Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőtan. Hogy tudom kiszámolni...

Hőtan. Hogy tudom kiszámolni hogy ha egy gáz térfogata csökken akkor mennyi hőmérséklet esés lesz miatta?

Figyelt kérdés
2013. febr. 12. 20:06
1 2 3 4 5
 1/43 Silber ***** válasza:
Attól függ, milyen módon csökkented a térfogatát... Izobár, adiabatikus, politróp körülmények között?
2013. febr. 12. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
Sehogy. Ettől miért esne a hőmérséklete?
2013. febr. 12. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Az a baj pontosan nem értem ezeket a fogalmakat de belekényszerülök hogy valahogyan zöld ágra vergődjek.

Szóval utána néztem a fogalmaknak s próbáltam megérteni. A nyomás az csökken mivel az egész zárt rendszer. A gáz nem hagyja el a zárt rendszert dugattyú mozdul el ami elvileg tömített. Oké hogy 100%-os tömitetségű dugyattú nincs de csak bonyolitaná a számitást a szivárgás. A rendszer előbb utóbb leadja a hőt de nem azonnal. Tekintsük tehát úgy hogy nem, a tartály belseje fog hűlni. Mondjuk nézzük azt az idő pillanatot mikor a tágulás megtörtént. Illetve - ez nem fontos de érdekel - ha a tágulás megtörtént mennyi idő után történik meg a hőmérséklet esés? Van valamiféle hőtehetetlenség ugye?

2013. febr. 12. 20:31
 4/43 anonim ***** válasza:

Ha egy gázt dugattyúval összenyomunk, akkor NŐ a hőmérséklete - mivel munkát végzünk rajta.

Fordított esetben a gáz végez munkát - ennek nagysága a külső nyomástól függ.

A hőmérsékletváltozás azonnal bekövetkezik.

2013. febr. 13. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 A kérdező kommentje:
Itt a dugattyút húzzuk.
2013. febr. 13. 08:36
 6/43 Silber ***** válasza:

Egyébként legelső közelítésnek jó az ideális gáz állapotegyenlete:

pV=nRT

2013. febr. 13. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:

Az mindegy, hogy húzzuk-e a dugattyút, attól még a gáz végez tágulási munkát - ha nem húzzuk hangsebesség-közeli gyorsasággal. (Meg mi is végzünk munkát a húzással, a két munka összege melegíti a dugattyún kívüli légkört)

De ekkor NŐ a gáz térfogata, a kérdésedben pedig csökkenésről beszéltél, szóval zavaros.


A gáz által végzett munka egy parabola-szakasz alatti terület. Középiskolás matektudással csak közelíteni lehet. Utána ez az energia levonandó a gáz belső energiájából, így lesz meg a hőmérséklet. (érdemesebb a fajhő helyett a mólhővel számolni)

2013. febr. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 A kérdező kommentje:

Nem zavaros csak elírtam. A nyomás csökken a térfogat növekszik a dugattyú húzásakor.


A


pV=nRT


képletben mi micsoda?

P -nyomás

V térfogat

n?

R?

T gondolom a hőmérséklet.


Ha a középiskolás matektudás kevés akkor bele kell mennem a felsőbb szintűbe. De nem a deriválásról beszélsz véletlenül?

2013. febr. 13. 14:25
 9/43 Silber ***** válasza:
R az univerzális gázállandó (8,314 J/molK), n pedig a bezárt gáz anyagmennyisége (mol).
2013. febr. 13. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 A kérdező kommentje:
Légköri nyomáson levő levegő esetében hogy tudom kiszámítani az agyagmennyiséget? Az induló térfogatot tudom a hőmérséklet legyen 20 C.
2013. febr. 13. 14:43
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!