Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy axon milyen gyorsan...

Egy axon milyen gyorsan regenerálódik?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy idegi sérülés után megsérült egy axon, kb. mennyi idő, amig visszanő? Tudom, hogy valószínüleg nem fog ugyanoda, ahhoz az izomhoz nőni, de ha a hossza kb megvan, akkor egy már egy műtéttel be lehet "igazítani", nem?

2013. jan. 26. 18:12
 1/5 anonim ***** válasza:
Teljesen sosem fog visszaregenerálódni, ezért veszélyesek az ideget érő sérülések.
2013. jan. 26. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, de ha pl megvárják mig eléri a megfelelő hosszt az axon és utána az izomhoz érintik a végét? Vagy pl. a rövid axon végéhez beültetnek egy sztómát és annak a hosszú axonját ("idegét") vezetik rá?
2013. jan. 26. 21:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Itt az a gond, hogy a környező kötőszövet sokkal gyorsabban nő, és belenő arra a helyre is, ahol az idegszálnak kellene lennie, ezzel pedig elzárja a további regeneráció útját.

Ha mesterségesen megoldják, hogy a kötőszövet ne nőjön be ide - akkor az idegszálak előbb-utóbb összeérnek. Akkor már csak az lesz a gond, hogy nem megfelelő sorrendben nőnek össze, viszont az agy - bizonyos korlátokkal - képes újratanulni a kapcsolatokat és részben korrigálni a sorrendváltozást.

2013. jan. 27. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Én speciel perifériás sérülésre gondoltam, nem egy agyban történtre :)
2013. jan. 27. 03:19
 5/5 anonim ***** válasza:

Én sem.

Az idegsejteknél bárhol gyorsabban nő a kötőszövet - de, ha mesterségesen megoldják, akkor a (bárhol) elkötözött idegeket az agy részben ki tudja igazítani.

2013. jan. 27. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!