Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi lehet a baja a fényfüzérnek?

Mi lehet a baja a fényfüzérnek?

Figyelt kérdés

Amikor bedugom a dugaszba kigyúl majd el is alszik. Annyit még meg kéne említenem, hogy a dugasszal gond volt ezért ki van cserélve egy háromfázisúra, ahol az egyik szálat nyugodtan elhanyagolták. Nem én csináltam ezt, én csak kaptam a füzért és nem tudom, hogy a csere után még működött-e vagy sem. Lehet, hogy nem is ott van a probléma.

Nekem két dolog ugrott be:

1) A háromfázisos huzal vastagabb, ezért nagyobb az egész rendszer ellenállása. Amikor bedugom, kap egy nagy fluxust, utána állandósult állapotban már túl nagy a feszültségesés.

2) Láttam, hogy van rajta egy kondenzátor. Lehet, hogy fordítva van bekötve az egész, ezért az elején a kondi kisül, és működteti az egészet. De ha tényleg fordítva lenne bekötve, nem töltődne fel a kondi, hogy minden bedugásnál majd kisülhessen.


Ezek csak találgatások, egy hozzá nem erőst értő személytől. Remélem valaki tud majd valami okosabbat mondani.



2012. szept. 6. 12:07
 1/6 anonim ***** válasza:

Kissé lyukas a tudományod. A vezeték ellenállása csökken a nagyobb keresztbetszettel. Ha nem így lenne, minek csinálnánk ilyen vastag vezetékeket? Aztán a kondenzátor ugyanúgy működik bármilyen polaritással is van bekötve. Csak vannak olyan kondenzátorok, amik tönkremennek fordított bekötéssel, illetve váltakozó feszültségre kapcsolva. De ettől függetlenül nem töltődnek fel maguktól álltukban. Továbbá elég kevés valóban releváns információt osztottál meg ahhoz, hogy segíthessünk.

Már eleve a három fázisú csatlakozós részt nem értem.

Szóval gond volt a konnektorral, ezért felszereltek egy 3 fázis csatlakozót? Hogy érted, hogy az egyik vezeték el van hanyagolva?

A füzér többszöri próbálgatásra is csak kigyúl aztán kialszik, vagy csak egyszer csinálta?

Nem lehet, hogy a háromfázison két fázis közé kötötted, ahol szabványosan 400 V van?

Egyáltalán hova lett a fent nevezett aljzat felhelyezve?

Ha a füzér eleinte rendesen működött, miért gondolod, hogy fordítva van bekötve a kondenzátor? Egyáltalán bipoláris kondenzátor-e?

2012. szept. 7. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

" A vezeték ellenállása csökken a nagyobb keresztbetszettel. Ha nem így lenne, minek csinálnánk ilyen vastag vezetékeket?"


Na ezt kételkedve olvastam. Nem akarok okoskodni, mert tényleg "lyukas" a tudásom, de én azt hittem, hogy a vékony szál hamar felmelegedik és hőelvezetés céljából kell a vastag.



"Csak vannak olyan kondenzátorok, amik tönkremennek fordított bekötéssel, illetve váltakozó feszültségre kapcsolva."


A kondenzátor nem csak váltakozó feszültésggel működik? Egyenáramot megszakítja. A polarizálásukról sajnos semmit nem tudok.



"De ettől függetlenül nem töltődnek fel maguktól álltukban."


Ezt én is tudom...ez cáfolja meg a második feltevésemet.



"Már eleve a három fázisú csatlakozós részt nem értem."


Bocsi nem három fázis, hanem három "drótos" kábel (pl a régi TV-k, monitorok kábelei).

A dugaszba eredetileg két szálas "kábel" volt. De ki van cserélve három szálasra, amelyiknél azt hiszem a föld is ki van vezetve. De ebből a háromból csak kettő van felhasználva.



"A füzér többszöri próbálgatásra is csak kigyúl aztán kialszik"


Minden alkalommal amikor bedugom, megvillan oszt annyi. Mintha bedugnám és kihuznám.



"Ha a füzér eleinte rendesen működött, miért gondolod, hogy fordítva van bekötve a kondenzátor?"


Nem a kondenzátor van fordítva kötve, hanem a kábeleknél van felcserélve a pozitív a negatívval...legalábbis megtörténhetik.

2012. szept. 7. 21:13
 3/6 anonim ***** válasza:

Tisztázzunk valamit! A vezeték ellenállása a keresztmetszet növelésével csökken. Ez tény. Nézz utána, ha nem hiszed.

Másodszor: a kondenzátor egyenáramú áramkörökben is működik (ugyan úgy működik, mint váltakozó áramúban), csak már célra és másként használják.

A csatlakozó, hogy 2 vagy 3 vezetékes, jelen esetben nem számít. A harmadik vezeték az védőföldelés. Az csupán érintésvédelmi célokat szolgál, üzemszerűen nem folyik rajta áram.

A füzér gondolom nincs ellátva valami speciális tápegységgel.

Ami szokott lenni:

Egy fojtókondenzátor sorosan bekötve az egyik bejövő vezetékkel. Általában kerámia kondenzátor. Fényes és színes, kissé amorf alakkal.

Utána egyenirányítás egy Graetz-híddal (4 kicsi fekete henger csíkkal az egyik végén).

Aztán egy elektrolit kondenzátor (henger alakú, álló vagy fekvő helyzetben, oldalán egy a külsejétől elütő színű csíkkal hosszirányban). Igen ez is kondenzátor, úgy működik, mint a többi, de ez csak egyenáramú körökben szeret dolgozni. (ez így nem teljesen korrekt, de nagyjából leírja a lényeget)


Ez után jönnek a ledek sorba kötve.


Ha csak felgyullad bedugáskor a ledsor, valószínűleg az egyenirányítással lehet a baj (4 pici fekete henger közül egyik tönkremehetett, vagy kitört/kiolvadt a forrasztás).


Nem tudom, akartok-e foglalkozni a javítással...

2012. szept. 8. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Bocsi, igazad volt ami keresztmetszetet illeti.


A Graetz híd négy ellenállásból áll. Akkor csak simán megnézem, hogy mekkora az ellenállás értéke és kicserélem. Miből tudhatom meg, hogy melyik ellenállás van kimenve? A lábain mért feszültségesés nulla?



Elnézést a sok kérdésért, de így tanul az ember.

2012. szept. 8. 19:14
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem ellenállásból, hanem diódákból áll a híd. Először is a ledsoron nézd meg, mennyi feszültség van. Mondjuk egy fénykép jó lenne, mert így vakon távsegíteni nehéz.
2012. szept. 8. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Pff de hülye vagyok...még amit tudok azt is elszúrom....persze, hogy diódákból.



Most nem vagyok otthon, de ha hazamegyek (kb egy hét) akkor küldök egy fényképet róla. Addig is köszi válaszokat meg a türelmet.

2012. szept. 8. 21:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!