Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A június 6-án történő Vénusz...

A június 6-án történő Vénusz átvonulás megnézéséhez milyen védőszemüveg lesz szükséges, illetve hol lehet beszerezni?

Figyelt kérdés
2012. máj. 11. 21:35
 1/7 anonim válasza:

Az átvonulást leginkább olyan szemüvegekkel lehet biztonságosan megfigyelni, melyeket a napfogyatkozás idején lehetett kapni.

[link]

Pár száz forint, de így biztosan nem bánja a szemed :)

2012. máj. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Vagy itt: [link]


Viszont ha meg van még neked az 1999-ben vett szemüveg, az csak akkor jó, ha fémbevonatos, mert ha nem, akkor már lebomlottak benne a fényszűrő vegyületek, és még ha sötétnek is látszik, a láthatatlan, de káros UV és infrasugárzás átmehet rajta. Sőt a fémbevonatossal is csak pici ideig szabad nézni, mert valamennyi azon is átmegy. Legbiztosabb a kivetítéses módszer, amikor távcsővel kivetíted a Napot a ház falára, vagy egy fehér papírra. (Persze ettől meg a távcső mehet tönkre, de inkább az menjen tönkre, mint a szemed.)

2012. máj. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Igazából az a baj ezekkel a szemüvegekkel, hogy a műanyag az akkor 1999-ben jó volt, de már nem jó, a fémbevonatos, meg ugyanolyan, mint akkor, de az igazán akkor se volt jó, mert azon keresztül mindig is vakított a Nap. Ezt most csak azért egészítem ide, mert ma voltam fóliát venni, és megkérdeztem, hogy jó-e még a régi szemüvegem, belenéztek, azt mondták nem jó, vegyek tőlük egy újat, de mikor az újat kipróbáltam, azzal is ugyanúgy vakító volt a Nap, úgyhogy végül meg se vettem, csak a fóliákat a távcsőre. Szóval a kivetítéses módszer a nyerő, inkább a távcső menjen tönkre, mint hogy megvakulj.
2012. máj. 30. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A napfogyatkozások nézését a következőképpen oldottam meg:


1.) Beszereztem a hagyományos hegesztőpajzsokban használatos sötét üveget (110 x 90 x 3 mm). Vigyázni kell, mert egyfelől többféle „színben“ létezik, másfelől meg nem mindegyik egyformán sötét (délidőben történő napfogyatkozáshoz legalább 13-as fokozatú van ajánlva).


2.) A hegesztőpajzsokban használatos 2 db előtétüveget (normál ablaküveg 110 x 90 mm) gyertyának a lángja felett egyenletesen bekormoztam. Előtte még az egyiknek a sarkaira olyan 5-10 mm szélességben cellux szalagot ragasztottam. A két bekormozott üveget egymásra helyeztem, úgy, hogy a cellux szalag megakadályozza a két üveglap felületének a közvetlen érintkezését (a cellux szalag a két üveglap közé került). Végül az üveglapokat a széleiken körberagasztottam cellux szalaggal, 25 mm szélességű cellux szalagot használva. Még megjegyzem, a kormozás megkezdése előtt ajánlatos az üveglapokat rendesen letisztítani és szárazra törölni. Továbbá nagyon vigyázni kell, hogy nem sérüljön meg a kormozott felület, mert a sérült részeken nem fog védeni. Mindkét lapot be kell kormozni, mert ha véletlenül egy kis pontszerű hiba adódna a kormozásban amit esetleg nem vennénk észre, akkor a másik lap még ezt valamennyire korrigálja. Ha a kormozás nem sikerül a megfelelő mértékűre (sok lesz), akkor egyszerűen letöröljük papír zsebkendővel és újból kezdjük. A kormozás mértékét folyamatosan ellenőrizzük, a Nap segítségével teszteljük.


A kormozás mértékét úgy állítjuk be, ill olyan sötét hegesztőüvegre lesz szükségünk, amin a Napot legfeljebb olyannak, de inkább valamivel sötétebbnek látjuk, mint amilyennek közvetlenül napnyugta előtt szoktunk, amikor már szabad szemmel is bele lehet nézni.


Így néz ki a leírt módon elkészített kormozott üveg:


[link]


Amúgy megjegyzem, mivelhogy ez a Vénusz átvonulás a hajnali órákban lesz látható és ilyenkor a Nap fényessége még nem túl nagy (ill. folyamatosan változik ahogy a Nap megy fel), ezért így most ezt nehéz megmondani, hogy mekkora legyen a kormozás mértéke.

Még hozzátenném, hogy a közönséges üveg a 350 nm alatti hullámhosszúságú sugarakat már nem engedi át.

2012. jún. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocsi, de pont ma olvastam valamelyik honlapon, hogy a kormozott üveg nem jó, mert a hősugárzást (=infravörös sugárzást) átengedi.
2012. jún. 2. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ezen az oldalon azt írják, hogy az üveg és a korom is nagymértékben elnyeli a hősugarakat:


[link]


Itt meg ráadásul ezt a módszert tanítják is:


[link]


A fizikai kísérletekben a hősugarak elnyelésére a kormozott testeket használják.


Na jó, az interneten a legkülönbözőbb dolgokat írják, akár egymásnak ellentmondva is, ez tény, de most azért jó lenne tudni, hogy mi mennyire igaz.

2012. jún. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az igaz, hogy jó lenne tudni melyik az igaz, de ne a szemünk világán kísérletezzük ki.
2012. jún. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!