Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek feltaláljuk...

Szerintetek feltaláljuk egyszer a térhajtóművet?

Figyelt kérdés
2012. júl. 5. 22:31
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"A mai fizikai elméletek, modellek elég jól leírják a világot."

Ugyanezen alapon már azt is kijelentették, hogy egy levegőnél nehezebb tárgy nem képes repülni. Konkrétan minden egyes korban ez volt az alap kijelentés. Aztán minden nagyobb felfedezés után azt mondták: na jó, most már tényleg jól leírtuk a természetet. :D

2012. júl. 6. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim válasza:

a térhajtómű fogalma jobban megértendő:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=BtT..

(nézd végig, mert nagyon érdekes) amúgy 12/F

2012. júl. 6. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 2xSü ***** válasza:
50%

#11: „egy levegőnél nehezebb tárgy nem képes repülni”


Mondta Lord Kelvin. De nem tudósként – bizonyítások és levezetések során – mondta ezt, hanem gondolom magánemberként, valami hirtelen reflektálásként, azaz laikusként, civilként.


Mert szerintem ha egy ókori, sőt őskori ember csak kb. 2 percig gondolkodik el a témán, akkor kapásból rávágja, hogy: madár. Nehezebb a levegőnél és repül. Vagy egy cérnaszál, falevél. Alapvetően nehezebb a levegőnél, mégis külső hatásra – szél – képes repülni.


De Lord Kelvin 1824-ben született, ehhez képest már 1752-ben használta Benjamin Franklin a papírsárkányt, tehát ismert tény volt, hogy képes egy levegőnél nehezebb tárgy is repülni.


Igen, egy tudós is mondhat ostobaságokat, de mint magánember. Én még abban is kételkedem, hogy egyáltalán elhangzott a szájából ez a mondat, de ha igen, akkor sem tudósként, a tudomány véleményét tolmácsolva mondta ezt.


* * *


Ezzel szemben a térhajtómű létezését a jelenlegi tudományos ismereteink teszik gyakorlatilag lehetetlenné.


Igen, az Alcubierre hajtómű remek kis logikai eszmefuttatás, ami olyan dolgokból indul ki, amelyek egyrészt kísérletileg nem igazoltak, másrészt magából az elméletből fakadóan nem kivitelezhetők makroszinten. Jupiter tömegének megfelelő energia. Nem a Jupiter tömege által keltett gravitációról van szó, hanem a Jupiter tömegének megfelelő energiájú gravitációról. (E=mc^2) Tételezzük fel egy pillanatra, hogy ez a „negatív energia” létezik. Tekintsünk el attól, hogy a jelenség jellegénél fogva atomi szinten jelenik meg csak. Tekintsünk el attól, hogy ha még sikerülne is ennyi energiát összegyűjteni, ahhoz több naprendszernyi tömegű lenne a berendezés. Tekintsünk el olyan apró problémáktól, mint az energia összegyűjtése úgy, hogy a pozitív energia (sugárzás, anyag) ki ne oltsa a „negatív energiát”.


Szóval tegyük fel, tényleg sikerül ennyi negatív energiát előállítani. De ettől a dolog még térhajlításról szól, tehát akkora gravitáció létrehozásáról, ami kb. egy fekete lyukéval mérhető csak össze. Mégis milyen távolságra kell lennie az utasoknak a generált gravitációs torzulástól, hogy ne szakadnának cafatokra a beindításkor? Mekkora lenne egy ilyen űrhajó, hány naprendszer méretű? És milyen hatással lenne ez a gravitáció az útjába kerülő sziklákra, meteorokra, kisebb vándorbolygókra? Vajon hány csillagrendszerből térítené el a bolygókat illetve hány csillagot térítene le az eredeti pályájáról?


A dologban nagyon sok a ha és nagyon sok olyan probléma van az egész tényleges megvalósításával, hogy valószínű soha nem fogunk ilyen berendezést építeni, amíg a jelenlegi fizikát ismerjük és a rendszer túl bonyolult és konzisztens ahhoz, hogy az ember azt gondolja, hogy ez alapjaiban dőlne meg. Ha igen, akkor az új rendszerben is hasonló problémáknak kell felmerülnie.


