Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » "Súrlódásmentes talajon lévő...

"Súrlódásmentes talajon lévő kiskocsit 51 N vízszintes irányú erővel húzunk. A kiskocsi tömege 4700 g, a rajta ülő gyerek tömege 41.1 kg. Mekkora a gyerek gyorsulása m/s2-ben? " Hogyan kell a gyorsulást kiszámolni?

Figyelt kérdés

Tudjuk az erőt, a két testnek a tömegét és kész. egy olyan képletet írtam fel, hogy: (m1+m2)*a=F , viszont nem tudom hogyan kellene alkalmazni ezt a gyorsulás kiszámításához.


Help


2012. okt. 22. 09:27
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

átváltod a 4700 grammot kilogrammra, összeadod a két tömeget, és kapsz egy szép egyismeretlenes egyenletet, ami így néz ki:

(4,7kg+41,1kg)*a=51N

45,8kg*a=51N

osztasz a 45,8kg-mal, mivel ha F=m*a, akkor a=F/m

a=1,1135m/s^2


elvileg így néz ki a dolog.


megj.: A Newton pedig kg*m/s^2, csak hogy tudd.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen :) Helyes volt a feladat :)

Meg megértettem, köszönöm :)

2012. okt. 22. 14:57
 3/10 A kérdező kommentje:

Szia, kérném ismételten a segítségedet :)


Van egy feladat és egy képlet:


"Két óvodás összeveszett egy játékon. Az egyikük 56 N erővel húzza balra, másikuk 41 N erővel jobbra. Mindkét erő vízszintes irányú, a pozitív irányt jobbra mutatónak tekintjük. A játék tömege 7900 g. Mekkora a játék gyorsulása előjelesen?

"


Az egyik korábbi feladatnál tömeget kellett számolni és felírtam az "univerzális" képletét, miszerint m = F1-F2/a


Viszont nekem most a gyorsulást kell kiszámolnom, úhogy a=F1-F2/m, nemde?


Viszont a neten semmi értékelhetőt nem láttam, csak egy pár angol fórumban a=F1+F2/m -et, úgyhogy most nem tudom, hogy mínusz, vagy plusz az előjel az erők között :(


No meg a tömeget ebben az esetben át kell alakítani kg -ba, vagy maradnia kell grammban?

2012. okt. 23. 12:24
 4/10 anonim ***** válasza:

Hali.


Mindenféleképpen kilogrammba számolj, mert mint leírtam, a Newton=Kilogramm*méter/secundum^2


Az univerzális képlet pedig tökéletes úgy, hogy a=(F1+F2)/m

Hiszen ha megnézed a jelenlegi feladatodat, akkor azt látod, hogy az egyik irányba 56N erővel húzzák a, a másikba 41N. Ha kijelölöd a jobbra húzó erőt pozitívnak, akkor a képletbe átváltás és behelyettesítés során ez kerül:

a=(41N+(-56N))/7,9kg

a=(-15N)/7,9kg

a=-1,9m/s^2

Az tudjuk, hogy a negatív előjelű gyorsulás az lassulás, viszont lassulni, csak adott sebességről lehet(0m/s-ról nem lassulsz), s mivel a feladatban nincsen kikötve, hogy a játékkocsinak volt bármilyen kezdősebessége, ezért ekkor ez a gyorsulás abba az irányba történik, amelyik oldalra a negatív előjelet vetted fel az erőknél.


Vagy egyszerűen megfogod, ahogyan hozzáakartál állni, és ha a feladat nem tiltja, akkor egyértelműen tudni fogod, hogy a nagyobb erő irányába mozdul majd el a játék, és abba az irányba veszed fel a pozitív előjelet, és akkor megint használhatod az univerzális képletet. Ha az 56N vesszük F1 nek és 41N F2 nek akkor így néz ki:


a=(F1+(-F2))/m


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"Vagy egyszerűen megfogod, ahogyan hozzáakartál állni, és ha a feladat nem tiltja, akkor egyértelműen tudni fogod, hogy a nagyobb erő irányába mozdul majd el a játék, és abba az irányba veszed fel a pozitív előjelet, és akkor megint használhatod az univerzális képletet. Ha az 56N vesszük F1 nek és 41N F2 nek akkor így néz ki:


a=(F1+(-F2))/m "


Tehát ezesetben csak akkor állíthatom a nagyobb erőt a pozitív irányú mutatónak, ha a feladatban nincsen megnevezve? :)



