Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Logarléccel aki tud számolni...

Logarléccel aki tud számolni segítene?

Figyelt kérdés

Az e^x skála segítségével hogy lehet tetszőleges n-edik gyököt vonni? (Gamma 2512-es)


Például: 2,43 -adik gyök alatt 68.


Nem találok erről sehol leírást.


Előre is köszönöm.



2013. júl. 18. 16:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Van egy könyvecske a szerző Balog Artúr.

Nekem nem Gamma lécem van, a könyvecskét sem találom, de megpróbálom felidézni.

Szóval beállítasz 68 -at az e^x skálán, azaz ráviszed a csúszkát 68 -ra. Majd a nyelvet balra kilógatva a csúszkához állítod a reciprok skála 1-esét. A csúszkát a reciprok skála 2,43 értékéhez viszed, és az e^x skálán mutatott értéket leolvasod.

Nekem 5,63-at mutat, de az utolsó jegy bizonytalan, mert az én ördögűzőm csúszkája nagyon lötyög.

2013. júl. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, azonban van egy problémám:


A nyelv azon részén, ahol az e^x skála van, azon az oldalon csak az e^x van, 3 sorban:


Legfelűl: 1,01 tól 1,12 ig.

Középen (reciprok helyén): 1,1 től 3,2 ig.

Alúl: 2,5 től 10^5 ig.


Azaz nincs rajta reciprok skála.


A nyelv másik oldalán:

Legfelűl: Négyzetes skála (1 től 100 ig).

Középen reciprok skála: 10 ... 1 ig.

Alúl: alapskála: 1 től 10 ig.


Ilyenkor mi a helyzet?

2013. júl. 18. 17:54
 3/5 A kérdező kommentje:

Rájöttem.


Ki kell vennem a nyelvet, átfordítani, beállítani a reciprokot a reciprokkal való szorzáshoz.

Utána másodszor is át kell fordítani a nyelvet, az e^x -hez és leolvasni.


Köszönöm!

2013. júl. 18. 20:25
 4/5 anonim ***** válasza:
A nyelvet ki tudom húzni, de hogyan fordítom meg? [link]
2013. júl. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát a valódi logarléc nyelvét meg lehet fordítani, ezét a virtuálisét nem valószínű.

Mellesleg a látszó oldalán nincs e^x skála, így max. a lineáris skála segítségével tudsz n -edik gyököt vonni.

2013. júl. 23. 15:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!