Szóval a dolgok kicsit olyan, hogy ha lenne tojásunk, akkor süthetnék sonkás tojást, ha lenne sonkánk. Spekulatív dolgokból nem nehéz építkezni. Ha lenne egy 150% hatásfokú motor a kezemben, meg egy negatív ellenállás, akkor én is nagyon sok berendezést tudnék belőlük tervezni, szigorúan fizikai képletek mentén. De hipotézisre bármi építhető, de hipotézis is marad.


A belinkelt Discovery Science műsort is tudni kell a helyén kezelni. Akármennyire is tudományszerű a dolog, alapvetően mégis arról van szó, hogy teljesen fiktív dolgokhoz próbálunk bármi áron hozzáilleszthető fizikai elméleteket keresni, legyenek azok akármennyire hipotetikusak, kísérletileg nem igazolhatók. Közben nem foglalkozunk túlságosan azzal, hogy miért nem lehetséges mégis az egész, miért nem építünk már most egy ilyen térhajtóművet, ha már minden elmélet megvan hozzá. A műsor laikusoknak szóló !szórakoztató! műsor. Pl. ugyanez a csatorna néhány olyan tudományosnak mondott műsort is vetít, amiben akkora tudományos pontatlanságok, – már elnézést – baromságok vannak, hogy azt még egy fizikából jó jeggyel rendelkező középiskolás is kiszúrja. A Discovery Science is csak egy szórakoztató csatorna, nem tudományos forrás.

2012. júl. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 2xSü ***** válasza:
Azt még kifelejtettem, hogy valószínű a gravitációt létrehozó berendezés a bekapcsoláskor gyakorlatilag porrá válna, hiszen az óriási és nem egyenletes gravitáció széttépne mindent.
2012. júl. 6. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Alaque ***** válasza:

Egyetértek utóbbival, hogy ez nem kivitelezhető, de amit a 11. írt, az nagyon találó, és hiábavaló vele kötekedni, mert így van. A tudomány dogmái folyton változnak. Ráadásul a történelem során a tudomány nem a felfedezések pillanatában lépett előre, hanem akkor, amikor "kihalt" (vagy legalábbis visszavonult) az előző tudósgeneráció, akik féltették az elméleteiket, képtelenek voltak a paradigmaváltásra, és az újabb generáció átvette az uralmat. Így lettek tudománnyá egyes "áltudományok", pl. a pszichológia. Nem jut eszembe, melyik neves "csillagász" volt az, aki élete végéig nem volt hajlandó belenézni a Galilei-féle csillagtávcsövébe, mondván, hogy az a sátántól való, és ezzel jó 30-40 évvel (haláláig) késleltette a tudomány előrehaladását, ugyanis ő volt az, akinek a szava döntötte el, hogy valami tudományos tény vagy sem. Szóval a történelmet megnézve nem feltétlen szerencsés azt állítani, hogy "a mostani tudományos törvények elég jól leírják a világunkat". Persze, SZÁMUNKRA elég jól leírják, mint ahogy az ókoriak (és ugye későbbiek) számára Arisztotelész elképzelési a külső-belső szférákról elég jól leírták az ő világukat, mára mégis kiderült, hogy nem úgy van.


A kérdésre a válaszom: elképzelhetőnek tartom (és nagyon reménykedem benne), hogy egyszer feltalálják, bár biztosra veszem, hogy nem a manapság használatos technológiákat hívják segítségül hozzá.


Isaac Asimov: Nemezis

Ezt a könyvet ajánlom, bár nincs benne részletesen kifejtve egy hipotetikus hiperhajtómű működése, a feltalálás lehetséges folyamatáról remek képet ad - s nem utolsó sorban érdekes, nem hétköznapi könyv :)

2012. júl. 7. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Alaque ***** válasza:
*csillagtávcsőbe
2012. júl. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
Lawrence M. Krauss , A Star Trek fizikája könyvben sok mindent leír erről és sok másról.
2012. júl. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Mert szerintem ha egy ókori, sőt őskori ember csak kb. 2 percig gondolkodik el a témán, akkor kapásból rávágja, hogy: madár."


Emlékeztek Kolumbusz tojására? :D

2012. júl. 15. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Soha ne mond hogy soha!!! Most még lehetetlennek Tűnik, de régen is voltak lehetetlennek hitt dolgok amik ma már hétköznapiak,lehet nem pont a terhajtóművet mert annak tényleg nincs realitása, de meg fogják találni a módját amit most még nem ismernek.
2018. dec. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
A gyors utazásra:-)
2018. dec. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!