Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan tudjuk, hogy a fénysebe...

Honnan tudjuk, hogy a fénysebesség az elméleti határ?

Figyelt kérdés
Elég sokszor olvastam arról, hogy a speciális relativitáselmélet szerint semmi nem érheti el a fénysebességet. Sajnos nincsenek meg a szükséges fizikai ismereteim, hogy az elméletet teljesen megértsem, ezért lehet, hogy nagy butaságnak hat majd a kérdés, de én megkérdezem: Honnan tudjuk, hogy az a sebesség, amit már pont nem tudunk elérni, éppen a fénysebesség? Ahhoz van köze, hogy a fény sebessége minden vonatkoztatási rendszerben állandó? Honnan tudjuk, hogy nem több annál egy nagyon kicsivel, vagy éppen kevesebb? Még egyszer elnézést, ha olyasmit kérdeztem, amit röhejesen könnyű megválaszolni.

2013. júl. 22. 14:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"Ahhoz van köze, hogy a fény sebessége minden vonatkoztatási rendszerben állandó?"

Igen, ez az amit tudunk megfigyelések alapján.

Innentől kezdve meg matematikailag precízen számolható.

2013. júl. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
The Evil That Men Do(lives on and on...): Ha megkérlek, nagy vonalakban leírnád, nagyjából milyen szamítasok kellenek? Csak bagyjából azt, hogy miből kiindulva, mit kell kiszámolni, hogy megkapjuk?
2013. júl. 22. 15:23
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, nem vagyok fizikus. :)

Szerintem itt írnak róla elég sokat:

[link]

2013. júl. 22. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2013. júl. 22. 15:52
 5/11 anonim ***** válasza:
A speciális relativitáselméletből, és annak híres egyenletéből, mely értelmében ha egy tömeggel rendelkező testet gyorsítunk annak a tömege nő, a fénysebesség elérésekor a tömege végtelen lenne.
2013. júl. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A fény sebességének állandóságából az következik, hogy nem a Galilei transzformáció érvényes, hanem a Lorentz. A Lorentz transzformációból pedig az következik, hogy a fénynél nem mehet gyorsabban semmi. Így szokták levezetni.


Véleményem szerint ennél mélyebb és közvetlenebb dologról van szó, még pedig arról, hogy minden fizikai jelenség sebessége valahogy a fénysebességhez van kötve. Ami nem is olyan meglepő, mivel minden távolbahatás fénysebességgel terjed.

2013. júl. 22. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ezenkívül - rengetegszer bizonyítva lett már. A részecskegyorsítókban más sem történik nap-mint nap, mint hogy fénysebesség közelébe gyorsítanak részecskéket. És folyamatosan egyre több és több energia kell, és közben egyre kevesebb és kevesebb gyorsulás történik.


A fénysebességet tetszőlegesen pontosan meg lehet közelíteni, azonban minél közelebb vagy, annál nagyobb és nagyobb energia kell ahhoz, hogy egyre kevesebb gyorsulást érjünk el. Ahhoz pedig, hogy elérjük a fénysebességet, végtelen mennyiségű energia lenne szükséges.

2013. júl. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem egészen ilyen tényszerű a magyarázata. Csak nagy pontosságú közelítéssel igaz hogy amit fénysebességnek hívunk az az érték pl egy ólom atom maximális elméleti sebessége is de ne felejtsd el hogy a fény sem egy kitüntetett részecske.

A fény egy gyűjtőfogalom ,válaszd ki hogy melyik frekvencia terjedési sebességére vagy kíváncsi.

A nagyobb frekvenciák lassabban terjednek míg a kisebbek gyorsabban ezt bizonyítja a prizma mivel a fény is csupán egy száguldó "fantomrészecske" amikor becsapódik a prizmába ugyan az a nagyvilági fizika játszódik le mint amikor egy puskagolyó csapódik egy prizmába ,a lassabb fényrészecske kisebb kinetikus lendülettel rendelkezik így azt jobban eltéríti lásd kék fény, míg a vörös gyorsabb így nagyobb lendülettel rendelkezik azt kevésbé téríti el a prizma mivel a fény a prizmában mint részecske ként értelmezhető függetlenül hogy van e tömegszáma. De ezek az eltérések olyan parányiak hogy amikor azt vizsgáljuk az anyagnak mi a felső sebessége nyugodtan rámondhatjuk globálisan hogy a fény hisz már a megközelítéséhez is végtelen nagy energiára van szükség.

Egyébként ha utána olvasol a relativitás témának ott is beléd verik hogy ne úgy értelmezd a "fény"sebességet mint valami szent grál ,igazából a helyes meghatározása az anyag felső sebességének az anyag felső sebessége és pont.A fény csak a legközelebbi viszonyítási érték így legalább be tudod határolni a léptéket.


És nem arról van szó hogy a piros fény megsértené a törvényt mert gyorsabban haladt a kék fénynél ,tudni kell értelmezni a dolgokat ,bármilyen frekvenciájú fény 1c vel halad vákuumban mert az 1 a relativitás témában mindig maximális terjedést jelent .

Az már esetleges dolog hogy te a laboratóriumban minek az 1 ét fejezed ki km/s ban pl a röntgen 1nm es hullámét vagy a 200 km es "rádió" hullámét de nincs is nagy különbség a kettő közt ,jelentősége meg pláne nincs az anyagra nézve.

2013. júl. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem azt tudjuk, hogy a fénysebesség elméleti határ, hanem azt, hogy ha ezt nem tételeznénk fel, akkor nem tudnánk megmagyarázni számos fizikai jelenséget.


A tudomány úgy működik, hogy rendelkezésre áll egy csomó mérési adat, amit az emberiség eddig megmért. Ezután kell egy ellentmondásmentes törvényrendszer, amiről az ember úgy gondolja, hogy így működik a természet. Ezután minden mérési eredményt összehasonlítunk a törvényekkel kiszámítható eredményekkel. Ha minden rendben, azt mondjuk, a törvényrendszerünk illeszkedik az eddigi tapasztalatainkhoz. Ha nincs minden rendben, akkor kezdjük keresni, melyik törvényt találtunk ki hibásan. Amikor rájövünk, megint helyreáll a világbéke, ismereteink összhangban vannak a tapasztalatainkkal.


Einstein működésének idejére sok olyan tapasztalat gyűlt össze, amelyet az addigi elméletekkel nem lehetett megmagyarázni. Ezért Einsteint - az ellentmondásokat feloldandó - új alapokra helyezte a fizikát, bevezetve egyúttal az ismert értékű fénysebességhatárt. Ezzel az elmélettel minden eddigi tapasztalatunk megmagyarázható, ezért nincs okunk kétségbe vonni, hogy a fénysebesség nem elméleti határ.


De ha lesznek olyan mérési eredmények, amelyeket így nem tudunk megmagyarázni, akkor valaki majd új fizikai törvényszerűségek elméletét adja meg. Lehet, hogy ebben nem lesz a fénysebesség elméleti határ. Ezt ma nem tudjuk, és valószínűtlennek tartjuk, de a tudomány soha nem mond olyant, hogy ez a szabály örök érvényű. Csak olyant mond, hogy az eddigi ismereteink szerint jó. Ezért nem érdemes változtatni rajta.

2013. júl. 23. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
9: Ha megkérlek szépen, felsorolsz pár olyan megfigyelést, amit csak így lehetett megmagyarázni? És honnan tudjuk, hogy ez a határ nem pl. a fénysebességnél 0,0001 km/h-val nagyobb v. kisebb, hanem pont annyi?
2013. júl. 23. 16:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!