Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Segítene valaki komplex...

Segítene valaki komplex számokkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

2 típusú példát nem tudok megoldani.(jobban mondva a gyökökkel nem tudok mit csinálni)

1.(pl)

(1-sqrt-4)*(4+sqrt-16)

2.

-4+sqrt-16 törve -1+sqrt-1

Mind a 2 feladatnál a képzetes és a valós részt is meg kell adni.Csak selytem h a gyökös számok az i-k.Azaz a képzetesek.Ezekre a típusokra valahogy nem találtam semmit a googlen.A levezetés ami nagyon érdekelne.

Aki foglalkozik vele annak már előre is köszönöm.


2012. nov. 20. 15:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha minden igaz, akkor az "i" képzetes "rész" négyzete -1. Vagyis az "i" kezelhető gyök-1 nek is. Ha pedig ezt figyelembe vesszük, akkor az első példánál így zajlik a dolog:

(1-sqrt-4)*(4+sqrt-16)=(1-2i)*(4+4i).....az elsőnél a gyökjel alatt felbontottam 4*-1 re, és kihoztam a 4 et alóla. Így lett ott 2*sqrt-1, vagyis 2i. Másodiknál ugyanez az eljárás. Amikor pedig összeszorzod annyit kell tegyél, mint alapvetően az ilyen jellegű szorzásoknál(minden tagot mindennel), csak arra kell figyelni, hogy amikor a két "i"-s tagot szorzod, akkor az "i" definíciójából kiindulva egy -1-es szorzót kap.


(1-2i)*(4+4i)=4-8*i+4*i-8*i^2=4-4*i+8=12-4i


Második feladatnál nem tudom ,hogy jól értelmezem e, de a két komplex szám között törtvonal van, ha jól sejtem. Ott is először kivarázsolod az első feladat példájára, hogy megjelenjenek az "i"-k.

(-4+4i)/(-1+i)

Itt viszont trükköt kell alkalmazni, hogy eltűnjön a nevezőből az "i"-s tag. A trükk az egyik jó öreg azonosságban rejlik, ami így szól:(a+b)*(a-b)=a^2-b^2, azaz a nevezőt és számlálót is megszorzod a nevező konjugáltjával. Egyébként az a+b konjugáltja a-b, ha nem tudnád. Így alulról eltűnik az "i".


((-4+4i)*(-1-i))/((-1+i)*-1-i))=(4-4i+4i+4)/(1-(-1))=8/2=4


Remélhetőleg jól számoltam/írtam és érthetően.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Hú, nagyon szépen köszönöm!!Teljesen világos amit leírtál.Sikerült is így kiszámolnom 1 feladatot....
2012. nov. 20. 16:03
 3/4 A kérdező kommentje:
Még annyit h ha a képzetes(i-s rész) a gyök alatt van,de a művelet nem végezhető el mert nem kapnék egész számot mint pl srt7 és sqrt6 esetében, akkor ilyenkor mi a teendő a gyökkel?
2012. nov. 20. 16:15
 4/4 anonim ***** válasza:

ugyanaz.

példa:

4-sqrt(-7)=4-sqrt(7*-1)=4-sqrt7*i


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 20. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!