Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Változhat-e egy pontszerű...

Változhat-e egy pontszerű test sebessége úgy, hogy közben abszolút értéke állandó?

Figyelt kérdés
2013. jan. 20. 16:39
 1/5 anonim ***** válasza:

Mit értesz a pontszerű test abszolút értéke alatt?


Amúgy a sebességnagysága lehet állandó úgy, hogy a közben a sebessége változik. Például körpályán mozog egyenletesen.

2013. jan. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

*közben a sebességének abszolútértéke állandó.

Szóval ha egy test egyenes vonalú egyenletes mozgást követően görbevonalú pályára érkezik, akkor a tangenciális sebessége csökken, a centripetális pedig növekszik úgy, hogy a sebességének abszolútértéke nem változik. Ha jól gondolom(?)

2013. jan. 20. 16:50
 3/5 anonim ***** válasza:

Egyenletes körmozgásnál a tömegpont sebességének az abszolút értéke állandó. De ez csak egy példa. Ha a sebesség iránya változik, az mindig gyorsulást jelent, miközben a sebesség abszolút értéke állandó is maradhat.


Egyébként itt az osztálytársad, tanuljatok együtt holnapra:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2013. jan. 20. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ez is én vagyok ám :D (együtt tanulunk feltétlenül)
2013. jan. 21. 02:06
 5/5 anonim ***** válasza:

No, vettem a fáradtságot, és végiggondoltam, amit írtál.


Nincs értelme olyanról beszélni, hogy „centripetális” sebesség. A sebesség mindig érintő (tangenciális) irányú a pályához képest. Szóval nem gondolod – legalábbis nem írod – jól.


Hogy egy test sebességnagysága ne változzon, ahhoz az kell, hogy csak a sebesség irányára merőleges irányú erők hassanak rá. Azaz csak a sebességre merőleges (normális) irányú gyorsulása legyen, ekkor nem változik a sebességnagysága.


A „centripetális gyorsulás” kifejezést lehet, hogy jobb meghagyni körmozgásoknál a középpont, centrum, irányába mutató gyorsulásokra. (Habár a normális a simulókör középpontjába mutat… Meg lehet, hogy ez csak az én hülyeségem, de akkor is furán hangzik.)

2013. jan. 21. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!