Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan bizonyíthatom, hogy ha...

Hogyan bizonyíthatom, hogy ha egy háromszög szögei alfa, béta, gamma és cos (alfa) +cos (béta) = sin (gamma) akkor a háromszög derékszögű?

Figyelt kérdés

2012. okt. 26. 07:44
1 2
 1/12 Tom Benko ***** válasza:
Sehogyan, mert nem igaz. Például \cos35^{\circ}+\cos55^{\circ}=1,3927, márpedig ezek egy derékszögű háromszög szögei.
2012. okt. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Tom Benko ***** válasza:
Hopp, pontosítok, ellenkező irányú a kijelentés. Akkor igaz, ha \alpha vagy \beta nullszög. Esetleg úgy igaz, hogy \cos^2\alpha+\cos^2\beta=1, akkor derékszögű, ekkor ráadásul \sin90^{qcirc}=1...
2012. okt. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
40%

En ugy okoskodtam, hogy tegyük fel, hogy a haromszog derekszog. Ekkor harom eset lehetseges:

alfa = 9o

beta = 9o

gamma = 9o


HA feltételezzük, hogy a háromszög derékszögű, akkor felírhatjuk a szögfüggvények definicióit: sin(alfa)=a/c stb. Ezekkel behelyettesítünk, és minden esetben egyenlőséget kapunk. Ezzel nem csak azt bizonyítottuk, hogy derékszögű háromszögekre az állítás igaz, mivel a sin(alfa)=a/c definíciók CSAK derékszögekre érvényes, így _csak_ derékszögekre lesz igaz. Tehát, ha az állítás igaz, akkor a háromszög derékszög.


Nem vagyok nagy májer matekból (13 éve tanultam utoljára :-), lehet, hogy nem jó az okoskodás.

2012. okt. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Tom Benko ***** válasza:
@döncike: A baj, hogy az nem definíció, hanem következmény. Egyébként pont mutattam ellenpéldát arra, hogy az állítás nem igaz,
2012. okt. 27. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Erre gondolsz: "\cos35^{\circ}+\cos55^{\circ}=1,3927"

Szerintem nem jó példát mutattál, ugyan a háromszög random két szögét behelyettesítve nem kaptad vissza a sin(9o)-t, ez szerintem sajnos nem jo....


De te úgy helyettesítettél be, hogy a=35, b=55 c=9o. De valójában nem így kellett volna, hanem a=35, b=9o, c=35

mivelhogy: cos35+cos9o = sin55


és lám igaz.


Bizonyításom nem feltételnül korrekt, mert valóban következményre épít, de a követezmény csak akkor teljesül, ha a háromszög derékszögű. És emlékeim szerint ezzel a csellel éltünk matekórán. De, mint mondtam, régen volt.

2012. okt. 27. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Tom Benko ***** válasza:

@döncike: Megmutattam, hogy helytelen az állítás. Ha úgy tesszük fel, hogy \cos\alpha+\cos90^{\circ}=\sin\beta, akkor már igaz az állítás, viszont így meg egyszerűen a pótszögekre vonatkozó tételt kapjuk vissza, ami megköveteli, hogy egy derékszögű háromszögről legyen szó.

Az állítás erősebb formája tehát nem igaz, a gyengébb formája pedig triviálisan, definíció alapján teljesül.

2012. okt. 28. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

" Ha úgy tesszük fel, hogy \cos\alpha+\cos90^{\circ}=\sin\beta, akkor már igaz az állítás"

A feladatban semmifele kikotes nem volt arravonatkozolag, hogy melyik szog derekszog....

2012. okt. 30. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tom Benko ***** válasza:
@döncike: Ebben az esetben él az ellenpéldám.
2012. okt. 31. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Azt kell bizonyítani, hogyha az egyenlőség teljesül, akkor van a háromszögben derékszög, vagyis alfa, béta, gamma közül pontosan az egyik. Tehát Tom, nem jó az okoskodásod. Egyébként addíciós képleteket kell használni.

Szögfüggvények szorzatát összevonássá alakító képletek

[link]

Utána pedig, hogy alfa + béta = Pi - gamma.

2012. nov. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tom Benko ***** válasza:
Na ja, ebben az esetben trivialitás...
2012. nov. 4. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!