Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Számítsuk ki, hány klóratomot...

Számítsuk ki, hány klóratomot tartalmaz az a metánszármazék, amely gőzének nitrogéngázra vonatkoztatott sűrűsége 1,8?

Figyelt kérdés

Addig értem, ameddig leírtam, de a moláris tömegből, hogy tudom megállapítani, hogy a megoldás a CH3Cl?

ró(relatív)=M/M N2

1,8=M/28

M=50,4 g/mol



2013. aug. 10. 11:58
 1/3 Silber ***** válasza:

Ha megvan a móltömeget, tudsz mindent.

A metánnak négy klórszármazéka lehet: klóretán (metil-klorid), diklóretán (metilén-klorid), triklóretán (kloroform), és tetraklórmetán (szén-tetraklorid).

Ha gyönyörű megoldást szeretnél, felírsz ezekre a komponensekre egy általános móltömegszámító egyenletet:

M=M(C)+M(H)+M(Cl)

A "C" mennyisége mindig ugyanannyi, így lesz benne egy konstans 12-es tag. Viszont a H és Cl atomok mennyisége között összefüggés van, mivel egymás helyét cserélgetik, és összegük maximum 4 lehet (4 vegyértékű a C-atom). Így:

M=M(C)+n*M(Cl)+(4-n)*M(H)

Az egyetlen ismeretlen változó az "n" (a klóratomok száma a molekulában). Ha kiszámolod, tudni fogod a molekula összegképletét.

2013. aug. 10. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez szerintem józan paraszti ésszel megoldható. A klóratomot tartalmazó metánszármazékok a következők:

- CH3Cl

- CH2Cl2

- CHCl3

- CCl4

Látható, hogy a CH3Cl felel meg a kritériumnak.

2013. aug. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi Silber. :)
2013. aug. 11. 09:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!