Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történik, ha sorba kapcsolu...

Mi történik, ha sorba kapcsolunk egy tekercset egy párhuzamosan kapcsolt kondenzátor-ellenállással és az egészre állandó feszültséget adunk?

Figyelt kérdés
a tekercsben növekedni fog az áramerősség? Miért?
2013. szept. 21. 21:07
 1/4 anonim ***** válasza:

"sorba kapcsolunk egy tekercset egy párhuzamosan kapcsolt kondenzátor-ellenállással"


Most akkor sorba kapcsoljuk, vagy párhuzamosan? És mit kapcsolunk mivel? Vagy mi van?

2013. szept. 21. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jól kérdezett.

A tekerccsel sorba kapcsolunk egy kondenzátor+ellenállás (ezek párhuzamosan vannak) "combót".

A rákapcsolás pillanatában folyik a legnagyobb áram, azután már csökkenni fog, és beáll az ellenállás és feszültség értékéből számítható értékre.

A kondenzátor feszültsége az állandó feszültségre áll be.

Tekercsellenállástól eltekintettem.

2013. szept. 21. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
#2: Ja így értem. Bocs, kérdező, hogy értetlenkedtem, és nem produkáltam semmi hasznosat, de tényleg nem esett le egyből, hogy mire megy ki a játék.
2013. szept. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen, mivel a tekercsen nem változhat hirtelen az áram, ezért az csak lassan indul el.

A bekapcsolás pillanatában a kondenzátort rövidzárnak tekintheted, a tekercset pedig szakadásnak, így a teljes feszültség a tekercsen esik. Ennek hatására ott szépen elkezd nőni az áramerősség (egy felfutó görbe szerint), emiatt viszont a feszültsége csökken, hiszen most már a kondenzátor-ellenállás pároson is esik feszültség.


Állandósult állapotban a kondenzátor szakadás, a tekercs rövidzár, ezért a teljes feszültség a kondenzátoron és az ellenálláson esik, az áram az ellenállás nagyságától függ.

Ezt az állapotot exponenciálisan közelíti meg.

2013. szept. 22. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!