Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematika halmazok. Ki tud...

Matematika halmazok. Ki tud segíteni?

Figyelt kérdés

2 kérdésem van a témában:


Az első, hogy nem teljesen értem a valódi részhalmaz definícióját, pontosabban, hogy miben tér el a sima részhalmazétól.

'A' RÉSZHALMAZA 'B'-nek mert minden eleme 'B'-nek is eleme.

'A' VALÓDI RÉSZHALMAZA 'B'-nek, ha 'A' részhalmaza 'B'-nek , de nem egyenlő vele.


A második kérdés, hogy 'A'=üreshalmaz és 'B'={üreshalmaz} között mi a különbség? Itt is tudom, hogy a válasz 'A'-nak nincs eleme, 'B'-nek egy eleme van, az üres halmaz. De ez nem ugyanazt jelenti, ha felrajzolom Venn-diagrammal?



2013. aug. 6. 21:01
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
47%

"De (teljes indukcióval) igazolható, hogy minden n elemű halmaz részhalmazainak száma 2^n tehát ha 0 eleme van akkor is 2^0 azaz 1 eleme van, az üreshalmaz. Magyarán nincs olyan halmaz aminek ne lenne legalább 1 eleme, mégha az üreshalmaz is. Vagy rosszul gondolom?"


Rosszul gondolod, minden n elemű halmaz részhalmazainak száma 2^n. Az üres halmaznak 0 db eleme van és egy részhalmaza ami önmaga.



"

csak annyit, hogy ha A=B akkor A nem valódi részhalmaza B-nek

a tankönyv példaként ezt hozza a "részhalmazra":

{négyel osztható számok}részhalmaza{kettővel osztható számok}

ez idáig ok, de szerintem ugyanez a példa simán meállja a helyét a "valódi részhalmaz" definíciójára is."


Igen. Ha valódi részhalmaza akkor részhalmaza is egyben.


"a halmazos kérdést akkor úgy próbálom elképzelni felrajzolva, hogy ha adottak a következő elemek: 1,3,5 és van egy olyan halmazom, hogy "páros számok halmaza" akkor az ={üreshalmaz lesz} mert bár lehetne eleme a felsoroltak között nincs "


Mi az hogy ={üreshalmaz lesz} ? Mi lesz az?

Az 1, 3, 5 elemkeket tartalmazó halmaznak nem részhalmaza a páros számok halmaza.


"ha viszont azt mondom, hogy "az a racionális szám amely négyzete egyenlő kettővel halmaz" akkor az =üreshalmaz lesz, mert nem hogy a megadott elemek között, de a világon nincs olyan szám ami beleillene. ez így helytálló, vagy még mindig nem értem?"


Az a halmazt mely csak azokat a racionális számokat tartalmazza melyek négyzete 2, akkor az üres halmaz mert nincs olyan racionális szám. Végtelen lehetséges módon meg lehet adni az üres halmazt ez csak egy lehetséges megadási módja.

Amúgy van olyan szám mely négyzete 2 de nem racionális, sőt 2 db olyan szám is van a valós számok halmazán.


"Tehát akkor a kérdés második felére az a válasz, hogy A-nak (az aktuális lehetőségekből) nincsenek elemei, ezért nem tudunk róla mondani semmit, B-ről pedig biztosan tudjuk, hogy nem lehet egy eleme sem? "


Nem. A-nak nincs egyetlen eleme sem. B-nek meg egyetlen eleme van az A halmazt tartalmazza elemként. Halmaznak lehet eleme halmaz. Igen nem azonos az üres halmaz és az a halmaz melynek egyetlen eleme az üres halmaz.


"{néggyel osztható számok} és {kettővel osztható számok} vagy még kisebb tartomány: A={4,8} és B={2,4,6,8}

A részhalmaza B-nek? vagy

A valódi részhalmaza B-nek? "


A részhalmaza B-nek? Igaz

A valódi részhalmaza B-nek? Igaz

A részhalmaza A-nak? Igaz

A valódi részhalmaza A-nak? Hamis

2013. aug. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Gyerekek, nem kell itt túlspilázni semmit.


1. A részhalmaz reláció szemantikai értelemben kb. hasonló a valós számok közti kisebb-nagyobb relációhoz. A sima "részhalmaz jel", ami az egyenlőséget is megengedi, a "<="-nek felel meg, a "valódi részhalmaz" jel pedig a "<"-nek. Itt nem engedünk meg egyenlőséget.


2. A B={üres halmaz} Venn-diagrammos ábrázolással egy buborék, benne egy másik, üres buborékkal. Ellenben az A="üres halmaz" csupán egy üres buborék, amiben nincs semmi. Ebből már érezhető a különbség.


A lényeg, hogy "halmaz" és "elem" között nincs olyan szakadék, mint mondjuk a történelemben a földesúr és a jobbágy között. Egy halmaz is lehet eleme egy bővebb halmaznak, és néha egy halmaz eleme maga is tekinthető halmaznak. A matematika csak a kettő közti viszonyt rögzíti a halmazfogalom definiálásával (illetve körülírásával).

2013. aug. 7. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

@13:05 kösz ez volt idáig a legnagyobb segítség:

"A részhalmaza B-nek? Igaz

A valódi részhalmaza B-nek? Igaz

A részhalmaza A-nak? Igaz

A valódi részhalmaza A-nak? Hamis"

@09:09 is ezt próbálta megmagyarázni, csak nem gondoltam, hogy a {néggyel osztható} és {kettővel osztható} a valódi részhalmazra is ugyanúgy példa


magyarán ha két buborék egymásban van, akkor a kisebbikről írhatom, hogy részhalmaz, de ha a nagyobbikban még van pluszban másik elem is, akkor a kisebbik valódi részhalmaz


szóval csak abban az egy esetben írhatok sima részhalmazt, ha egymásban vannak és ekvivalensek

2013. aug. 7. 17:22
 14/15 A kérdező kommentje:

"szóval csak abban az egy esetben írhatok sima részhalmazt, ha egymásban vannak és ekvivalensek" ezt átfogalmazom mert nem jó


részhalmazt minden esetben írhatok róluk, ha egymásban vannak, de ha ekvivalensek, akkor valódi részhalmazt nem mondhatok

talán így helyes

2013. aug. 7. 17:30
 15/15 anonim ***** válasza:
Mit rugózól még ezen? Ha egy halmaz úgy részhalmaza egy másiknak, hogy nem egyenlő vele, azaz rajta kívül még vannak elemei az alaphalmaznak, akkor valódi részhalmaz. Az egyetlen nem valódi részhalmaz maga az adott halmaz.
2013. aug. 7. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!