Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit gondoltok erről, hogy az...

Mit gondoltok erről, hogy az általános relativitás elmélet vagy a kvantummechanika vagy esetleg mindkettő megbukott?

Figyelt kérdés

[link]


Szerintem eléggé érdekes jelenségről van szó. Bár szerintem a tűzhéj egy kicsit el van túlozva. Ugyanis a sugárzás teljesítménye fordítottan arányos a tömeg négyzetével.

Egy nap tömegű fekete lyuk is alig 10^-29 W teljesítménnyel sugározna.

Forrás: [link]


Az viszont igaz, hogy észrevenné ettől függetlenül az űrhajós azt, hogy elérte az eseményhorizontot. Noha az általános relativitás elmélet azt mondja ki, hogy nem veheti észre az eseményhorizontot.

Tehát vagy az információmegmaradás törvényét kell kidobni a kukába( ami a kvantummechanika alapja), vagy az általános relativitás elméletet alapját képező első megoldott változatát( a Schwarschlied megoldás) kell kidobni, ami viszont mivel következik az általános relativitás elméletből, így azt kell kidobni.


Ti mit gondoltok erről?


2013. ápr. 16. 17:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Minden elméletnek megvan a maga határa. A fekete lyuk körüli erősen görbült téridőben valószínűleg a relativitáselmélet és a kvantummechanika is 'elszáll'.


Ez nem jelenti azt, hogy az elmélet megbukott :)


Newton törvényei sem buktak meg, pedig nagy sebességekre már nem működnek. Egyszerűen tudjuk hogy hol vannak a határai és tudjuk hogy ott már valamilyen más elméletet kell használni.


Szerintem ezzel is így lesz. Jön majd egy elmélet, amibe a kvantummechanika és a relativitáselmélet is beleillik. Talán annak az elméletnek is lesznek határai, lesz olyan jelenség amit már nem magyaráz meg.


Mondjuk ez már filozófiai kérdésekhez vezet :)

2013. ápr. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Wadmalac ***** válasza:
Remélhetőleg lesz előbb-utóbb megfelelő elméleti kompromisszum, mert a gyakorlati teszt elég kehés. :)
2013. ápr. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A hawking sugárzást elkezdték tesztelni szonikus fekete lyukakon.

Ha Hawking elmélete igaz, akkor lennie kell tűzfalnak a fekete lyuknak.

Mondjuk az áltrelben egy kicsit furának találom, hogy legegyszerűbb megoldása olyat ír le, aminek nem létezik az univerzumban:

-álló fekete lyukat.

2013. ápr. 17. 08:06
 4/14 Wadmalac ***** válasza:
Én kicsit furcsállom, miért kellene a relativitás- elméletet megborítania a "tűzfelületnek", a cikk magyarázata nekem sántít, a relativitás szerint szétszakadó űrhajóssal kapcsolatos gravitációs szétcincálást nem értem, miért ütné az, hogy közben meg is sül. :)
2013. ápr. 17. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

A cikkben számos dolog hibásan van magyarázva:


A dolgot enyhén szólva arra hegyezték ki, hogy megsül-e az űrhajós vagy sem.


Valójában ismereteim szerint ennek lenne értelme:


-a fekete lyukba esett testről a relativitás elmélet szerint nem szerezhetünk információt. Hiszen az ált. rel szerint a fekete lyuk egy olyan test aminek a szökési sebessége eléri/meghaladja a fény sebességét. Viszont az információ nem veszhet el és sem pedig nem keletkezhet csupán módosulhat a kvantummechanika szerint.


-Stephen Hawking írt egy tanulmányt a fekete-lyukak termodinamikájáról. Szerinte a fekete lyukak igenis párolognak. A párolgás úgy történik, hogy ugyebár a vákuumban vannak virtuális részecskék, amik kioltják egymást. A fekete lyuk lelassítja a kioltás ütemét( révén lassítja az időt), plusz energiát ad nekik, hogy valódi részecskévé válhassanak. A fekete lyuk elnyeli a negatív tömegűt, ezáltal a pozitív tömegű párja szabadon távozhat.

