Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lejjebb belinkeltem egy...

Lejjebb belinkeltem egy kérdést, ez alapján ha választunk 1000 ajtóbol egyet, kinyitnak 999-et és átváltunk a másik bennmaradt ajtóra akkor 99,9% az esélyünk hogy ott van a nyeremény?

2009. aug. 30. 20:26
 1/10 A kérdező kommentje:
vagyis nem 999.et hanem 998-at nyitnak ki:)
2009. aug. 30. 20:32
 2/10 anonim ***** válasza:
Mivel már megértettem ezt a "paradoxont" a másik kérdésben, szerintem igen :D Mivel azt az ajtót amibe a nyeremény van sose nyitják ki
2009. aug. 30. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Én azt nem értem, hogy amikor kinyitnak egy dobozt ami ugye 1/3 - az mért nem oszik el a maradék kettő között..??
2009. aug. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

kicsit nehéz rajzols nélkül elmagyarázni, de megpróbálom:

képzeld el a három ajtót.

az ajtók egyenként 1/3 esélyt képviselnek.

most keretezd be az első két ajtót - ebben az esetben a két ajtónak együtt 2/3 esélye van, a harmadiknak továbbra is 1/3.

az bekeretezett két ajtó közül az egyiket kinyitják (nincs ott a nyeremény) - ekkor a bekeretezett két ajtónak továbbra is összesen 2/3 esélye van, de azt már tudod, hogy az egyik ajtó mögött biztosan nincs ott a nyeremény - a harmadik ajtónak az esélye továbbra is 1/3.

a bekerezetett ajtók közül most már csak egy maradt csukva, de mivel ennek a két ajtónak az esélye továbbra is 2/3, és már csak egy csukott ajtó van a "keretben", logikus, hogy ha ezt az ajtót választod, akkor annak a - kereten kívüli- harmadik ajtóval szemben éppen dupla akkora esélye van.

lehet, hogy így elmondva kevéssé átlátható, de ha lerajzolod, akkor mindjárt vilgos lesz.

egyébként ezt monty hall paradoxonnak nevezik.

2009. aug. 31. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

-az előző vagyok-

azt nem írtam, hogy természetesen a "kereten" kívül levő ajtó az, amelyiket eredetileg választottál, ezért célszerű a csere lehetőségével élni!

2009. aug. 31. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mondom érdemes úgy elképzelni, hogy mindhárom ajtó mögött van valami, azaz egyik ajtó sem olyan, mint a másik. Akkor mindjárt érthetőbb a dolog.
2009. aug. 31. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
Én úgy képzelem el, hogy amit az elején választasz, nagy valószínűséggel nem abban lesz, mivel csak 33,3% esélyed van, hogy talál. Ezután kinyitnak egy másik ajtót, ami üres. Ezután 2 lehetőség van, ha maradsz továbbra is 33,3% esély, ha váltasz 66,6% esély.
2009. aug. 31. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Pontosan. Az előző kérdésnél már leírtam az eseteket. itt ugyanaz. Az, hogy elsőre eltalálod a jó ajtót, ebben az esetben 0,01, azaz 1% valószínűségű. Ha végig kitartasz a választás mellett, kivéve, amikor már csak egy ajtó marad a másik 99-ből, akkor 0,01 valószínűséggel van nálad, és 0,99 valószínűséggel a másik ajtó mögött a nyeremény. Egyszerűen arról van szó, hogy 99% valószínűséggel ugye a másik 999 ajtó valamelyike mögött van a nyeremény, ebből megmutatják, hogy melyik 98 mögött nincs. Ezért megéri váltani.
2009. aug. 31. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
*"a másik 99 ajtó valamelyike mögött van a nyeremény" ezt akartam írni, bocsi
2009. aug. 31. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nah, most látom, hogy 1000 ajtóra van felírva a kérdés, én meg 100 ajtót feltételeztem. Mind1, a lényeg ugyanaz.



Eszembe jutott még egy szemlélet:)


Tehát:

1000 esetből 999-szer rossz ajtót fogsz elsőre választani. Ekkor az történik hogy hagyod, hogy kinyissák a többi 998-at, és utolsónak marad a nyereményes ajtó. Ekkor megváltoztatjuk a döntésünket, és ezért 1000 esetből 999-szer nyerünk. Viszont 1000 esetből egyszer előfordul az, hogy pont a jó ajtót választjuk, és ezért, amikor megváltoztatjuk a döntésünket, veszítünk. tehát ezzel a stratégiával 1000 esetből 999-szer nyerünk, és csak egyszer veszítünk.

2009. aug. 31. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!