Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A léptetőmotor vezérlésénél...

A léptetőmotor vezérlésénél mennyi idegig tartsam az egyes tekercseken a feszültséget, hogy ne rángatózzon?

Figyelt kérdés
Értem, hogy sorba kell gerjeszteni a tekercseket, de egy tekercsen mennyit tartsam a feszültséget? Bárhogy próbálom, a motor rángatózik. Körbe forog, de nem egyenletesen.

2013. febr. 16. 17:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Nekem is ezért ment el a kedvem a léptetőmotoroktól.

Ráadasul, egy nyomtató léptetőmotorját az én kapcsolásommal nem lehetett olyan gyorsan forgatni, mint az eredeti áramkre tette.

2013. febr. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Jajj ne csináld, mert nem sok kell, hogy én is elátkozzam őket :))

Mondjuk nekem még az alapokkal is problémám van. Nem értem, hogy mit ért azalatt, hogy a pontosság 1.8 fok. Ha tegyük fel négy tekercse van, és féllépésenként vezérlem, akkor is csak 8 pozícióba tudom beállítani. Azonban én szeretném ha a motor fokonként is tudna fordulni. Elvileg meglehet, de nem tudom, hogy PIC-el, hogyan csináljam meg.

2013. febr. 16. 20:39
 3/15 anonim ***** válasza:

Hogy érted azt, hogy 8 pozicióba?

1.8 fok van ráírva, és ennél kisebb elfordulást akasz?

Ha négy tekercs, akkor unipoláris motor?


Gyorsan beírtam a google képkeresőjébe a léptetőmotor szót.

A 10. kép mogott levő oldalon elég jó magyarázat van.

2013. febr. 16. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Ja, értem már a 8 poziciót. Te is biztos ugyanazt az animációt nézted, amit én is most találtam.

Az csak a forgás elvét mutatja.

A valóságban 1 lépés 1.8 fok vagyis 200 lépés egy teljes kor.

Fél lépéssel vezérelve 400 lépés egy teljes kor.

2013. febr. 16. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Értem...az is megtévesztett, hogy proteusban próbáltam ki és ott tényleg 8 lépesből állt 360 fok féllépéses vezérlés esetén. De akkor valószínűleg nem lehet leszimulálni rendesen a pozicionálást.

Amúgy meg nézegettem a mikrolépéses vezérlést és azt nem értem, hogy hogyan lehet a tekercs áramát fokozatosan változtatni. a kontroller vagy 5V-ot vagy semmit nem ad ki.

2013. febr. 16. 22:14
 6/15 anonim ***** válasza:

....hogy hogyan lehet a tekercs áramát fokozatosan változtatni. a kontroller vagy 5V-ot vagy semmit nem ad ki...


Másnak is vot ilyen gondja.

Ezért találták a PWM-et.

2013. febr. 16. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
De PWM-vel is csak azt tudom állítani, hogy mennyi ideig legyenek feszültség alatt a tekercsek. A feszültség nem változik...ugyancsak 5V, csak kevesebb ideig.
2013. febr. 17. 12:49
 8/15 anonim ***** válasza:

.... A feszültség nem változik, ugyancsak 5V, csak kevesebb ideig.....


Igen, de a motor nyomatékát, vagy inkább a benne levő elektromágnes erejét az áram adja.

Az átlagáram pedig csokkentheto/novelheto a kitltési tényezovel.


A félléptetéses módban két egymás melleti tekercs egyszerre kap áramot.

Ezt PWM-el is meg lehet csinálni:

Az egyik tekercs:....... PWM 100% tol megy 0%-ig, kozben

A mellette levő tekercs: PWM 0% tol megy 100%-ig

Kozben a forgorész 1,8 fokot fordul, míg a PWM 0...100%-ig megy.

2013. febr. 17. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Amint lesz időm leprogramozni kipróbálom.


Köszi...

2013. febr. 17. 13:33
 10/15 A kérdező kommentje:

Na kipróbáltam, és rájöttem, hogy a proteusban is be kell állítani az 1.8 fokos lépést. Azonban még mindig nem nyerte el a tetszésemet a léptetőmotor :)). Sima, gördülékeny forgást viszonylag nehezen tudtam elérni, és még csak nem is a kívánt sebességen...ezen még dolgoznom kell.

Egy sima dc motorral plusz visszacsatolással (ha ne lennének ennyire drágák az enkóderek) egy kis PID szabályzással könnyebb dolgozni. Persze a pontosság kárára.

2013. febr. 17. 21:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!