Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan szamolhato ki egy...

Hogyan szamolhato ki egy tartalybol kifolyo folyadek terfogatarama, ha azt egy a tartaly falan atvetett, a tartaly ala ero csovon a gravitacio segitsegevel engedjuk le?

Figyelt kérdés
hogyan szamolhato ki egy tartalybol kifolyo folyadek terfogatarama, ha azt egy a tartaly falan atvetett, a tartaly ala ero csovon a gravitacio segitsegevel engedjuk le? Fontos meg tudni, hogy a tartalyban a folyadek szintje allando, utantoltes miatt.
2012. okt. 24. 09:42
 1/8 anonim ***** válasza:

Igy szerintem csak a folyadekszsintet lehet meghatarozni a tartalyban. Ha ismerjuk az alapteruletet, akkor okes.


Ha nem ismerjuk, akkor valami trukkot kell alkalmazni: belesyorunk valami nagyon gyorsan eloszlo anyagot a tartalyba, ami azonnal egyenletesen eloszlik. Megmerjuk, hogy mekkora a koncentracioja az anyagnak a kifolzaskor. A higitasbol kiszamolhato a terfogat.

2012. okt. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
nem irtam bocsanat, de mindent ismerunk magassagok, atmerok, stb. sztem ezt berboulli egyenletel kene megoldani, de erre a peldara nem tudom alkalmazni.
2012. okt. 24. 10:08
 3/8 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy súrlódásmentes ideális esetet számolnál vagy reálisat.

Ha reálisat: a csősurlódási együtthatót kinézed táblázatból (függ a cső anyagától), nyomáskülönbséget tudod.

Elvi eset: gyök kétgéhá a kilépő víz sebessége, ahol h a cső alja és a vízfelszín függőleges távolsága - függetlenül a cső kanyargásaitól. A kifolyási keresztmetszet pedig fele a valósnak. (Ez az impulzustételből levezethető)

2012. okt. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Koszonom, gyokalatt 2gh kozben nekem is kijott. a magassag a tartalyban levo viz vizszintje vagy a kivezeto cso legmagasabb pontja? (ugy ertem, mint mikor egy akvariumbol szivok le vizet, a cso az akvarium pereme fole kerul.)


terfogataram szamitasnal akkor csak a kifolyo cso keresztmetszetenek felet vegyem?

2012. okt. 24. 11:36
 5/8 anonim ***** válasza:

A vízszint számít, nem a cső felső vége.

Igen, a felét kell venni (nem az átmérőnek, a keresztmetszetnek)

2012. okt. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

nagyon koszonom az ertekes segitseget!

Azt meg tudod mondani hogy mennyiben valtoztat a dolgon, ha a cso also vege. allando szinten tartott folyadekkal telt nyitott tartalyban, a vizszint alatt vegzodik? (tegyuk fel, hogy az ide erkezo vizet tovabb szivattyuzzuk, ezert allando a vizszint.)

2012. okt. 24. 13:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Annyit változtat a dolgon, hogy a súrlódásmentes víz modellje itt már nem alkalmazható. A súrlódásmentes víz ugyanis nem szűnik meg áramlani, de a létrejövő áramlási kép függ attól, hogy áll a kifolyócső vége. Az alsó vízfelszín lehet pl. parabola alakú is.


A gyakorlatban egyrészt a két vízfelszín különbsége számít, másrészt függ a vízhozam a kifolyócső végének alakjától (Venturi-diffuzor növeli a hozamot) és irányától, valamint a vízsebesség nem lineáris függvénye a fékezőhatás.

2012. okt. 25. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
na kezd bonyolodni... :) megprobalok kesziteni egy rajzot, hogy azon megmutassam mire gondolok.
2012. okt. 25. 09:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!