Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi an= (4^n) /n! Határértékéne...

Mi an= (4^n) /n! Határértékének a levezetése?

Figyelt kérdés
Próbáltam szendvics tétellel, de nem tudom mivel becsüljem felül. Ötlet?

2012. nov. 1. 15:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Segítene, ha tudnám milyen előismereteid vannak. Szerepelt-e a b_n = (n!)^(1/n) sorozat határéréke? Voltak-e végtelen sorok?
2012. nov. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Olyan volt már, hogy a^n/n!->0, ha a racionális számhalmazban van. Meg n/a^n->0 is volt már.

Igazából már a függvény határértéket fejeztük be, és az van ezekről a sorozatokról a füzetembe, hogy amelyik gyorsabban tart valahová. És ez alapján 0 kéne hogy legyen, de nem tudom hogy bizonyítsam. Mert a többi ilyen esetben is, mikor valami gyorsabban tartott, akkor alulról és felülről becsültük, majd abból megmondtuk, hogy mi az.

2012. nov. 1. 16:00
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha volt a^n/n! --> 0, akkor annak a bizonyítását másold le a=4-gyel.
2012. nov. 1. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

na jó =)

de úgy értettem, hogy volt, hogy felírtuk, hogy az oda tart. De azt hiszem azt kell megmutatni, hogy az a nagyobb n-> végtelen esetén.

2012. nov. 1. 16:09
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Rendben itt egy lehetséges bizonyítás, valószínűleg van egyszerűbb is.


4^n/n! = exp(nlog4 -logn!).


Ha n legalább 5:

logn! = log(1*2*..*n)=log1+log2+...+logn< log1+log2+log3+log4+(n-4)log5 = nlog5 + log24-4log5. Így nlog4 -logn! < nlog(4/5) +4log5-log24. A log(4/5) negatív konstans, jelöljük a-val. Legyen b=4log5-log24, ami egy n-től független konstans. Így 4^n/n! = exp(nlog4 -logn!)<exp(an+b)=exp(b)exp(an). Ez utóbbi 0-hoz tart, mert az exponenciális függvény argumentuma -oo-hez tart. Másrészt nyilvánvaló, hogy 4^n/n! nemnegatív.

2012. nov. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ez tökéletes lesz, köszönöm =)
2012. nov. 1. 16:18
 7/9 anonim ***** válasza:
Másik megoldás, ha voltak végtelen sorok és konvergenciatesztek. Tekintsük a sum(4^n/n!) végtelen sort. A hányadoskritériummal könnyen látszik, hogy ez konvergens. Így a tagoknak muszáj 0-hoz tartaniuk.
2012. nov. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Még egyszerűbb: 4^n/n! = a(n), ekkor, ha n>4, a(n+1)=a(n)*4/n<a(n)*(4/5). Ezt iterálva: a(4+k)<a(4+k-1)*(4/5)<a(4+k-2)*(4/5)^2*<...<a(4)*(4/5)^k. Ez utóbbi a 0-hoz tart, ha k->inf, innentől kész.
2012. nov. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Becsülhetsz felülről például a 2^-n sorozattal. Ennek is 0 a határértéke, nem nehéz bebizonyítani. Alulról mivel becsülsz?
2012. nov. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!