Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számítható ki a komplex...

Hogyan számítható ki a komplex szám arkusza?

Figyelt kérdés
Van egy komplex számom, trigonometrikus alakba kell felírnom. Az abszolútérték, a szög sinusa és cosinusa könnyen kiszámítható, de magát a szöget (ami az arkusz) ne mtudom kiszámolni :(. A sin és cos ismeretében számolható ki, de nem tudom hogyan. Most biztos arra gondoltok, hogy miért nem oldom meg visszakereséssel számológépen? Mert ZH-n nem használhatjuk. :( A matek könyvben itt van egy példa levezetve, a bekeretezett mondatot nem értem, hogyan jött ki az arkusz? [link]
2012. okt. 20. 14:19
 1/7 anonim ***** válasza:

próbáld meg felrajzolni koordináta rendszerbe a komplex számodat és egyből kitűnik, hogy mennyi radiánról van szó. Ez ugyanis a második negyedben található, és ha ott van, akkor annyi a dolgod, hogy szépen levonod a kapott szöget 180 fokból és átírod píradiánba.


De amúgy tangensnek az arkuszáról lehet szó...osszad csak el, és meglátod. gyök3/-1, amire eredményül -60 fokot kapsz számológéppel, ami azt jelenti, hogy mivel szintén a második negyedben van, ezért hozzá kell adni 180 fokhoz a -60 fokot. Vagy fogalmazhatnék úgy is, hogy a tangens periodicitása 180 fok, azaz pí, vagyis ismétlődik ennyinként ugyanaz, tehát a -60 hoz adod hozzá a 180 at és kapod a 120 fokot, ami 2pí/3 mal egyenlő.


ArcTg b/a = Fí vel


Amúgy mondom, ha ismered sinx, cosx, tgx fv.-eket koordináta-rendszerben, pillanatok alatt kitalálod mennyi fok/radiánról van szó.


üdv és sok sikert

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezt is megnézheted, hátha van bemme valami hasznos:

http://www.youtube.com/watch?v=Q-WyhZeNUpg&feature=plcp

2012. okt. 20. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A szinusz és a kosdzinusz alapján már meg tudod állapítani a szöget, feltéve, hogy nevezetes szögről van szó.

A negyedet pedig leolvashatod a valós és a képzetes rész előjeléből.

2012. okt. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

ó és a nevezetes szögek szinuszát, koszinuszát és tangensét nem árt fejből tudni. gondolok én itt a pí/6, pí/4, pí/3, pí/2 re. :)


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 20. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Felrajzoltam koordinátarendszerbe. Igen kb 120 foknak látszik, de mi van ha 118 fok? De mind1, ha jól értelmezem, csak azért lehet meghatározni, mert ki lehet egészíteni egy szabályos háromszögre vagy mert pont egy nevezetes szög. De mi van ha a cos = 12,6 / 3 és sin = gyök23 / 3? Most hasraütésszerűen mondtam két értéket. Ebből hogyan számolható ki a szög számológép nélkül? Valami képlet kellene vagy ilyesmi...
2012. okt. 21. 14:13
 6/7 anonim ***** válasza:

A komplex szám így néz ki eredetileg:ű

z=a+bi


na most ismered a derékszögű háromszöghöz tartozó cosinus, sinus és tangens összefüggéseket...szóval nem körülbelül 120 foknál van, hanem pont 120 foknál van a pozitív x tengellyel bezárt szög a linkelt példa esetén. Ugyanis a második negyedben egy olyan derékszögű háromszöget zár közre a komplex szám, amikor a pntba egy egyenest húzol és kiegészíted háromszöggé úgy, hogy merőlegest húzol a pontból az x tengelyre, aminek a két befogójának a hossza 1 és gyök3, az átfogó pedig kiszámolva 2...s például ha meg akarod állapítani ezen háromszögben annak a szögnek a nagyságát, amelyet az x tengely immáron negatív oldala és a kapott háromszög átfogója zár közre, akkor egyszerűen alkalmazod a derékszögű háromszögre vett mondjuk sinustételt, ami így néz ki:

sinalfa=szöggel szemközti befogó/átfogó...vagyis a szöggel szemközti befogó, azaz gyök3 osztva az átfogóval, ami ugye pitagorasz tétel segítségével kiszámolva 2, azaz gyök3/2...a cosalfa pedig egyenlő szög melletti befogó per átfogó...ami ugye 1/2. :)

s mint mondtam, célszerű lenne megtanulni a nevezetes szögeket és azok sinusat, cosinusait és tangenseit, hogy tudd egyből fejből.


Azt is említettem, hogy a tangens arkuszát keressük ilyenkor, tangensx pedig egyenlő sinx/cosx, a hasraütésszerű példád esetében tangensx=gyök23/3 osztva 12,6/3 mal...de ezt számológép nélkül nem fogod tudni kiszámolni, mármint az arkusztangenst...hacsak meg nem tanulod mindegyik szög tangensét, sinusát, cosinusát négyjegyű függvénytáblából percre és másodpercre pontosan.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A ZH-ban vagy olyan feladatot adnak, ahol nevezetes szögek jönnek ki, vagy elég lesz annyit írnod, hogy a szög mondjuk - arc cos d.
2012. okt. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!