Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet statisztikával...

Hogyan lehet statisztikával úgy csalni, hogy az illető nem hazudik?

Figyelt kérdés
Az adatok meghamisítás kizárt, nem ilyen csalásra gondolok.

2012. aug. 2. 10:39
1 2
 1/14 zsomkovacs válasza:
100%
Megvágod az adatsort (pl. az elejéről leszeded a csökkenő részeket, ha nem tetszenek), furcsa skálákat használsz (ezzel látszatra a növekedés mértékét lehet szabályozni) - ennek szélsőséges példája a logaritmikus skála, ahol egy lassan növekvő adatsor a valóságban drasztikus ugrásokat takarhat). Lehet persze egyéb diagramtípusokat is csinálni, nem csak vonaldiagramot. Egy tortadiagramnál például a hozzánk közelebb eső rész nagyobbnak, a távolabb eső kisebbnek tűnik, mint valójában. 3D oszlopdiagramokkal is ugyanezt meg lehet csinálni, bizonyos szögekből látszatra teljesen hamis adatokat tudnak mutatni - annak ellenére, hogy az összes adat és a diagram is jó; csak mi máshogy érzékeljük. Amit még láttam, az egy két skálás rendszer volt: két adatsort ábrázoltak egy vonaldiagramon, a két adatsor külön skálázást használt, amit a diagram két oldalán jelöltek. Ez is minimum zavaró, ha nem megtévesztő. És persze a színekkel is lehet játszani.
2012. aug. 2. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"Átlagolással" is lehet kicsit manipulálni, medián, közepek ilyesmi.

2012. aug. 2. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Tom Benko ***** válasza:
Fiók-hatás, mintavételezési módszerek megfelelő alkalmazása.
2012. aug. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Pl. adott egy ország aminek saját nemzeti valutája van, az egyszerűség kedvéért teljes államadóssága legyen 30 milliárd dollár. Hiába fizet vissza mondjuk ebben a hónapban ebből 100 millió dollárt, ha nemzeti valutája nagyot gyengül, akkor a kormányának az ellenzéke azt fogja mondani hogy nőtt az államadósság (nemzeti valutában számolják), a kormánypárt pedig azt hogy csökkent. Mindkettő igazat mond. :)
2012. aug. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

"Fiók-hatás, mintavételezési módszerek megfelelő alkalmazása."


Kérlek, kicsit bővebben, ha van rá időd.

2012. aug. 2. 14:23
 6/14 anonim ***** válasza:
Például egy bizonyos egyetemre jelentkezők közül aránylag kevés lányt vettek fel. Valójában az történt, hogy közülük aránylag többen jelentkeztek olyan szakokra, ahova nehéz bejutni (bölcsészkar), mint a kevésbé népszerű szakokra (természettudományi kar). Úgyhogy mégsem diszkriminálták őket.
2012. aug. 2. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 hollófernyiges ***** válasza:
Másik, nem annyira egyértelmű példa, hogy a balkezesek között kevesebb a rákos beteg. Valójában nem a kezesség befolyásolja, hanem az, hogy rákosok többnyire az idősebbek lesznek, viszont a hetvenes évek előtt a balkezeseket 'átnevelték' jobbkezesnek még az iskolában.
2012. aug. 2. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem kifejezetten statisztika, inkább előadási trükkök következnek.


ha valaminek a nagyságát növelni akarod:

-nem azt mondod, hogy csökkentettük az árát 21,3 százalékkal, hanem hogy elengedtük az ÁFÁT (27%)

-nem azt mondod, hogy negyedével nőtt, hanem hogy 25 százalékkal nőtt (esetleg százhuszonöt százalékára nőtt)

2012. aug. 2. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Tom Benko ***** válasza:

Fiók-effektus - Az ellentmondó adatokat kisebb súllyal veszem figyelembe. Például: Meg akarom számolni, mekkora része bűnöző az egyes etnikumoknak. Megszámolom, hogy hány világoskéket itéltek el, illetve hány ítélet született sötétkékekkel szemben. A visszaesők miatt a sötétkékek között nagyobb számban fogunk találni így bűnözőket, a statisztika máris téves lesz. (Utána aztán lehet erre alapozva pártot alkotni...)

De a legszebb példája a HADO-víz, amikor a faszi már a közzétételkor elkottyantotta, hogy csak azokat az eredményeket vette figyelembe, amik megfeleltek a hipotézisének...

Mintavételezési hiba: Nos, ilyet nagyon ügyesen lehet elkövetni, ez a legszebb. Erre mutatok két példát is. Első (Ezt az ELTÉs fizikusok csinálták vagy 20 éve): A Millikan-mérés egy k.urva unalmas és hosszú gyakorlat. A fizikusok tehát elmentek inkább sörözni, aztán másnap az utcán megkérdeztek egy csomó szembejövőt, hogy mikor született. Ezt felírták, csak a második és harmadik számjegyet megcserélték, ezek lettek a mérési adatok, ebből lehetett statisztikázni. A kínos, hogy az évszázad legpontosabb eredménye lett volna, ha tényleg mérési adatok lettek volna. :)

A másik (ezt egy statisztikus ismerősöm mesélte): Menjünk el a Zöld Penész párt irodájához, és kérdezzünk végig minden arra járót, hogy melyik pártra szavazna. Nos, milyen esélyeket kapunk vajon?

2012. aug. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

"megkérdeztek egy csomó szembejövőt, hogy mikor született"


Nem volt furcsa, hogy minden "mért" adat harmadik számjegye 9? A többi valóban hihető, mert 20 éve a korfa legnagyobb népességű része kb. az 50-es években született.


Értem a lényeget, de hadd szőrszálhasogassak. Ha a Zöld Penész Párt irodája pl. a Ferenciek terén vagy más forgalmas helyen van, akkor nem sok eltérés lenne a valóságtól.


Köszönöm a válaszokat.

2012. aug. 4. 21:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!