Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Előbb találták volna fel az...

Előbb találták volna fel az idő mértékegységeit, mit az azok mérésére alkalmas eszközöket?

Figyelt kérdés
A Sumérok már feltalálták az idő mértékegységeit, így többek között tisztába voltak az óra, perc illetve másodperc fogalmával is, holott kezdetleges napóráikkal, csak órákat voltak képesek mérni, persze azt is csak megközelítőlegesen. Hogy lehet ez?

2013. febr. 3. 22:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ezzel konkrétan mi a problémád?


Azt a mértékegységet is feltalálták már, hogy attométer, még sincs olyan eszközünk, amivel attométeres pontossággal tudnánk mérni (ez kb. ezerszer kisebb, mint egy proton „átmérője”).


Vagy azt a mértékegységet is feltalálták, hogy Gabóca. (Ez tuti, mert most találtam fel.)

1 Gabóca = 6,314271*10^(-93) kg.


Majd szólj, amikor valakinek sikerült kimérni egy Gabócát!

2013. febr. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Jah, még akartam említeni a homokórát vagy a vízórát, amikből viszonylag egyszerűen lehet percpontosságút készíteni, némi kísérletezéssel, ha az megvan, akkor meg már másodperc pontosságút is. (Néhány perces időtartamokat meg lehet velük mérni másodpercre pontosan.)
2013. febr. 3. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
Hogyan lettek volna tisztába az órával a perccel mikor az kitaláció?Nincs benne logika hogy 24 órával számolják a napokat de a perceket meg 60-al!Nem oszthatók egymással!Nem logikus!
2013. febr. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Alfa_progger válasza:
100%
előttem válaszoló: de, logikus, mind 2 osztható 6-tal, az időszámításunk alapjai sumér eredetűek, és ők 6-os számrendszert haszáltak...
2013. febr. 4. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Igaz, hogy manapság is léteznek olyan mértékegységek, amelyeket nem lehet mérni, de ezeket legalább lehet alkalmazni!

Anders Celsius sem találta volna fel a C°-ot, ha ne lett volna hőmérője. Persze, mondhatta volna, hogy a víz 0°-on fagy és 100°-on forr, de amíg ezt se megmérni, és ily módon alkalmazni se lett volna képes, az egész egy értelmetlen hasztalanság lett volna, mint ahogy a sumérok számára is az volt a másodperc.

Nem fér a fejembe, hogy olyasvalamit találjon ki az emberiség aminek, nincs semmi haszna a maga korában, és hogy az egy évezredig fent is maradjon…

Talán már a suméroknak is volt vízórájuk, vagy lehet, hogy a rómaiak találták fel a másodpercet? Nem hiszem, de ez így akkor is értelmetlen. És csak azért tettem fel ezt a kérdést, hogy hátha valaki segít nekem megtalálni benne az értelmet.

2013. febr. 4. 16:03
 6/12 anonim ***** válasza:
Miért lenne értelmetlen? Csak mert akkor még álmaikban sem gondoltak az emberek olyasmire, hogy karóra, attól még tökéletesen tisztában voltak vele, hogyan telnek a napok, hogyan változnak az évszakok, hogyan halad a nap és a hold az égen, rövidebb időegységek mérésére pedig ott volt a már említett homok- ill. vízóra.
2013. febr. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Az ősember is tudhatta, hogy hamarabb elég a tűzben egy ág (óra), mint hogy két napfelkeltét lát egymás után (nap), vagy újra havas lesz a táj egy tél után (év).


Vagy vadászat előtt megbeszélhette a társaival, hogy vadászat közben egyikük egy kevéssel (másodperc) hamarabb ugrik fel, hogy a többiek felé ugorjon a vad...


Nem volt órája, naptára, de az idő múlását számon tarthatta azért...

2013. febr. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Igen, minden kultúra tisztába volt az idő múlásával, de a rómaiak előtt senki nem használta a percet, ill. másodpercet. Még a sumérok se, pedig ugyebár ők találták ki azt, de nem voltak rá képesek, hisz megállapítani se tudták, hogy az mennyi is pontosan, ez csak egy elméleti érték volt számukra. Nem számoltak vele!

A franciák is kitalálták a kilót a 18. században és mégse osztották el milliárddal és nevezték el azt mikrogrammnak, mert se mérni, se számolni nem tudtak ilyen kis értékkel.

2013. febr. 4. 20:07
 9/12 A kérdező kommentje:

Kedves Capricorn,

Amiről te beszélsz a vadászos példádban, ott biztos nem másodpercben egyezhettek meg a vadászok, már ha olyan kor embereiről van szó, akik még nem találkoztak olyan órával, ami képes lett volna mérni a másodpercet, csak maga a mértékegység létezett. Erre az idő vallum használták akkoriban a pillanat szót, vagy egyeztek meg abban, hogy elszámolnak 5-ig, de előtte megbeszélték azt is, hogy milyen ütemben.

2013. febr. 4. 20:18
 10/12 anonim ***** válasza:

Természetesen nem másodpercről volt szó (azt csak a hasonló időtartam miatt írtam), csak a kérdésedben szereplő 'idő mértékegységei' miatt írtam, hogy ők is 'mérhették' a természetes (nap/év) időtartamoktól eltérő időtartamok múlását (ahogy írod: "...vagy egyeztek meg abban, hogy elszámolnak 5-ig, de előtte megbeszélték azt is, hogy milyen ütemben").


De a konkrét kérdésedre visszatérve: az ókori népek tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy pl. egyes csillagászati események milyen gyakorisággal következnek be (holdtölték, napfogyatkozások, napéjegyenlőségek), és így a pontos számítások miatt percekben számoltak, holott a perc hosszát pontosan nem tudták mérni.


Egy hasonlattal: van egy méterrudam, amivel pontosan tudom mérni a méter hosszát, de rövidebb távhoz nincs pontos eszközöm.

Van egy hosszú szalag, ami bizonyos hosszúságú szakaszonként fekete-fehér. A méterrudammal le tudom mérni, hogy 1234 méter hosszú, és közben 1456 szakaszt számoltam. Egy szakasz hossza így 0,848 méter, azaz 848 milliméter.

A szakaszt milliméter pontossággal mértem meg a méterrudam segítségével. Bár nem tudom magát a millimétert mérni, mégis meg tudom határozni a szakasz hosszát, azaz van értelme a mértékegységnek a milliméter beosztású vonalzó hiánya ellenére is.


Érdekesség: [link]

2013. febr. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!