Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell megoldani ezt a...

Hogyan kell megoldani ezt a matekpéldát?

Figyelt kérdés
ABC derékszögű háromszögben a körbe írható kör középpontján keresztül párhuzamost húzunk BC befogóval. AC=5cm, BC=12cm. Hányada a keletkezett háromszög az eredetinek?
2013. szept. 23. 05:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Mivel a háromszög egy középvonalát húztuk be, ezért a negyede lesz, mivel a keletkező és az eredeti hasonlósági aránya 1:2 (mert a felezővonal fele akkora, mint a vele párhuzamos oldal), így területeik arány 1:4.
2013. szept. 23. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

szerintem a körbe irható kör középpontja nem megy a középvonalon át.(de javítsatok ki ha tévedek)

a három oldalból ki lehet számítani az r-t. majd hasonlosági aránnyal ki lehet az uj háromszög oldálat

számolni.

2013. szept. 23. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mivel a kör középpontja felezi a derékszögű háromszög átfogóját, ezért biztos, hogy átmegy rajta a felezővonal. Mivel az egyik befogóval párhuzamos szakaszt húzunk be, ami átmegy a kör középpontján, és pont ezeket tudja a középvonal is, ezért az a középvonala.


De javítsatok ki, ha tévedek :D

2013. szept. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

igaz igaz én a beirt körre értettem a feladatot

ugy hogy ott a pont.

2013. szept. 23. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nagyon szép feladat!


Legyen

T - az eredeti háromszög területe

Ti - az 'i' (i € (a,b,c ) oldallal párhuzamos felosztással keletkezett háromszög területe

K - a háromszög kerülete


Az általános megoldás:

Ti/T = (1 - i/K)²

A részletes levezetés később, mert rajz is készül.


A feladatban

a = 5

b = 12

c = 13, mivel egy Pitagoraszi háromszögről van szó.

Ezekkel a kerület

K = 30


Pl. az 'a' oldallal párhuzamos felosztás esetén

Ta/T = (1 - a/K)²

Ta/T = (1 - 5/30)² = (5/6)²

Ta/T = 25/36 (= 0,694...)


DeeDee

**********

2013. szept. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Eltérítettek az elmúlt két napon, ezért - ha kissé késve is - itt a részletes megoldás.


A feladat megoldásához tulajdonképpen csak egy szabályt kell ismerni:

Két hasonló idom területének aránya valamelyik jellemző méretük arányának a négyzetével egyenlő.


A következő ábrán le is vezettem ezt a szabályt:

[link]


Látható, hogy az eredeti kérdést megtoldottam a másik befogó esetével is, mert a két oldal egyenrangú.


De ha már van egy derék háromszögünk, méltatlan lenne a harmadik oldalt kihagyni a játékból. Egy jól nevelt átfogó nem lehet mostohagyerek, joggal venné sértésnek, ha nem foglalkoznánk vele is. :-)


Akkor lássuk, mi van az átfogóval párhuzamos felosztás esetén.

Pillanatok alatt kiderül, hogy a befogóknál bevált séma - oldal mínusz sugár osztva az oldallal -

qc = [(c - r)/c]²

itt nem működik. Mást kell kitalálni.


A hasonló háromszögekből levezethető, hogy ebben az esetben a megoldás:

qc = [(mc - r)/mc]²

alakú, ahol

mc - az átfogóhoz tartozó magasság.


Itt érdemes egy kicsit megállni és gondolkodni.

A képletben valamely oldalhoz tartozó magasság és a beírt kör sugara szerepel és semmit nem mond a háromszög hovatartozásáról: általános, egyenlő szárú, szabályos vagy derékszögű-e?

A feladatban szereplő derékszögű háromszögnél az 'a' befogóhoz tartozó magasság a 'b' befogó és fordítva, vagyis írható, hogy

qa = [(ma - r)/ma]²

illetve

qb = [(mb - r)/mb]²

Vagyis ez a formula általánosítja a problémát és a megoldást is (a mostohagyerek diadala :-))


Ennek levezetése látható a következő rajzon:

[link]


Remélem érthető voltam, ha nem, lehet kérdezni. :-)


DeeDee

**********

2013. szept. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Baromira köszi a megoldásokat!! Itt sokkal jobban megértettem. :)

DeeDeenek főleg! :)

2013. szept. 27. 13:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!