Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az 5.6. peródusban a másodfajú...

Az 5.6. peródusban a másodfajú fémek és a félfémek viszonyát tisztázná nekem valaki?

Figyelt kérdés
Melyik elem melyik csoportba tartozik ?

2013. ápr. 2. 16:18
 1/2 anonim ***** válasza:
53%

Félfémek:

Nem különülnek el élesen a nemfémektől. Külön csoportba való beosztásukat elsősorban az indokolja, hogy már fémekre jellemző sajátságaik is vannak (pl. félvezetők vagy fémes vezetők).

Be, B és Al, Si és Ge, As és Sb, Te és Po, At.


Másodfajú fémek: vegyértékhéjuk (n-1)s2(n-1)p6(n-1)d10 nemesfém héjra épül. Eme nemesfém héj teljes, de még közel sem olyan tömör, mint az utánuk következő félfémek (Ge, As, Sb, Te, Po, At) és nemfémek (Se, Br, I) esetében. A vegyértékhéj alatti lezárt héj viszonylagos lazasága okozza a másodfajú fémek speciális sajátságait. Az (n-1) főkvantumszámú nemesfémhéj a rézcsoport elemeinél a leglazább, így ezek az elemek (Cu, Ag, Au) (n-1)d elektonjaikat is igénybe vehetik vegyületképzéskor, oxidációfokuk nemcsak +1, hanem +2, esetleg +3 is lehet.

rézcsoport: Cu, Ag, Au; Mg és cinkcsoport: Zn, Cd, Hg; galliumcsoport: Ga, In, Ta; Sn és Pb; Bi.


/Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprém, 1994./

2013. ápr. 3. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
13%

Tisztáztam...valami visszajelzés öreg...vagy az már nem megy mi?

A legtöbb kérdező ilyen szutyok mint te vagy...ezért nem csalódtam :).

2013. ápr. 16. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!