Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A pétisòbol milyen...

A pétisòbol milyen mòdszerrel lehet kinyerni a kálium nitrátot?

Figyelt kérdés
a neten elèg dràga, villanò grànàthoz kell

2013. máj. 14. 13:08
 1/8 Silber ***** válasza:
Elsőként ajánlom a kémiakönyv "nitrogén" szócikkét, ugyanis a pétisóban nem található kálium.
2013. máj. 14. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A pétisó ami ammónium-nitrát tulajdonképpen ami kálcium-magnzium-carbonáttal van stabilizálva nem tartalmaz kálium-nitrátot.

Viszont lehet pétisóból és kálisóból. Egy kissé veszélyes az előállítása de nem jobban mint a villanógránát.

Kell hozzá egy számológép, egy függvénytábla, ha utóbbi kettőhöz lusta vagy, akkor minek neked kálium-nitrát..

Víz

egy hőforrás.

Először kiszámítod a 1 mól ammónium-nitrát tömegét. Ez 80 fokon kb. 20 cm3 vízben fog ódodni, megkeresed a függvénytáblába az oldhatóságát, és kiszámítod, hogy mennyi vízben kell feloldani

Aztán szintén 1 mólra ugyanezt kiszámítod

a káliumnitrátra, ennél 160 cm3 víz kell.

Felmelegíted külön a kettőt 80-90 fok környékére ügyelve arra, hogy ne sok víz párologjon, majd összeöntöd őket. Vigyázni kell rá, hogy a ne hüljön le az oldat közben.

Ezután az összeöntés után az oldatot fémtálkába öntöt( a fémtálkát pedig hideg víz vegye körül), így a lényeg hogy az oldat hirtelen hülljön le, de vigyázz, hogy 32 fok alá hülljön le az oldalt. Ha ez megvan, akkor rakd be a hútőbe míg le nem hül 0 fokra. A kálium-nitrát kiválik belőle. amit ezután leszürtök, és radiátoron vagy ahol akarjátok hagyjátok teljesen kikristályosodni.


Veszélyek:

Az alapanyagok és a reakciótermékek egyaránt mérgezőek belsőleg.

Az oldatok öntögetésénél vigyázzunk, le ne forrázzunk magunkat, vagy másokat.

A készítés folyamán ügyeljünk, hogy illetéktelenek ne férjenek hozzá sem a reakció anyagaihoz, sem a kész termékhez.

A hűtés során, ha hűtőszekrényt használunk, különösen ügyeljünk, hogy illetéktelenek nehogy tévedésből megigyák az oldatokat vagy a reakcióelegyet (nem vicc!), legjobb külön hűtőt használni.

Természetesen NEM a konyhai edényeket használjuk a készítéshez.

Az ammónium-nitrát és a kálium-nitrát oxidálószerek, éghető anyagokkal, szerves anyagokkal, fémporokkal, ne tároljuk és ne melegítsük együtt.

Dolgozzunk körültekintően, ne locsoljuk szét az oldatokat vagy a reakcióelegyet.

Ha mégis kiömlik töröljük fel, azután mosószeres vízel a helyét is töröljük át.

A keletkező melléktermék ammónium-klorid oldatot jobb híján öntsük a WC-be és bő vízzel öblítsük le.

Egyesek allergiásak lehetnek ha a bőrükhöz bizonyos (egyébként ártalmatlan) vegyületek érintkeznek, ezért használjunk gumikesztyűt.

2013. máj. 14. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az utolsó válaszoló, miért ért ennyire hozzá? Megkérdezhetem mi a foglalkozásod?
2013. máj. 14. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát fizika szakos hallgató vagyok, de kémiából emelt szintűztem. Az egyik kémia OKTV feladat még régebben pont a salétromkonverzió számítása( no nem ilyen egyszerű esetben), aztán a feladat megmaradt.

Voltam vegyészérnökin is, aztán áttértem fizikára, a vegyészmérnökin is ragadt rám valami( a koszon kívül), meg aztán amennyiben értelmesen csinálják, nagy odafigyeléssel a "zugvegyészet" is lehet érdekes, bár tény, hogy hordoz veszélyeket magában. Főleg ha hozzá nagyon nem értő ember csinálja.

Ha mindent kiszámolnak, és betartanak a fenti receptben akkor bajuk nem lehet belőle.

2013. máj. 14. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
ezzel a mòdszerrel , màr pròbàlkoztam de olyan kristàlyt kaptam ami lassan ègett elõször megolvadt majd csak utànna ègett, ilyen lassan ègne a Kno3 ?
2013. máj. 14. 15:13
 6/8 A kérdező kommentje:
ha kno3 reagàltatom Na val akkor Nano3 keletkezik ?
2013. máj. 14. 15:14
 7/8 Silber ***** válasza:
51%
Nem tudod reagáltatni.
2013. máj. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha KNO3 kell, akkor műtrágyát vagy pácsót (salétromsó) ajánlok.

KNSB RIO-hoz azt szoktam használni.

2013. máj. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!