Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » MATEKOSOK! Adott egy kör és...

MATEKOSOK! Adott egy kör és annak középpontja (innentől NEM lehet körzőt használni! ) CSAK vonalzót! A megadott feltételekkel hogyan lehet a körbe szerkeszten egy négyzetet?

Figyelt kérdés
A VONALZÓ csak olyan lehet amin NINCSENEK számok és CSAK az egyik oldal egyenes(PL:a másik oldala hullámos)SEgítsetek légyszi! Úgy magyarázzátok h bárki megértse lehetőleg szakszavak nélkül. Aki tud rajzolhat szerkesztést az írás MELLÉ. Köszönöm :)

2013. máj. 24. 19:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
a vonalzó derékszögű?
2013. máj. 24. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
nem
2013. máj. 24. 19:52
 3/17 anonim ***** válasza:
gondolkodtam rajta, de csak téglalapot tudok négyzetet még nem
2013. máj. 24. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Négyszöget, szabályos 4db derékszöggel tök egyszerű, de ha nem lehet kőrzőt használni derékszög szerkesztésre, vagy nem derékszögű a vonalzó, akkor gőzőm sincs, gondolkodtam pedig...
2013. máj. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Hát a legjobb közelítésem a következő:


Húzzunk meg egy átmérőt, és mérjük meg mekkora( ehhez nem kell tudni a számosságát, elég a hossza).

Ezt a hosszúságot mérjük fel az előbb meghúzott átmérőre mégegyszer, úgy, hogy a vonalzó egyik végpontja a kör középpontján van. Tehát magyarul az átmérőt hosszabbítjuk meg egy sugárnyival.

Ezután a kapott szakasz külső végpontjáből húzzuk meg a kör két érintőjét. Az érintési pontok lesznek a négyzet két csúcsa. A másik két csúcsot úgy kapjuk, hogy a kör középpontján és a csúcsokon keresztül meghúzzuk az átmérőket.

2013. máj. 24. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen feladatoknál sajnos nem megengedett lépés pl. külső pontból érintőt húzni a körhöz, felmérni egy szakaszt, stb.


Tudok egy megoldást, ami kicsit bonyolult, de azért leírom. Aztán majd gondolkodom egyszerűbbön.


Használni fogunk egy szerkesztési "alaplépést", amit már egy korábbi kérdésre leírtam, itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Eszerint ha ismerjük egy szakasz felezőpontját, akkor azzal a szakasszal párhuzamost tudunk szerkeszteni csak vonalzóval bármely külső pontból.


És akkor a szerkesztés:

1. Jelöljünk ki a körön egy tetszőleges pontot (A), és ezt kössük össze a kör középpontjával. Ahol ez az egyenes elmetszi a kört, ott lesz a C pont.

(Ez az AC lesz a négyzet egyik átlója. Erre kell merőlegest állítanunk a középpontból.)


2. Jelöljünk ki egy S segédpontot a körön, és az "alaplépés" segítségével húzzuk párhuzamost AC-vel S-en keresztül. (Megtehetjük, mert ismerjük AC felezőpontját: a kör középpontja.) Ennek a körrel való másik metszéspontja legyen T.


3. S-et kössük össze a kör középpontjával, és ennek a körrel vett másik metszéspontja legyen Q.


4. Ekkor a Thales-tétel miatt ST és TQ merőlegesek. Mivel ST párhuzamos AC-vel, a négyzetünk másik átlója TQ-val lesz párhuzamos.

Tehát az utolsó lépésben - még egyszer az "alaplépést" használva - húzzunk párhuzamost TQ-val O-n keresztül! (Ezt azért tudjuk megtenni, mert AC merőleges TQ-ra, és AC átmérő, tehát AC és TQ metszéspontja éppen TQ felezőpontja.)

Ez a párhuzamos fogja a körből kimetszeni a négyzet hiányzó B és D csúcsait.

2013. máj. 24. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

6. választ író:


Hol tanultál matematikát, mert elég magas szinten űzöd? Én írtam az 5. választ de nekem 30 percembe telt kitalálni.

2013. máj. 25. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

És akkor a szerkesztés:

1. Húzzunk a kör középpontján keresztül 2 db egyenest.

/A körön keletkező 4 metszéspont egy téglalap csúcsait jelöli ki./

2. A húzzunk téglalap oldalaival párhuzamosokat a kör középpontján keresztül.

-ezeknek a kőrrel való metszéspontja a négyzet csúcsai-

2013. máj. 25. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Előző válaszoló:

"A húzzunk téglalap oldalaival párhuzamosokat a kör középpontján keresztül"


Ezt hogy csinálod meg csak vonalzóval? A korábbi megoldásomban leírtam, hogy csak vonalzóval a párhuzamos húzása adott egyenessel adott pontból csak akkor oldható meg, ha ismerjük az adott egyenesen egy szakasz felezőpontját is. Én itt nem látom, hogy a téglalap melyik oldalának ismered a felezőpontját.


7. válaszoló: Debrecenben végeztem matematikából.

2013. máj. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
ja akkor azért (én magam pénzügyi matematikus (közgáz szakirányból) vagyok) - egyből felismertem a matematika alapszakosok logikáját a megoldásodban :)
2013. máj. 25. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!