Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » L-Hospital szabály alkalmazhat...

L-Hospital szabály alkalmazható akkor ha vmeik tag konstans?

Figyelt kérdés

pl


végtelen/c, c/végtelen, c/0


ahol c valós szám.


2013. ápr. 5. 13:54
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Nem.

De ha valamelyik tag egy véges szám, akkor a határértékek anélkül is egyértelműek.

végtelen/c -> végtelen

c/végtelen -> 0

c/0 -> végtelen

2013. ápr. 5. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Sejtettem, de biztosra akartam menni, köszönöm :)


Még annyit, hogy mivel ugye a végtelen nem egy szám, így analízis témakörben szabályos ha a képletbe írom? pl


lim a_n = +végtelen/12 = +végtelen


lim a_n = -1/0 = -végtelen


Köszönöm, üdv

2013. ápr. 5. 14:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

@13:58-as nem jól beszél.

végtelen/c -> végtelen ha c>0

végtelen/c -> -végtelen ha c<0

végtelen/c -> nincs hátérérteke ha c=0


"c/0 -> végtelen" Ez nem igaz, nem dőlt meg hogy 0-val nem lehet osztani.

----

"Még annyit, hogy mivel ugye a végtelen nem egy szám, így analízis témakörben szabályos ha a képletbe írom? pl


lim a_n = +végtelen/12 = +végtelen


lim a_n = -1/0 = -végtelen"


Attól függ hogy hogy az "=" jel szimbólum hogyan van interpretálva, így valahol nyilat raknak helyette, mivel tart a végtelenbe, valahol egyenlőségjelet raknak, valójába részletkérdés.


"lim a_n = -1/0 = -végtelen" Ez meg hülyeség.

2013. ápr. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

"Ez meg hülyeség."


Tehát akkor azt mondod hülyeség az hogy ha egy tört számlálója -1 -hez, nevezője 0 -hoz tart akkor a tört -végtelenhez tart. Igazán nem szeretnék vitába bocsátkozni de akkor eszerint egy Bolyai-s jegyzetben igen sok hasonló hülyeség fordul elő. Sztem az lesz a legjobb ha egy tanárt kérdezek meg.


Köszönöm a válaszokat, üdv

2013. ápr. 5. 21:45
 5/7 anonim ***** válasza:

"Tehát akkor azt mondod hülyeség az hogy ha egy tört számlálója -1 -hez, nevezője 0 -hoz tart akkor a tört -végtelenhez tart."

Nem azt írtad hanem "lim a_n = -1/0 = -végtelen", -1 és 0 az konstans, az megint más ha az írtad volna hogy "-1/0" alakú határérték.

Attól függ hogy jobbról vagy balról közelítjük a 0-át, 0+ illetve 0- -al szokták például jelölni, ha nem írjuk akkor mindkét oldalról, ha létezik határértéke akkor csak egy darab határértéke lehet, itt meg negatív vagy pozitív végtelen attól függően hogy melyik irányból tartunk a 0-hoz, vagyis nem létezik határérték.

Te feltételezted illetve úgy kezelted a 0-t mintha pozitív szám lenne , amikor általános iskolás anyag hogy nincs előjele.


"Igazán nem szeretnék vitába bocsátkozni de akkor eszerint egy Bolyai-s jegyzetben igen sok hasonló hülyeség fordul elő."

Nem hinném hogy ott sok hülyeség fordulna elő, az valószínűbb hogy nem jól értelmezed.


"Sztem az lesz a legjobb ha egy tanárt kérdezek meg."

Tedd azt, kétlem hogy mást mondana mint én hiszen itt egyféle igazság van, nem hit meg nézet kérdése.

2013. ápr. 5. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Nem azt írtad hanem "lim a_n = -1/0 = -végtelen", -1 és 0 az konstans, az megint más ha az írtad volna hogy "-1/0" alakú határérték."


Természetesen úgy értettem hogy olyan alakú határérték, hiszen a nullával való osztás nincs értelmezve.


"Te feltételezted illetve úgy kezelted a 0-t mintha pozitív szám lenne , amikor általános iskolás anyag hogy nincs előjele."


A 0-t mint határérték kezeltem nem mint konstans, de lehet hogy félreérthetően írtam. Természetesen tisztában vagyok vele hogy a nullának nincs előjele.


Köszönöm a válaszodat, üdv

2013. ápr. 5. 23:06
 7/7 anonim ***** válasza:
Szívesen, remélem érthető.
2013. ápr. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!