Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a magyarázat erre a különös...

Mi a magyarázat erre a különös optikai jelenségre?

2013. aug. 5. 19:30
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A polarizátoros szemüveg nem olyan egyszerű, mint aminek elsőre látszik.

Szerintem ezen van egy lambda/4-es réteg ( [link] valamint mögötte egy-egy cirkuláris polarizátor.


Ha felveszed és belenézel a tükörbe csak az egyik vagy a másik lencse lesz sötét, ha becsukod az egyik vagy a másik szemed. Ha viszont fordítva veszed fel, akkor ez már nem lesz igaz. Hasonló trükköket lehet csinálni ha a laptop képernyőjét nézegeted vele különböző szögekkel elfordítva.


A tükrös viselkedés magyarázata, hogy a szemüveg mögül kilépő fény a polarizátor miatt először cirkulárisan, majd a lambda/4-es lemez miatt lineárisan polarizált lesz. A tükörből visszaverődve először a lambda/4-es lemezzel találkozik, amitől ellentétes irányban cirkulárisan poláros lesz, tehát csak a másik lencsén tud bemenni a fény. Így vicces módon, ha belenézel a tükörbe és becsukod a jobb vagy a bal szemedet, csak a csukott szemed előtti lencsét látod átlátszónak - természetesen a nyitott szemeddel.

2013. aug. 5. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
amikor azt írtam, hogy fordítva veszed fel, úgy értettem, hogy a szárai előre néznek
2013. aug. 5. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!