Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell megoldani ezt a...

Hogyan kell megoldani ezt a mátrix inverzes feladatot? (A megoldás képen mellékelve, csak annak az eredménynek a leolvasása érdekel)!

Figyelt kérdés

Az A mátrix inverzének a leolvasása egyértelmű, hiszen a Gauss Jordan módszerrel e1 és a3 kicserélhető, onnan pedig könnyű az e1, e2, e3 oszlopokhoz tartozó a1,a2,a3 koordinátákat sorban leolvasni. viszont a B mátrixnál [a1*,a2*,e1*] már teljesen gondban vagyok. Itt nem tudom, hogy hogyan, milyen sorrendben kell leolvasni a B inverzét, hiszen nem egy sorba/oszlopba kerülnek az azonos betűk (szakszerűbben nem tudom leírni, sajnos az operációkutatás tantárgy oktatása valami szörnyű és érthetetlen).


Itt lenne az említett feladat, hozzá pedig alatta a megoldás: [link]


Kérem, segítsetek! Próbálkozom példatárral, tankönyvvel, de egyszerűen nem megy. Nem gondolom magamat olyan ostobának, hiszen sikeresen teljesítettem a gazdaságmatematika I./II. tárgyakat is, nagyon könnyedén. De ha pótóraként, beleszarva adja le az anyagot a tanár a ZH előtt, akkor hiába teszi magát oda az ember, magától egy ilyen tárgyat nem tud feldolgozni!


Előre is köszönöm!



2012. okt. 17. 21:54
 1/7 anonim válasza:
de jó hogy nem jutottam be egyetemre. XD
2012. okt. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Itt jól gondolom, hogy a bázistáblázat a bázistranszformáció mátrixa a (e1,a1,a2) és (e2,e3,a3) bázisok között,* a transzponált jele, (e1,e2,e3) pedig R^2 kanonikus bázisa?
2012. okt. 18. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, persze R^2.
2012. okt. 18. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mármint R^3 :DD
2012. okt. 18. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
igen, jól gondolod!
2012. okt. 18. 23:16
 6/7 anonim válasza:
Ez valaki a BGf - GKZ -ról :D :D :D :D :D
2012. okt. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

A B-nél sorvektornak kérik az inverzét, ezért oszlopvektort kell megadni. A legelső táblázatból indulj ki, abból könnyebb, megvan adva e1, a1, a2, függőlegesen pedig e2, e3,a3. A3-ra nincs szükség, töröld ki, ezután csak e2, e3 lesz felül. Add hozzá e1-t (csak e1-hez van köze, a többihez nem, tehát 1,0,0) felülre és rendezd a két oldalt-> lesz e1, e2, e3- ed felül, oldalt a1, a2, e1. Így:

e1 e2 e3

a1 0 2 1

a2 0 1 2/3

e1 1 0 4/3


MIvel ezek sorvektorok, fordíts meg őket, transzponáld Voilá...

0 0 1

2 1 0

1 2/3 4/3

2012. okt. 19. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!