Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meg tudod oldani ezt a matek...

Meg tudod oldani ezt a matek feladatot? Szerintem nem nehéz, csak most valahogy nem értem az egészet. Logikai feladat.

Figyelt kérdés

A feladat:


A Cock Robin gyilkosságnak öt gyanúsítottja van. A kihallgatás során a következő állítások hangzanak el:


A: C és D hazudik.

B: A és E hazudik.

C: B és D hazudik.

D: C és E hazudik.

E: A és B hazudik.

Ki hazudik?



(Ez az egyik matek házim, légyszi segítsen valaki. :)) Köszi szépen


2009. szept. 7. 21:23
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
És elég hamar kéne mert holnap lesz matek... :) Lehet későn írtam ki, de aki tudja az legyen szíves írja le hogy mit hogyan kell és hogy mi a feladat. lééééééccciii:D
2009. szept. 7. 21:34
 2/12 A kérdező kommentje:
vagyis mi az eredmény, és miért
2009. szept. 7. 21:34
 3/12 anonim válasza:
100%
szerintem a D hazudik, de nem vagyok benne biztos :)
2009. szept. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
és miért gondolod így? nem értem az egész feladatot... hogy lehetne ennyiből megmondani h kihazudik...
2009. szept. 7. 21:39
 5/12 anonim válasza:
100%
Nem vagyok túl logikus gondolkozású gyerek, de én ugy próbáltam kisakkozeni hogy. Ugye egyik ember se mondaná magát. És mindenki azt mondaná hazugnak, aki őt hazugnak mondja.
2009. szept. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
100%
Nekem valahogy a D jött ki. Bár mindegyik betű 2-szer szerepel.
2009. szept. 7. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
oké, köszi:)
2009. szept. 7. 21:43
 8/12 anonim ***** válasza:
Hát ez annyira nem nehéz amúgy, meg kell vizsgálni, hogy milyen igazat-hazugot mond összeállítások lehetségesek. Mindig körbeér, szóval próbálgasd :)
2009. szept. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy késő, de azért beírom:

Ha A igazat mond, akkor C és D is hazudik, de C azt állítja, hogy B és D hazudik (ami eszerint nem igaz), amiből akkor a D hazudik igaz lesz, tehát hogy az állítás hazugság legyen, B-nek igazat kell mondania. De B azt mondja, hogy A hazudik, ez ellentmondás, mert abból indultunk ki, hogy A igazat mond, és ennek a következményeként megkaptuk, hogy A hazudik.

Tehát A nem mondhat igazat, ergo A hazudik.


Ekkor érdemes megnézni, ki állította Aról, hogy hazudik, hiszen az állításnak az a része már biztos, hogy igaz, tehát az állításban már csak a másik szereplőről nem tudjuk, hogy hazudik-e.

B és E állította azt, hogy A hazudik (ez igaz), és egymásról is ezt mondják, ez csak úgy lehet, ha kettejük közül pontosan az egy hazudik, a másik igazat mond.


Tegyük fel, hogy B igazat mond, E hazudik. Ekkor C (aki azt állítja, hogy B hazudik), már biztos, hogy hazudik, és ekkor D-nek igaza lesz.


Hasonlóan, ha E mond igazat, és B hazudik, akkor D azon állítása, hogy E hazudik nem igaz, tehát D hazudik, és ezzel C mindkét állítása (B és D is hazudik) igaz lesz.


Tehát 2 megoldás van, és az A az, aki mindkettőben hazudik, a többiek az egyikben hazudnak, a másikban igazat mondanak.


A megoldások:

1., A: hazudik, B: hazudik, C: igazat mond, D: hazudik, E: igazat mond

2., A: hazudik, B: igazat mond, C: hazudik, D: igazat mond, E: hazudik

2009. szept. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
köszi szépen, órán megcsináltuk és nekünk is valami ilyesmi jött ki eredménynek, nemtudom hogy pontosan- ez-e mert fejből nem emlékszek rá, de így csináltuk: )
2009. szept. 8. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!