A párolgás az eseményhorizonton történik, és kimutatta Penrose-al együtt, hogy a fekete lyuk entrópiája az eseményhorizonton ( a fekete lyuk "felszínén" tárolódik. Ennélfogva ha valaki ismeri a fekete lyuk pontos méretét és a sugárzás nagyságát megmondhatja, hogy mit nyelt el a fekete lyuk. Tehát mégis szerezhetünk tudomást arról, hogy mi van az eseményhorizonton belül. Tehát az áltrel téved, ha az információmegmaradás törvényét érvényesnek hagyjuk.


-A tűzfal elég hülyén van leírva itt más a helyzet mint amit ők az origonál:

A létrejött virtuális részecskék kölcsönhatnak egymással. Ez a hatás mindig fennmarad mig a környezet nem befolyásolja azt, és független a távolságtól. A hatás tulajdonképpen gyorsabb mint a fény sebessége,de a környezet elég gyorsan befolyásolja azt( magyarázat nincs rá). Ezt nevezik összefonódásnak a részecskék spinjének összegének 0-nak kell lennie. Így amikor elnyeli a párját, akkor felbontja a kapcsolatot. Ebből energia jön létre, ettől van tűzhéj.



Mondjuk ez benne van a cikkben. Viszont elgondolkodtam a dolgon, és találtam még egy paradoxont.


-Az eseményhorizont fölött egy kicsivel legyen pl. egy hélium-ion. Ennek töltése egyszeresen pozitív legyen.

A fekete lyuk a párolgás során létrehozhat bizonyos valószínűséggel, egy-egy virtuális negatív és pozitív tömegű elektront. Ezek spinjének összege 0. A hélium-ion legyen pont e folyamat mellett. A hélium-ion befogja a negatív tömegű elektront és a fekete lyuk véletlenül a pozitív tömegűt nyeli el. A hélium ion valahogy elkerüli az eseményhorizontot. Ennek a folyamatnak bár kicsi a valószínűsége mégis lehetséges. Ezzel csak az a baj, hogy ekkor a fekete lyuk tömege nőne -nem pedig csökkenne a sugárzás által. Vagyis a fekete lyuk tömege a vákuumenergiából folyamatosan nőne( persze nagy valószínűséggel párologna is), a két folyamat arányától függően persze.

2013. ápr. 17. 11:04
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
Tiszta sor. Épp ezzel a túlfelfújt tűzburokkal van a bajom, az egyéb okok rendben vannak ,de szerintem pont ez az energiaréteg nem okoz paradoxont.
2013. ápr. 17. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
És mit gondolsz arról, hogy a fekete lyuk saját magát növelné, egy ilyen rendszerben. Persze nem merném kiszámolni azt, hogy milyen valószínűséggel jön létre egy fekete lyuk eseményhorizontja közelében egy elektron-negatívnyugalmitömegű(tehát nem pozitron)elektron rendszer. Azt meg pláne nem hogy azt vegyük figyelembe negatív tömegű elektron pont akkora spinnel rendelkezzen mint ami szükséges a héliumnak( vagy egyéb egyszeresen negatív töltésű ion esetében, ahol a pauli elv szelektálná a két elektron). Bizonyára majdnem 0. De sok sok milliárd év alatt biztos jelentőssé válna a hatás.
2013. ápr. 17. 13:33
 8/14 Wadmalac ***** válasza:
Fene tudja. Egyáltalán a szupermasszív fekete lyukak jet-je bizonyítottan eseményhorizonton KÍVÜLRŐL indul?
2013. ápr. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Na igen, de a következő probléma áll fenn ebben az esetben:

-ugye a fekete lyuk eseményhorizontja elvben tök sötét.

-Ha fekete lyukat látnak azt csak abból valószínűsítik, hogy látnak egy Jet-et, illetve a erős gravitációs mező van a környéken, illetve a pályaváltozások a fekete lyuk egyenleteit valószínűsítik. Azért megfigyelni nem tudták, max az akréciós korongot. Ennél fogva a Jet indulhat az eseményhorizonton belülről is, csak az áltrel. nem engedi meg.

2013. ápr. 17. 13:47
 10/14 Wadmalac ***** válasza:

Na épp ez az. hogy HA belülről jön, a rel. elmélet fekete lyukra vonatkozó része lekváros bukta. HA.

Nem kizárt, hogy az eseményhorizont közelében, rajta vagy azon belül már nem helytálló az elmélet.

2013. ápr. 17. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!