Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » X^3 - (19/36) x + 5/36 = 0...

X^3 - (19/36) x + 5/36 = 0 megoldása?

Figyelt kérdés
Ezt megoldóképlet és számológép nélkül kéne megoldani, gondolom szorzattá alakítással, de nem nagyon akar összejönni :S

2013. jún. 21. 10:33
 1/2 anonim ***** válasza:

A 36 miatt érdemes hatodokban gondolkodni. Ha x helyébe behelyettesítesz a/6-ot, akkor kis átalakítás után azt kapod, hogy


a^3-19a+30 = 0, és ennek egész megoldásait kell keresni. Ezeket megtalálhatjuk 30 pozitív és negatív osztói között, és kiderül, hogy a 2, 3 és -5 is megoldás.


Vagyis az eredeti egyenlet megoldásai:


-5/6, 2/6 (=1/3) és 3/6 (=1/2).

2013. jún. 21. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szorzattá csak akkor tudnád bontani, ha tudnád a gyökeit.


Egyetemen tanítanak egy nagyon egyszerű módszert (nem is értem középsuliban miért nem), először is szorozzunk 36-tal:


36x^3-19x+5=0


Alakítsuk át az egyenletet így:


x(36x^2-19)=-5


Tegyük fel, hogy x egész, ekkor így nézne ki az egyenlet: egész*egész=-5, ami egész. Mivel a bal oldal egyik szorzótényezője az x, ezért azt mondhatjuk, hogy x osztója a -5-nek, mert ha osztanánk, akkor egész=-5/egész alakú lenne az egyenlet, és mivel x egész, a bal oldalon úgy lehet a két szám hányadosa egész, ha -5 osztója x.


Tehát x lehetséges értékei: -5;-1;1;5. Ha valamelyikre kijön behelyettesítés után 0=0, akkor az jó megoldás, innen már lehet szorzattá bontani.


Ha nem jön ki, ekkor azt jelenti, hogy nincs egész megoldása. Kérdés, hogy lehet-e racionális? Legyen x=p/q alakú, ahol p és q egészek, ekkor az egyenlet:


36*(p/q)^3-19*(p/q)+5=0. Először alakítsuk át úgy, mint az előbb: (p/q)*(36*(p/q)^2-19)=-5, ebből p*(36*(p/q)^2-19)=-5q, innen, mint az előbb kijött, hogy p osztója a -5-nek.


Most rendezzük az egyenletet q-ra: szorzunk q^3-nal: 36*p^3-19*p*q^2=-5q^3, amiben q van, balra megy, minden más jobbra: -19*p*q^2+5q^3=-36*p^3, emeljünk ki q-t: q(-19*p*q+5q^2)=-36*p^3. Az előző gondolatmenet miatt q osztója a -36-nak. Na most, hogy ez megvan, fel kell írni az összes p/q alakú törtet, ahol p osztja -5-öt és q osztja -36-ot, ezek között már reméljük, hogy van jó megoldás. Már fentebb is írtam, csak nem magyaráztam meg; oszthatóságnál itt az előjellel nem foglalkozunk, kellenek a negatív osztók is.


Általánosan: ha x=p/q, akkor p osztója a konstans tagnak, q osztója a legnagyobb hatványtag együtthatójának.


Ha ezek között sincs megoldás, akkor a függvény nem felbontható csak (x-irracionális)*... alakban (esetleg (x-komplex)*...-es tag is bekerülhet)


Remélem segítségedre lesz amit írtam ;)

2013. jún. 21. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!