Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Végtelen sor kérdés? (hosszabb...

Végtelen sor kérdés? (hosszabb, kéne a segítség)

Figyelt kérdés

Alapjaitól tanulom a témát, tanár nélkül, kicsit zavaros a dolog, viszont ha ezeket megválaszolná valaki, tisztulna a kép. (bme matek a1 szint)


1.

itt : [link]

hogy jönnek ki a szummás kifejezés utáni értékek? pl az elsőben a 2-2^-n. A mértani sorozat első n tagjának összegének képletét használják? a (a1*(q^n-1))/(q-1)-t? Vagy itt jön be az a teleszkópikus/mértani típus?


Másrészt nem teljesen világos mit is számol. Amit megkap, az az sn sorozat n-edik eleme, azaz az n-edik részletösszeg. És ebből számít aztán limeszt. De ez csak egy elem, nem egy sorozat. Akkor ebből hogy számol határértéket


vagy itt van valami olyasmi, hogy a sorozat n-edik tagját magával a sorozat képletével adjuk meg?:P Én olyan kifejezésből számítanék limeszt, ami vissza tudja adni a sorozat összes értékét, viszont ha ebbe a "2-2^-n"-ba az n helyére 1-et helyettesítünk, akkor nem kapjuk meg s1-et ,azaz első részletösszeg értékét.


Tudom zavaros. Aki jól érti a végtelen sor témát, remélem átlátja, merrefele kavarodhattam bele, és tisztázni tudja ezt a fejemben a válaszával:)

Kösz előre is.



2013. jan. 2. 05:00
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia

megkérdezhetem hogy honnan való ez a feladat?mert ha ilyen is van a vizsgában,akkor elkezdek gondolkodni a feladaton:D

2013. jan. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Heló. Abban biztos vagyok, hogy te jobban tudod mi lesz a vizsgában, mint én, mert én most passzívon vagyok, de közben előre megpróbálom megtanulni az anyagot:)


Laczkovich_Miklos-T_Sos_Vera-Analizis_2 -ből vágtam ki, ncoren fenn van


A célom nekem is csak annyi, hogy [link] ezeket meg tudjam oldani.(ez az első házi része)


De mivel tudomásom szerint nincs az A1-hez jó egyetemi jegyzet, hanem mindenki csak a Thomas-okkal jön, ami nekem nem jó, ilyenekből próbálok tanulni.


De amit mellékeltem, nem hiszem, hogy nehezebbek, mint ami kell az A1-hez.

2013. jan. 2. 17:22
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem voltam ott minden egyes előadóson,és gyakorlaton se de úgy gondolom a végtelen sorok témakör nem gyakori(én még nem találkoztam vele)vizsgákon illetve zh feladatokban.

[link]

Látod itt sem szerepel,amikkel foglalkoztunk az a speciálisan Taylor és Maclaurin sorok.Ha gondolod én szívesen küldök neked összefoglalókat,hasznos jegyzeteket hogy ne olyat tanulj ami felesleges,illetve ne hagy ki olyat ami fontos lehet.Egyébként szabad megkérdeznem hogy milyen karon vagy jelenleg?

2013. jan. 2. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Először tisztázzuk a végtelen sor definícióját. A végtelen sor egy a_1 + a_2 + a_3 + ... alakú formális összeg. Az n-edik részletösszeg: s_n = a_1 + a_2 + ... + a_n. Ez egy sorozat, minden n-re elkészíted s_n-t. Ezt nevezzük részletösszeg-sorozatnak. Az s_n sorozat limesze lesz az eredeti végtelen sor összege definíció szerint. A könyv első példájában van egy hiba: s_n értéke helyesen 2-2^(1-n), próbáld ki! Az első és második példában valóban a (véges) mértani sor összegképletét kell alkalmazni. A harmadikban nyilván s_n = n. Definíció szerint a végtelen sor összege a részletösszeg-sorozat limesze. Itt a limesz nyilván végtelen, tehát divergens a végtelen sor. A negyediket próbáld meg megérteni. Azt javaslom, hogy nézd át először amit tanultál középiskolában számtani és mértani sorozatokról. Utána ismételd át a sorozatokról tanultakat (pl. ebből a könyvből). Csak utána térj rá a végtelen sorokra. Mindig csak akkor haladj tovább, ha valóban megértetted a dolgokat. Sok sikert!
2013. jan. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

20:12 ment pm. más a tematikánk amúgy, gépészeknek kell a végtelen sor

20:44 nagyon köszönöm a választ, elkezdem feldolgozni:)

2013. jan. 2. 21:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!