Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom kiszámítani hogy...

Hogyan tudom kiszámítani hogy ha egy gáz térfogata növekszik akkor mennyi hőmérséklet esés következik be?

Figyelt kérdés
2013. febr. 26. 18:33
 1/7 anonim ***** válasza:

Speciális esetek:

a) ha a nyomása nem változik ld. izochor állapotváltozás

b) Lehetséges, hogy nem változik a hőmérséklete (izotherm)

c) esetleg nem tud hőt leadni a környezetének és adiabatikus


A fentiekre találsz képletet függvénytáblában pl. Ha egyik sem, marad a keserves integrálgatás, de még ez sem egyértelmű...

2013. febr. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi


változik a nyomás. térfogat növekedés során csökken. a hőmérséklet ekkor zuhan kérdés mennyivel.

nem leadni fog hőt a környezetének hanem felvenni fog a hőmérsékletkiegyenlités során.

2013. febr. 26. 21:18
 3/7 anonim ***** válasza:

No izotherm állapotváltozás során az tudni, hogy a nyomás és a térfogat szorzata ill. a hőmérséklet állandó. Ha tehát p0*V0=p1*V1, akkor nem változott a hőmérséklete.


Gondolom egy feladathoz kérdezed; abból valószínűleg ezt kéne kihozni, mert a könnyű kérdés az lenne, hogy állandó nyomáson tágult, s ekkor p*dV munkát végzett a gáz - ennyi belső energiát vesztett, amiből tudsz hőm.változást számolni, ha ismered milyen gázról van szó...


Ha semmi ilyen specialitás nincsen, akkor a "p-V diagram alatti területet" kell kiszámolni, de ehhez a teljes folyamat ismert kell legyen.. Röviden az így kiszámolt hőt vesztette el.

2013. febr. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Na itt akadok el. A hőmérséklet változik. A gáz részecskék száma állandó. Ez a biztos. És méretezéshez kell. Végülis feladat csak nem (csak) elméleti.


A teljes folyamat annyi hogy van x fokos gázunk adott részecskeszámmal s a térfogata mechanikus energia miatt megnő. S az érdekel mennyit hül.

2013. febr. 26. 23:37
 5/7 A kérdező kommentje:

"No izotherm állapotváltozás során az tudni, hogy a nyomás és a térfogat szorzata ill. a hőmérséklet állandó. Ha tehát p0*V0=p1*V1, akkor nem változott a hőmérséklete."


A nyomás csökken a térfogat nő. Hogy a kettő szorzata állandó e azt nem tudom. De egy biztos: a hőmérséklet változik. Úgy tudom hogy mivel zárt rendszerben munkát végez a gáz, ez okozza a hőenergia csökkenést.

2013. febr. 27. 13:13
 6/7 Silber ***** válasza:
Nem feltétlenül változik a hőmérséklet. A nyomáscsökkenés kompenzálhatja a térfogatnövekedés miatt bekövetkező változásokat.
2013. márc. 19. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 spectator ***** válasza:
Az #5/6 ra hivatkozom: E szerint feltételezzük, hogy ki lehet számítani a gáz által (v. a gázon) végzett munkát. Ez valamennyi Joule. Ez szerintem egyenlő Cp*dT ill. Cv*dT-vel, ahol Cp ill. Cv a gáz állanó nyomáson- ill. állandó térfogaton vett fajhője.
2013. márc. 27. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!