Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fát kell baltával kettéhasítan...

Fát kell baltával kettéhasítani.2 féleképpen lehet. Az első lehetőség, ha a fa a tönkön áll és a baltával felülről hasítjuk ketté, a második pedig, hogy a balta alul van. Melyik miért előnyösebb? (FIZIKAILAG)

Figyelt kérdés
2009. szept. 29. 17:54
 1/7 anonim ***** válasza:
32%
Utóbbit nem tudom elképzelni ^^" Én mindig az első módszerrel aprítok fát :)
2009. szept. 29. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
39%

Másodikat nem szokták használni, én legalábbis nem találkoztam ilyennel, de szerintem nincs is értelme. Ha belegondolsz, az elsőnél folyamatos az erőátadás, "tolod" a rönköt a baltával, és az erőkifejtéseknél a tönk felé irányul az erő átadása. Másodiknál egy a rönkből kirántó mozdulattal próbálod begyorsítani a rönköt, és amikor megáll a balta, a rönköt pusztán a sebességéből származó lendület hajtja, és nem tolod.

Szóval a másodiknak se füle, se farka, mindenképen a baltával ütöd a rönköt, nem a rönkkel a baltát.

2009. szept. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
83%

De van értelme a második esetnek, mégpedig amikor olyan erős a fa amit kettévágsz, hogy megszorul benne a balta. Ha már eléggé be van ütve a balta, emelés közben megfordítod, hogy a fa legyen fölül, és úgy csapod vissza. Ez jó eséllyel kettérepeszti a fát. Nekem a szomszédom tanította ezt a módszert, aki gyerek kora óta fával fűt, ma már közel 60 éves, szóval van tapasztalata ezzel kapcsolatban. :)

Lehet, hogy elméletileg ez nem igaz, de gyakorlatban vágtatok már fát? Én igen. :)

2009. szept. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Látom még nem hasítottatok fejszével rönköt,úgyhogy elmondom.Tegyük fel,hogy a fejsze 1,5Kg,a rönk 15.Ha a fejszét vágod a rönkbe,x sebességre tudod felgyorsítani.E=1/2m*V2(vénégyzet),tehát a tömeggel egyenes,a sebességgel pedig négyzetesen arányos az energia.A rönköt a fejszével együtt is x sebességre tudod felgyorsítani,de a tömeg 10 szerese lesz,így logikus,hogy az energia is Kb.10 szeres lesz.Tehát az elmélet,és a gyakorlat szerint is előbb belevágjuk a fejszét a rönkbe,majd a fejünk fölé emelve apait anyait beleadva fordítva csapjuk a tuskóhoz.Én mindig így csinálom,és sokkal hatásosabb.
2009. szept. 29. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
92%
Ahogy az utolsó irta, ha már a balta benneszorult a fába, akkor a lecsapó mozdulatnál át kell forditani, hogy a balta legyen alul és a rönk fölötte - igy a lendület és a nehézségi erö együttesen hasitja a fát, ezért hatásosabb. Ehhez viszont gyakorlat is kell, mert nem egyszerü átforditani.
2009. szept. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dellfil ***** válasza:
55%
Az utolsó három, látom, hasogatott már fát. Úgy igaz ahogy írják. Én is így csináltam anno... és nagyon bejött. Csak nem kell bénázni! Mert az önveszélyes.
2009. szept. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Hozzáteszem, hogy nem azért kell átfordítani, mert bármi nagyobb lesz tőle, ugyanakkorát üt ha fejjel lefelé van mintha normálisan. Amiért átfordítjuk az az, hogy ha normálisan csinálnánk akkor a tönk elengedhetné a fejszét, és akkor vághatod bele újra.
2009. okt. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!