 Ft-ot. NEM CSAK A 10%-át.



Ennyire nehéz ezt megérteni?

2012. márc. 6. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Szabó István Zoltán válasza:
62%

Kedves első hozzászóló!


Ha Ön tényleg bankban dolgozik ideje lenne utána járnia pár dolognak. Szégyellném ha a munkámmal kapcsolatosan ennyire lennék képben. pl. pénzmultiplikátor, tartalékráta, stb a google a barátod, ha már a közgáz suliban félretanítottak.

Ekkora butaságot (vagy hazugságot): "A bank csak annyi hitelt nyújthat,amennyi betét nála van elhelyezve,attól többet nem."

Ez a takarékszövikre igaz, a bankoknak pénzteremtő felhatalmazása van. Helyesen: a bank a betétesek pénze alapján hitelezéskor új pénzt teremt (számlapénzt, nem készpénzt)

Már leírtam korábban máshol 1 egyszerű példán keresztül, hogyan működik a rendszer. Íme:

Sok ember azt hiszi, , hogy a bankszámlákon az a pénz van, amit betettek a bankba. Valójában a bankszámlán levő "számlapénz" csak ígéret. A bank megígéri, hogy valamikor fizet. Ez az ígéret, a számlapénz betölti a pénz tranzakciós funkcióját. Lehet érte vásárolni. Persze van különbség de ezt most hagyjuk.

Új pénz akkor keletkezik, amikor valaki hitelt vesz fel. Íme a folyamat:

János számlájára 1 millió Ft érkezik, a bank +950eFt felesleges tartalékkal (excess reserve-el) fog rendelkezni, mert csak 5% a tartalékráta.

Bejön Kázmér a bankba és 950eFt hitelt vesz fel: A bank ráírja Kázmér számlájára! Most keletkezett új számlapénz. (János pénze nem tűnt el!)

Kázmér el is költi -ezért vette fel a hitelt-, amikor a 950eFt átutalással átkerül másik bankba, akkor a másik bank ismétli a folyamatot, de csak 950 * .95 = 902.50 eFt-t tud hitelbe adni Gizikének. És így tovább: a *0.95 mértani sor összegeként a pénz multiplikátor segítségével az eredeti deposit (ami tipikusan az állam által rendszerbe juttatott készpénz) max 20x -os pénzt tud teremteni (2002 aug óta Magyarországon 5% a tartalékráta).

A valóságban ezt nem éri 20*os számot nem éri el csak 9*est. A hitelezéskor teremtett számlapénz, a hitel visszafizetésekor kikerül a forgalomból, ha úgy tetszik, megsemmisül. Ne feledjük, eleve csak ígéret volt: egy szám a bank számítógépében. (azért vonják ki mert a gyors inflációval lebuktatnák rendszert)

Összegezve a bankok olyan pénzért szednek kamatot, amivel soha nem rendelkeztek, soha nem is létezett. Ráadásul a kamat mennyisége nem is lett "megteremtve", annak a visszafizetése csak akkor lehetséges ha újabb hitel felvételével ismét új pénz kerül a gazdaságba.

2012. nov. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!