Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan helyezkednek el az...

Hogyan helyezkednek el az atomban az alkotórészek?

Figyelt kérdés

2013. szept. 16. 20:23
 1/3 imco ***** válasza:
100%

Nos, az atomok belsejében, középen található az atommag, mely protonokból és neutronokból áll. Körülötte röpködnek az elektronok az elektronpályákon.


Hogy a méretarányokat jól eltudd képzelni itt egy példa:

Vagyük úgy, hogy az atomunk egy nagy foci stadion. Képzeld el, hogy a kezdőkörbe leteszek egy cseresznyét... ez az atommag. Az elektronpályák pedig a lelátókon vannak. Szóval egy atom belselye, hogyis mondjam elég "üres".

2013. szept. 16. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem rossz kép, de azért nem teljesen igaz.


Először is: az elektronok teljesen kitöltik az atomot. Középen van a picike atommag, az igaz - de körülötte egy hatalmas elektronfelhő. Az első 2 elektron pl. egy gömb alakú felhőben helyezkedik el közvetlenül az atom mellett - úgy, hogy belül a legsűrűbb és kifelé ritkul.

A következő két elektron szintén egy gömbszimmetrikus felhőben van, de ebből hiányzik az a rész, ahol az első 2 van, tehát ez egy jó vastag gömbhéj.

Aztán vannak még más, pl. piskóta alakú pályák (a közepén van az atommag).

Ezek a pályák részben belelógnak egymásba, de az elektronok nem ütköznek össze, mert egyszerre nem mennek ketten ugyanoda.


És hiába vannak ennyire ritkásan az elektronok - az atomon töltött részecskék (protonok, elektronok, más atomok) nem tudnak csak úgy átmenni. Akkora elektromos tér van ott, ami ezt megakadályozza. Ami át tud menni (pl. egy nagyon gyors atommag) - az közben szétdobja az atomot, félresöpri az elektronokat.


Kivételt jelentenek azok a részecskék, amelyek nem hatnak kölcsön az atommal (pl. neutrínó). Ezek simán átmennek és az atom meg sem érzi.

2013. szept. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 imco ***** válasza:

Mondok egy példát a kivétel kivételére :)

Egy lassú neutron pl ugyanúgy keresztül tud menni egy atomon, mint egy neutrínó. Annyi különbséggel, hogyha összeütközik az atommaggal akkor kettéhasítja azt.

2013. szept. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!