Amúgy kitűnő a feladat, helyesnek vélte a program :) Köszönöm szépen a segítséged :)

Viszont megint zaklatnálak egy hasonló feladattal, ahol nem a gyorsulást, hanem a tömeget kell kiszámolni, csak megint dilemmázom, hogy a kijött eredmény kg, vagy gramm lett, de szerintem kilogramm:


Egy ládát két átellenes oldalán is próbálnak eltolni egyidőben. Az egyik oldalon 56 N erővel tolják balra, a másik oldalon 35 N erővel jobbra. Mindkét erő vízszintes irányú, súrlódás a láda esetében nincs, a pozitív irányt jobbra mutatónak tekintjük. A láda gyorsulása a=-0.6502 m/s2. Mekkora a szánkó tömege kg-ban?


Tehát az előző példákból kifolyólag:


m=F/a


m=35+(-56)/-0,6502= 32,2977(kg? :))


Ez így helyes?


Köszönöm szépen a magyarázatokat, nagyon kedves, s sokat segít ;)


Üdv

2012. okt. 23. 21:21
 6/10 anonim ***** válasza:

"Ez így helyes?"


Így van, csak arra figyelj, hogy amikor leírod dolgozatban, akkor rakd zárójelbe a két erő összegét, mert ugye az osztás/szorzás magasabb rendű művelet.


(F1+F2)/a=m így csináld, s ne így: F1+F2/a=m


üdvözlet

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 24. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged, helyes lett :)
2012. okt. 24. 17:36
 8/10 A kérdező kommentje:

Szia.


Megintcsak egy segítségért fordulnék ide :)


Az órán oldottunk hasonló feladatokat, viszont kis számokkal (1) és így nem tudom kikövetkeztetni, hogy hogyan kellene megoldani :(


"Három azonos, 7300g tömegű test áll egymás mellett. A legelsőt elkezdjük tolni 17.8 N vízszintes irányú erővel. Mekkora a második test gyorsulása m/s^2-ben?"


Nos, itt felrajzoltam a három kis testet, a rá ható erőket is, s minden testet külön írtam, tehát:


1) m*a=F-F21

2) m*a=F12-F32

3) m*a=F23


S akkor a három test együtt:


3m*a=F-F21+F12-F32+F23


Nos, itt ragadok le, hogy ennél a feladatnál is kiütik egymást az F21-F12 és az F32-F23?


Mert, ha igen, akkor 3m*a=F, miszerint a=F/3m, azaz a=17,8N/7,3kg=2,4383 m/s^2

Viszont nem tudom, hogy a második test gyorsulását hasonló elvként kell-e kiszámolni.


Meg van ennek a feladatnak a "tesófeladatja", miszerint a két test közötti erőt kell kiszámolni:


"Három azonos, 2000g tömegű test áll egymás mellett. A legelsőt elkezdjük tolni 13.4 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat a második és a harmadik test között?"


Nos, itt ugyanúgy felírtam a közöttük lévő erőket, a gyorsulást itt is kiszámoltam, ami 13,4/6=2,23333m/s^2


Viszont most megintcsak nem tudom, hogy melyik testtel kell számolnom és hogyan :( Tudnál segíteni?

2012. okt. 27. 00:25
 9/10 anonim ***** válasza:

Halihó.


No, ha három ugyanolyan tömegű testünk van, amik egymással összeérnek, és egyszerre toljuk őket egy valamely irányból, akkor lényegében, ami neked is kijött, egyetlen erő fejtődik ki a mi részünkről, és a 3 test egyszerre fog mozogni. Ha egyszerre mozognak, akkor viszont a középső test gyorsulása ugyanannyi, mint az elsőé, vagy a harmadiké.


A képletet szépen kitaláltad ehhez, csak elkövettél a számolásnál egy szarvashibát. :)


Az jó, hogy a=F/(3*m), csak Te nem 3*m mel osztottál, hanem csak m mel. :P


Szóval a kettes feladatnál, jó hogy kiszámoltad a gyorsulást, ugyanis a második és a harmadik test között fellépő erő az első két test tömegének az összegéből és a gyorsulásból számítható ki. Tehát F2-3=(m1+m2)*a...elvileg így néz ki. Aztán lehet, hogy tévedek. :)


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. okt. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Csak nem te is a fizika házival szórakozol? :P (debreceni egyetem, bevezetés a fizikába)
2012. okt. 29. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!