Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elektromágneshez milyen drót...

Elektromágneshez milyen drót a legalkalmasabb, illetve, hogyan lehet legjobban koncentrálni a mágnes erejét?

Figyelt kérdés

Egy ezüstözött rézdrót nagyobb hatást fejt ki mint a sima rézdrót?


Fizika órán a vas mag végeit 3 db ugyanolyan vassal összekötötte a tanár és így nem tudta szétválasztani ha be volt kapcsolva. Hogyan lehet koncentrálni , hogy nagyobb tárgyakat is fel tudjak vele emelni?



2013. ápr. 20. 13:40
 1/10 anonim ***** válasza:
az anyaga és az átmérője csak az ellenálást befolyásolja, vagyis menyire melegedik. A lényeg hogy hányszor tekercseled fel.
2013. ápr. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ja azt lehagytam hogy ugye minél nagyobb az áram erősség. Egyenáramot használj.
2013. ápr. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Akkor gondolom tartósabb használatra alkalmasabb az ezüstözött.

Az elemekben egyenáram folyik ugye?

2013. ápr. 20. 13:59
 4/10 anonim ***** válasza:
jaja abban egyenáram folyik de elég kicsi én inkább egy kocsi aksit javaslok de ahozz elég vastag drót kell mert az ilyen fél miniset elís égetheti
2013. ápr. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

köszi. én több kisebb elemre gondoltam összekötve.

a mag átmérője csak annyiban befolyásol , hogy mennyit tudok rátekerni egy adott szakaszon belül vagy befolyásol máshogy is? találtam tömör magot, de 4-5 centis átmérője van.

2013. ápr. 20. 15:10
 6/10 anonim ***** válasza:
fú na a mag az nagyon is befolyásolja még az anyaga is meg a formája is de ehez már nem értek
2013. ápr. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az elektromágnest az alábbi tényezők befolyásolják

-Mekkora a tekercs átmérője

-hány menetet tekercselsz fel

-milyen magot használsz

-mekkor áramerősséget használsz a meghajtáshoz

-illetve az alak befolyásolja


Lineáris tekercs esetén:

Azaz egy tetszőleges magra tekercselsz egymásra minél több menetet, akkor

B=mu0*mr*I*N/l

Azaz I az áramerősség, N a menetszám, mr az anyagi tényező, vasnál ez ezer, mu0 pedig a vákuum permealibitása értéke 1,257*10^-6 Vs/Am.

Tehát az elektromágneses annál erősebb lesz, minél nagyobb a tekercs magjának relativ permalibitása( anyagi tényező), minél nagyobb áramerősségű áram halad át rajta, és minél több menetszámot érsz el minél kisebb tekercshosszon.


Körtekerccsel nagyobb mágneses mezőt lehet elérni.

Itt B=mu0*mr*I*N/2pi*Rk

Itt ugyanaz minden csak Rk a tekercs sugara.

2013. ápr. 22. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Jah és kihagytam, hogy a B indukció ismeretében a maximális tömegű anyag amit fel tudsz emelni az a következő lesz:

M_max=B*I*A

Azaz M_max a maximális tömeg amit fel tudsz emelni, I az áramerősség, A pedig a tekercs felülete.


Az I értékét tudod mérni műszerrel, akár multiméterrel is, ebből rosszabb minőségűeket láttam már egy ezresért vagy kevesebbért is. Vonalzóval pedig érelmeszerűen ki tudod mérni sugarát( már ha kör alakú a tekercs, ha nem akkor tudod közelíteni ismert területű test segítségével).


Sok sikert a kísérletezéshez.


A drót anyaga nem sokat számít, csak annyit, hogy az ellenállás miatt kevesebb lesz az áramerősség. Ha ezüstbevoatű drótot használsz ott több lehet az áramerősség. Ha növeled az áramerősséget ismét nagyobb lesz az indukció, illetve a tömeg is amit fel tud emelni.

nagyjából ennyi a helyzet.

2013. ápr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes leírást.

ez a körgyűrűs megoldás eléggé tetszetős.

[link]

Emelő szerkezetnek valami ilyesmiként használható fel?

ebben az esetben a gyűrűvel érintkező lap az valamilyen mágnesezhető felület . Vagy ha a gyűrűt megtörjük és a vasat az emelő felülethez rögzítenénk koncentráltabb lenne

az erő?

2013. ápr. 22. 19:23
 10/10 anonim ***** válasza:

Én annak idején gyűjtöttem és gyártottam kisebb elektromágneseket, volt ami 100kg fölötti teherbírással rendelkezett...:)


Az ezüstözött rézdrót aránytalanul drága és csak picivel kisebb az ellenállása a rézhez képest, így semmi értelme használni.

Nagyobb elektromágnesekben olcsóbb alumínium huzalt használnak.


Nem mellékes tényező a teljes gerjesztés: amper*menetszám, ez minél több, annál jobb, DE


A vasmag anyagi minősége legalább ilyen fontos, nem is beszélve az alakjáról.

U alakú, vagy E alakú vasmaggal próbálkozz, méghozzá úgy, hogy a mágneses erővonalak a vasban záródjanak (nézz utána a "zárt mágneses kör" fogalmának).


Jó alapanyag lehet régi trafó, vagy nagyobb relé hozzá és törpefeszültségről, egyenáramról célszerű táplálni, úgy, hogy ne terheld túl se a tápegységet, se az elektromágnest!

2013. júl. 8. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!